Jak uprawiać warzywa w tunelu foliowym przez cały rok

Czy chcesz wiedzieć, jak uprawiać warzywa w tunelu foliowym przez cały rok? Ogrodnictwo w tunelu foliowym ma wiele do zaoferowania, w tym dłuższy sezon wegetacyjny, możliwość uprawy własnej żywności, a także ochronę przed trudnymi warunkami pogodowymi, szkodnikami i szkodnikami. Jednak największą zaletą założenia własnego tunelu foliowego jest to, że można uprawiać ulubione rośliny przez cały rok.

Aby tak się stało, musisz wiedzieć, jak dostosować ogrzewanie, oświetlenie, ilość wody i poziom wilgotności. Ważne jest, aby pamiętać, że warunki w tunelu foliowym również muszą być dostosowane w zależności od strefy uprawy, rodzaju warzyw, które chcesz uprawiać oraz ilości światła słonecznego roślin w tunelu foliowym.

Jak uprawiać warzywa w tunelu foliowym przez cały rok

Jakie warzywa najłatwiej uprawiać w szklarni?

Warzywa najłatwiejsze do uprawy w tunelu apolietylenowym zależą od pory roku. Najlepsze warzywa do uprawy w sezonie zimowym to marchew, brukselka, dynia, kapusta i ziemniaki. Z drugiej strony najlepsze warzywa do uprawy na wiosnę to rzodkiewki, szpinak, brokuły i szparagi.

Jeśli chcesz uprawiać warzywa latem wybierz cukinię, ogórki, kukurydzę i pomidory. Jeśli chcesz uprawiać warzywa jesienią, wybierz grzyby, jarmuż, cebulę i paprykę.

Jak rosnąć w szklarni?

Aby odnieść sukces w całorocznym ogrodnictwie tunelowym, należy zbierać warzywa, które rozwijają się w tych samych warunkach, dobierać odpowiednie pojemniki i glebę oraz kontrolować środowisko uprawy.

Wybierz warzywa, które chcesz uprawiać każdego sezonu

Uprawa roślin w tunelu foliowym zwykle zaczyna się od wybrania rodzajów warzyw, które zamierzasz uprawiać każdego sezonu. Jeśli wybrałeś już warzywa, które lubisz, następnym krokiem jest pogrupowanie ich w oparciu o to, jak te warzywa najlepiej rosną. Upewnij się, że sadzisz warzywa, które rozwijają się w podobnych warunkach środowiskowych, aby łatwiej było Ci kontrolować ogrzewanie, oświetlenie, ilość podlewania, a także poziom wilgotności.

Wybierz odpowiednie pojemniki i glebę

Po wybraniu warzyw, które chcesz uprawiać, musisz wybrać odpowiednie pojemniki i glebę. Pamiętaj, że twoje pojemniki muszą mieć wystarczająco dużo miejsca, aby warzywa rosły bez przeszkód. Upewnij się, że wybrane przez Ciebie pojemniki są w stanie odprowadzić również nadmiar wody.

Wreszcie, pojemnik do uprawy, który zamierzasz wybrać, musi zależeć od rodzaju warzywa, które wybrałeś. Należy również zastanowić się, czy to warzywo powinno być uprawiane w doniczce, czy też należy je sadzić bezpośrednio w ziemi.

Najlepiej, jeśli wybierzesz dobrą i żyzną glebę do sadzenia warzyw. Eksperci zalecają glebę zmieszaną z kompostem, ponieważ oprócz zwiększania żyzności gleby, zapewnia ona również izolację roślinom w sezonie zimowym.

Naucz się kontrolować i monitorować rosnące środowisko

Ważne jest, aby dostosować środowisko wzrostu roślin do sezonowych zmian w zakresie oświetlenia, temperatury, wilgotności i ilości podlewania.

Oświetlenie

Na przykład możesz wyłączyć system oświetlenia latem, ponieważ będziesz w stanie uzyskać wystarczającą ilość światła słonecznego. Musisz jednak włączyć to jesienią i zimą, jeśli chcesz, aby Twoje rośliny rosły jak najlepiej.

Ponieważ kluczem jest uzyskanie jak największej ilości naturalnego światła dla dzieci roślin, najlepiej umieścić je w miejscach, w których będą mogły cieszyć się największą ilością światła słonecznego, nawet gdy dzień jest nieco pochmurny. Jeśli zdecydujesz się na dodanie dodatkowych świateł w szklarni, zainstaluj światła ogrzewające i światła LED, ponieważ zapewniają wysoką wydajność przy niskich kosztach.

Temperatura

Upewnij się, że twój tunel foliowy ma termometr, który jest w stanie rejestrować temperaturę wewnątrz zamkniętej przestrzeni, a także temperaturę na zewnątrz. Na podstawie odczytów temperatury będziesz w stanie zwiększyć ciepło wewnątrz tunelu foliowego, ochłodzić je w razie potrzeby.

Jeśli latem panuje wysoka temperatura, należy włączyć system chłodzenia lub otworzyć otwory wentylacyjne, aby zapewnić cyrkulację powietrza wewnątrz szklarni. I odwrotnie, jeśli zimą temperatura jest niska, konieczne może być zainstalowanie izolacji lub wykorzystanie ogrzewania elektrycznego.

Wilgotność

Jeśli mieszkasz na obszarze, w którym przez większość czasu panuje sucha pogoda, rozważ uprawę roślin, które dobrze się rozwijają w takim klimacie, abyś nie musiał dostarczać warzywom takiej ilości wilgoci, jakiej potrzebują. Jeśli nie jesteś tego świadomy, zaparowywanie jest jednym z najprostszych sposobów na zwiększenie poziomu wilgotności w szklarni. Możesz sprawdzić, czy Twoje rośliny potrzebują mniej czy bardziej wilgotnego powietrza, jeśli poczujesz wilgoć na swoich roślinach.

Podlewanie

Oczywiście musisz podlewać warzywa częściej latem niż zimą. Łatwiej byłoby Ci to zrobić, jeśli zdecydujesz się zainstalować automatyczny system nawadniania, który możesz łatwo dostosować w razie potrzeby.

Jeśli jednak zdecydujesz się podlewać rośliny ręcznie, naucz się sprawdzać, kiedy trzeba je mniej lub więcej podlewać. Najlepszym sposobem na to jest sprawdzenie, czy gleba jest jeszcze wilgotna. Jeśli kawałki ziemi przykleją się do palca po dotknięciu, nie musisz więcej podlewać rośliny.

Wniosek po wiedzy o tym, jak uprawiać warzywa w apolitunelu przez cały rok

Wiedza o tym, jak uprawiać warzywa w tunelu foliowym przez cały rok, jest niezbędna, jeśli zamierzasz maksymalnie wykorzystać swoją zamkniętą przestrzeń. Nie przegap korzyści płynących z ogrodnictwa w tunelu foliowym! Naucz się jak najlepiej wykorzystać swoją botaniczną oazę!