Jak uprawiać rośliny Calibrachoa

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wyhodować kalibrachoa? Calibrachoa, znany również jako milion dzwonków, to piękne rośliny, które przypominają małe petunie. Rośliny te dobrze się rozmnażają nawet w ciepłym klimacie. W rzeczywistości można uprawiać kalibrachoa przez cały rok w strefach roślinnych Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych od 9 do 11. Dla tych, którzy mieszkają w innych regionach, można uprawiać kalibrachoa jako rośliny jednoroczne.

Co powinieneś wiedzieć o uprawie Calibrachoa

Kwiaty Calibrachoa są niewątpliwie piękne, zwłaszcza gdy kwitną w różnych kolorach. Nic dziwnego, że ogrodnicy chcą się uczyć uprawy kalibrachoa. Z nasion można wyhodować milion dzwonków, ale sadzonki należą do najpopularniejszych metod. Miliony sadzonek dzwonków dojrzewają zwykle po 60 dniach, więc pamiętaj, aby zebrać je na czas.

Jak uprawiać rośliny Calibrachoa

Oto, co powinieneś wiedzieć o uprawie kalibrachoa:

Sadzenie

Najlepsze sadzonki kalibrachoa są zbierane wiosną z najzdrowszego miliona dzwonków w twoim ogrodzie. Przytnij trzy cale (pod kątem) tuż pod liściem, a najlepszą porą na to jest ranek, kiedy poziom wilgoci jest najwyższy. Należy pamiętać, że niektóre kalibrachoa rosną tylko na trzy cale, więc może być konieczne przycięcie ich blisko gleby.

Gleba doniczkowa i pojemnik

Umieść sadzonki w doniczce o średnicy trzech cali. Nie powinny potrzebować większej doniczki, ponieważ te sadzonki potrzebują tylko niewielkiej ilości wody. Duży pojemnik pomieści nadmiar wody, co może zahamować rozwój korzeni i doprowadzić do zgnilizny korzeni.

Dla wielu ogrodników pierwszym wyborem ziemi doniczkowej jest wariant organiczny i bogaty w składniki odżywcze. Może to jednak wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Grzyby i gnicie są bardziej podatne na rozwój w organicznej ziemi doniczkowej, jeśli są trzymane w zamkniętej przestrzeni bez dużej wentylacji.

Lepiej jest używać podłoża bezglebowego, ponieważ nie zawiera materii organicznej ani składników odżywczych, aby zmniejszyć ryzyko problemów. Będziesz musiał karmić swoje sadzonki co 14 dni po rozwinięciu się korzeni, ale masz większe szanse na pomyślne ukorzenienie, jeśli użyjesz podłoża bezglebowego. Upewnij się, że twoja doniczka jest wilgotna.

Przygotuj

Usuń wszystkie liście z wyjątkiem tych na szczycie łodygi. Pociągnij liście w górę, aby uniknąć uszkodzenia łodygi. Dodaj mieszankę ukorzeniającą do dolnej części łodygi, aby korzenie rosły szybciej i mocniej.

Przyklejanie

Przyklejanie odnosi się do procesu umieszczania sadzonek w glebie. Powstrzymaj się od wpychania ich do gleby, ponieważ ryzykujesz uszkodzenie łodygi. Będziesz musiał zrobić dwucalowy otwór na środku doniczki i delikatnie włożyć cięcie. Przykryj go ziemią, aby stał prosto.

Wilgotność

Aby ukorzenić się pomyślnie, sadzonki kalibrachoa potrzebują wysokiej wilgotności. Możesz zwiększyć wilgotność, używając przezroczystej plastikowej butelki. Odetnij spód butelki i umieść go na sadzonkach. Umieść roślinę w częściowo zacienionym miejscu i zdejmij osłonę, gdy łodyga zacznie rosnąć.

Problemy, które często występują podczas uprawy Calibrachoa

Wielu ogrodników podlewa swoje sadzonki. Zamiast tego możesz spryskać podłoże doniczkowe, aby zmniejszyć ryzyko nadmiernej wilgoci.

Innym powszechnym problemem jest niedobór żelaza. Jeśli zauważysz, że liście są lekko żółte, możesz dodać dodatkowe żelazko. Należy jednak przestrzegać praktyk sanitarnych, aby zapobiec przenoszeniu chorób na sadzonki.

Rośliny Calibrachoa mają tendencję do stawania się długonogimi, jeśli są umieszczane w miejscach o dużym nasłonecznieniu. Pamiętaj, aby uszczypnąć swoje rośliny, zanim zaczną zdrewniać, aby uzyskać zwarty milion dzwonków.

Uprawa Calibrachoa w mini szklarniach

Twoje sadzonki kalibrachoa muszą być umieszczone w kontrolowanym środowisku, aby zwiększyć szanse na sukces. Minitunel to idealne rozwiązanie do rozmnażania sadzonek kalibrachoa. Oto kilka powodów, dla których:

Chroń swoje sadzonki przed szkodnikami

Najczęstszymi owadami atakującymi rośliny kalibrachoa są mszyce i mszyce. Pozostawione bez opieki szkodniki te mogą być wyniszczające. Możesz chronić swoje rośliny przed szkodliwymi owadami, umieszczając je w mini szklarni.

Idealny dla osób z ograniczoną przestrzenią w ogrodzie

Chcesz wyhodować własne rośliny kalibrachoa, ale nie masz wystarczająco dużo miejsca w ogrodzie? Jest to częsty problem wśród osób mieszkających w mieszkaniach, małych przestrzeniach itp. Mały zestaw tuneli foliowych to idealne rozwiązanie, jeśli chcesz wyhodować własne kwiaty. Standardowy rozmiar mini szklarni wynosi około sześciu stóp, ale są też mniejsze opcje. Możesz umieścić je na balkonach, tarasach, tarasach, a nawet na blatach.

Chroń sadzonki kalibrachoa przed złą pogodą

Małe zestawy tunelowe świetnie nadają się do ochrony roślin przed złą pogodą. Zamknięta przestrzeń chroni je przed śniegiem, mrozem, silnymi wiatrami i ulewnymi deszczami. Będą szczęśliwie rosły w szklarni i możesz je przesadzić do swojego ogrodu, gdy pogoda się ociepli.

Końcowe przemyślenia na temat uprawy Calibrachoa

Umiejętność uprawy kalibrachoa jest ważna, jeśli chcesz nacieszyć oczy tymi pięknymi i kolorowymi kwiatami. Chociaż te rośliny są łatwe w uprawie, nadal możesz zwiększyć swoje szanse na sukces, jeśli upewnisz się, że zaczniesz od licznych sadzonek najzdrowszych roślin kalibrachoa.