Jak uprawiać zioła w mini tunelu foliowym?

Szukasz sposobów na uprawę ziół w mini szklarni? Dobrze trafiłeś! Zioła są łatwe w uprawie przy odpowiedniej pielęgnacji. Tylko pamiętaj, aby: używać najlepszego rodzaju gleby, regularnie przycinać i podlewać oraz zapewniać odpowiednią ekspozycję na słońce.

Jednak mini szklarnie będą wymagały większej opieki. Nie możesz również kontrolować poziomu wilgotności, więc uważnie monitoruj poziom temperatury i wilgotności.

Jak uprawiać zioła w mini tunelu foliowym?

Istnieje wiele wspaniałych korzyści z używania mini szklarni, takich jak wydłużony okres wegetacyjny i zdrowsze plony. Wszystko to zajmuje tylko minimalną przestrzeń w Twoim domu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak uprawiać zioła w mini szklarni, czytaj dalej!

Co to jest mini szklarnia?

Mini szklarnie są, jak sama nazwa wskazuje, małe. Zwykle szerokość 10 stóp kwadratowych. Doskonale nadaje się do uprawy sadzonek lub rozmnażania. Mogą występować jako pojedyncza półka lub wiele półek.

Niektóre są nawet dostępne jako blat stołu, co zapewnia łatwy dostęp. Więc jeśli planujesz uprawiać zioła, wypróbuj mini szklarnię. Możesz umieścić je w swojej kuchni i użyć świeżo zebranych ziół.

Wskazówki dotyczące uprawy ziół

Na pewno będziesz się dobrze bawić, jeśli wiesz, jak uprawiać zioła w mini szklarni. Zagłębmy się głębiej!

#1 Wybór, co uprawiać

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie, jak się rozwijać, odpowiedzmy, co uprawiać. Wybierając rośliny do uprawy, weź pod uwagę następujące kwestie: rodzaj gleby, preferencje nasłonecznienia, rodzaj wzrostu (byliny, rośliny jednoroczne) i ilość potrzebnej wody.

Oto lista ziół, które najlepiej rosną:

  • Oregano
  • Tyanek
  • Lawenda
  • Rozmaryn
  • Pietruszka
  • Mięta
  • Sage

Większość ziół samodzielnie odstrasza szkodniki. Ale jeśli są szkodniki, nigdy nie używaj ostrych chemicznych pestycydów. O ile nie planujesz spożywać zioła, chemikalia sprawią, że będzie ono toksyczne.

#2 Gleba i doniczki

Rodzaj gleby jest kluczowym czynnikiem wzrostu ziół. Większość ziół wymaga wilgotnej, luźnej, dobrze przepuszczalnej i bogatej w organicznie gleby o pH 6,0 – 7,0.

Dobrze sprawdzi się kombinacja starzejącego się kompostu, ziemi doniczkowej i innej bogatej w substancje organiczne materii. Wcześniej ułóż kamyki, potłuczoną ceramikę lub żwir na dnie pojemnika, aby pomóc w drenażu.

Rodzaj doniczki lub pojemnika, którego należy użyć, zależy od ziół. Zioła, takie jak mięta lub melisa, są inwazyjne i wymagają wyższych pojemników, aby je kontrolować. Wybierz taki, który zmieści się w Twojej mini szklarni.

Pojemniki również dobrze zatrzymują wilgoć w glebie.

Napełnij pojemnik do 2 cali od obręczy, aby uzyskać przestrzeń do podlewania. W jednym pojemniku można umieścić zioła grupujące. Każde zioło wymaga innego rodzaju gleby, ale jeśli ich potrzeby są wystarczająco podobne, może zadziałać.

Niektóre zioła dobrze rosną razem i wzmacniają atrybuty swojego towarzysza. Dodaj nawóz, aby pobudzić wzrost. Większość ziół nie wymaga dużej ilości nawożenia. Jeśli nie jest to sezon wegetacyjny, karmienie pomogłoby mu się rozwijać.

 #3 Podlewanie ziół

Zioła na ogół potrzebują mniej wody niż rośliny uprawne czy kwiaty. Każde zioło ma swoje preferencje dotyczące ilości wody, której potrzebuje. Tutaj przydaje się grupowanie ziół. Dzięki zgrupowaniu ziół o podobnych poglądach, podlewanie ich jest wygodniejsze.

Zioła, takie jak mięta czy melisa, lubią wilgoć, więc podlewanie jest częstsze niż lawenda, która woli czas pomiędzy podlewaniem, aby całkowicie wyschła.

Zioła odporne na suszę należy podlewać, gdy gleba jest całkowicie sucha. W przypadku ziół kochających wilgoć podlewaj wodę, gdy wierzchnia warstwa gleby jest sucha. Podlewaj codziennie rano lub wieczorem. Pomoże to uniknąć parowania i pozwoli wodzie dobrze wsiąknąć w korzenie.

W ekstremalnych warunkach upałów podlewaj dwa razy dziennie. Ale nie podlewaj zbyt mocno, aby uniknąć gnicia korzeni lub wzrostu grzybów. Upewnij się, że masz dobrze działający system odwadniający.

Dodaj warstwę ściółki, aby utrzymać wilgotność gleby i wydłużyć czas między podlewaniem.

#4 Szczypanie i zbieranie

Szczypanie ziół sprzyja wzrostowi. Usunięcie części łodygi zachęca do wzrostu uśpionego węzła liścia na dole. Rób to regularnie, a Twoje zioła będą krzaczaste i liściaste w mgnieniu oka.

Jak na ironię, ta praktyka również zapobiega wzrostowi. Na przykład z łodygami kwitnącymi. Kwiaty są oznaką kończącego się cyklu życia. Kiedy zobaczysz pączek kwiatu, uszczypnij całość. Jeśli pozostaje stabilny w swoim wzroście, odetnij całą łodygę.

Zbieranie ma taki sam efekt jak szczypanie. Nie martw się, robienie któregokolwiek z tych nie zaszkodzi twoim ziołom.

#5 Nasłonecznienie i cieniowanie

Cieniowanie jest również integralną częścią uprawy ziół. Zioła są dość odporne i mogą się rozwijać w ciągu sześciu lub więcej godzin ekspozycji na słońce każdego dnia. Ale niektórzy wolą częściowe cieniowanie, jak trybula i pietruszka.

Zioła potrzebują odpowiedniej ilości ekspozycji na słońce każdego dnia, aby dobrze rosnąć. Więc umieść swój minitunel foliowy przy parapecie lub na zewnątrz.

Wniosek

Zioła są łatwe w uprawie, o ile odpowiednio o nie dbasz. Korzystanie z najlepszej kombinacji gleby zapewni zdrowsze zioła. Dobrze sprawdzi się mieszanka postarzanego kompostu, materiałów bogatych w substancje organiczne i ziemi doniczkowej.

Dodaj ściółkę do wierzchniej warstwy gleby i pamiętaj o nawożeniu ziół. Karmienie ziołami pomoże w jego rozwoju. Podlewaj codziennie wczesnym rankiem i wieczorem. W ekstremalnych warunkach podlewaj dwukrotnie.

Szczypanie ziół sprzyja wzrostowi, dzięki czemu może być krzaczaste. Zapobiega również kwitnieniu, dzięki czemu można przedłużyć jego żywotność. Zbieraj też często swoje zioła. Mam nadzieję, że wiesz, jak uprawiać zioła w mini szklarni.