Jak usunąć mszyce z jarmużu: 4 przydatne wskazówki

Niezależnie od tego, czy nazwiesz je mączlikami, czy zielonkami, powinieneś wiedzieć, jak usunąć mszyce z jarmużu, zanim zniszczą całą roślinę.

Jarmuż to pożywienie pełne składników odżywczych i witamin, ale jest również atrakcyjne dla mszyc. Żywią się sokiem z liści jarmużu, pozostawiając roślinę pożółkłą, zniekształconą i skarłowaciałą. Nie musisz się jednak martwić, ponieważ są łatwe do usunięcia.

Jak rozpoznać mszyce

Mszyce to owady o miękkim ciele, które mogą osłabiać rośliny. Ponieważ szybko się rozmnażają, należy się ich jak najszybciej pozbyć. W końcu w jednym sezonie może pojawić się wiele pokoleń mszyc.

Wygląd

Mszyce mają ciało w kształcie gruszki i długie czułki. Występują w różnych kolorach, takich jak jasnozielony, biały, szary, czarny, żółty i różowy. Niektóre mszyce mają wełnistą lub woskową powłokę. Mogą żywić się w małych ilościach lub w dużych grupach.

Mszyce zwykle żywią się różnymi roślinami, ale niektóre gatunki są specyficzne dla konkretnej rośliny. Istnieją mszyce zielone, mszyce kapustne i mszyce rzepowe. Dorosłe osobniki są zwykle bezskrzydłe, ale mogą wyhodować skrzydła, gdy porażona roślina stanie się zbyt zatłoczona.

Mszyce mogą rozmnażać się poprzez partenogenezę, w której samice rodzą żywe samice nimfy. Może się to zdarzyć latem i wiosną, kiedy jest duża ilość pożywienia. Duże populacje mszyc można bez problemu pomieścić.

Jak wygląda uszkodzenie przez mszyce

Mszyce wytwarzają słodką substancję zwaną spadzią. Więc jeśli zobaczysz słodki płyn na swoich jarmużach, jest to oznaka inwazji mszyc. Może również sprzyjać rozwojowi pleśni, która może tworzyć czarne plamy na liściach rośliny.

Czarne plamki zapobiegną wchłanianiu światła słonecznego przez liście i ostatecznie spowodują, że roślina umrze. Pożółkłe, karłowate, zniekształcone lub zwijające się liście są również częstymi objawami inwazji mszyc. Mszyce mogą również powodować rozwój galasów na liściach lub korzeniach.

Spadź może przyciągać mrówki i inne owady, ponieważ jest bogata w cukier. Mrówki zbierają wydzielinę spadziową na pożywienie. Jeśli więc zauważysz wzrost liczby owadów lub mrówek w swoim ogrodzie, może to być oznaką inwazji mszyc.

Jak usunąć mszyce z jarmużu

Rośliny jarmużu spryskaj silnym podmuchem wody ze zwykłego węża ogrodowego. Metoda ta jest szczególnie przydatna w przypadku łagodnej aktywności mszyc lub eliminacji mszyc o miękkim ciele. Nie zapomnij sprawdzić dolnej i górnej części liści po spryskaniu.

Jeśli ta metoda nie działa, możesz zamiast tego wypróbować następujące wskazówki:

 

Wskazówka 1: woda i nietoksyczne mydło do naczyń

Wymieszaj kilka kropel mydła do naczyń z wodą i spryskaj nim rośliny jarmużu. Gorzki osad udusi mszyce i odstraszy inne robaki. Spowoduje to, że liście będą nieprzyjemnie smakować mszycom i zapobiegną ich nawrotom.

Wskazówka 2: spray do liści pomidora

Namocz liście pomidora w wodzie przez jeden dzień. Usuń liście pomidora, a następnie przelej sok z liści do butelki ze spryskiwaczem. Jarmuż spryskaj sokiem z liści. Liście pomidora zawierają toksyczne alkaloidy, które są szkodliwe dla mszyc jarmużowych.

Wskazówka 3: Naturalne drapieżniki

Jedna biedronka może zjeść pięćdziesiąt mszyc dziennie. Biedronki polują na mszyce, dlatego warto zbudować środowisko, do którego będą się naturalnie wchodzić. Ponieważ żywią się również pyłkiem, należy sadzić rośliny i kwiaty, które są atrakcyjne dla biedronek, takie jak stokrotka, nagietek, mniszek lekarski i kosmos.

Kminek, koperek, szczypiorek, marchew, koper włoski, krwawnik pospolity, gorączka i mięta są również atrakcyjne dla biedronek. Spraye czosnkowe są szkodliwe dla biedronek, dlatego unikaj spryskiwania nimi jarmużu.

Wskazówka 4: Uprawiaj jarmuż w pomieszczeniu

Możesz uprawiać jarmuż w pomieszczeniu, aby całkowicie uniknąć inwazji mszyc. Kale potrzebuje około czterech godzin słońca dziennie, a jeśli nie jest to możliwe, możesz użyć lampek do uprawy.

Dlaczego powinieneś uprawiać jarmuż w szklarni?

Jednym z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania inwazji mszyc jest uprawa roślin w szklarni. Poza tym, oto kilka innych powodów, dla których warto wypróbować ogrodnictwo tunelowe:

Zapobiegaj atakowaniu roślin przez szkodniki

Jak wspomniano, szklarnie są niezwykle korzystne w zapobieganiu atakom szkodników i większych zwierząt na rośliny. Jeszcze bardziej chronisz swoje rośliny, dodając ekrany i pułapki na owady i zwierzęta. Jeśli dostaniesz inwazję szkodników w swojej szklarni, łatwiej będzie Ci się ich pozbyć.

Kontrola nad środowiskiem uprawy Twoich roślin

Jedną z głównych zalet szklarni jest to, że możesz kontrolować środowisko uprawy w pomieszczeniach, co pozwala uprawiać różne rodzaje roślin niezależnie od pogody. Możesz dostosować swój tunel foliowy, wykorzystując systemy ogrzewania i chłodzenia, oświetlenie, wentylatory, systemy nawadniające i inny sprzęt do potrzeb Twoich roślin. Dopóki rozumiesz idealne warunki wzrostu swoich roślin, możesz odpowiednio dostosować swój tunel foliowy.

Chroń swoje rośliny przed złymi warunkami pogodowymi

Apolytunnel chroni Twoje rośliny przed złymi warunkami pogodowymi, które mogą z łatwością uszkodzić nawet najtwardsze rośliny. Będziesz w stanie chronić swoje rośliny przed silnymi wiatrami, ulewnymi deszczami, burzami, powodziami i nie tylko.

Końcowe przemyślenia na temat usuwania mszyc z jarmużu

Mamy nadzieję, że podane tutaj wskazówki dały ci kilka pomysłów, jak usunąć mszyce z jarmużu. Chwasty są również siedliskiem szkodników, dlatego należy chronić ogród przed inwazją chwastów.