Jak uprawiać meksykański wrzos. 3 kroki do sukcesu

Wystarczy pokonać trzy kroki, aby wiedzieć, jak uprawiać meksykański wrzos. Ta kompaktowa roślina wieloletnia jest wyjątkowa nie tylko ze względu na swój wygląd, ale także ze względu na to, jak łatwo rozwija się w gorących warunkach. Należy jednak pamiętać, że meksykańskie rośliny wrzosowe nie radzą sobie tak dobrze w zimnych regionach.

Zanim z nich zrezygnujesz, może ci się również spodobać uprawa meksykańskiego wrzosu w szklarni. Pamiętaj, że stabilne warunki wewnętrzne w tunelu foliowym sprawiają, że jest on idealny do startowania roślin. Może jednak również zapewniać ochronę roślinom, które nie tolerują ekstremalnych warunków klimatycznych.

Jak uprawiać meksykański wrzos. 3 kroki do sukcesu

Jak sadzić meksykański wrzos

Krok 1. Planowanie i przygotowanie

Czas

Pierwszym krokiem w uprawie meksykańskiego wrzosu jest planowanie i przygotowanie do zagwarantowania sukcesu. Chcesz sprawdzić w kalendarzu, kiedy jest najlepszy czas na sadzenie meksykańskiego wrzosu. Jeśli twój klimat jest podobny do regionu śródziemnomorskiego, w każdej chwili możesz z łatwością posadzić meksykański wrzos.

Jednak ogólnie jest idealna do uprawy tej rośliny późną jesienią, więc ugruntowała się, zanim temperatury staną się trudne. I jak możesz założyć, będziesz musiał uprawiać meksykański wrzos w tunelu foliowym, jeśli na twoim obszarze panują ostre zimy. Rozpoczęcie meksykańskiego wrzosu z nasion w pomieszczeniu zapewni kwiaty latem.

Lokalizacja

Po ustaleniu, kiedy sadzić meksykański wrzos, musisz przygotować miejsce dla swoich roślin. Pamiętaj, że lokalizacja ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia stabilnego wzrostu każdej rośliny. Dlatego możesz skorzystać z rozpoczęcia meksykańskiego wrzosu w pomieszczeniu, jeśli twój klimat się zmienia.

Ogólnie rzecz biorąc, chcesz mieć żyzną i dobrze przepuszczalną glebę. Przetestuj swoją glebę, aby wprowadzić niezbędne poprawki i poprawić jej strukturę. Roślina najlepiej radzi sobie również w cieniu, ponieważ pełne słońce wpływa na zdrowie liści.

Krok 2. Sadzenie

Po uruchomieniu meksykańskiego wrzosu w szklarni delikatnie wyjmij roślinę z doniczki. Pamiętaj, aby rozplątać i poluzować korzenie przed ustawieniem rośliny na środku dołka. Pomiędzy każdą rośliną zachowaj odległość trzech stóp, a wierzchołek bryły korzeniowej powinien znajdować się pół cala nad ziemią.

Krok 3. Konserwacja

Utrzymanie nowo posadzonych meksykańskich roślin wrzosowych nie różni się od innych roślin. Chcesz utrzymać wilgotność gleby, aby pomóc roślinom się osiedlić. Pamiętaj jednak, aby nie tworzyć wilgotnego środowiska, które może spowodować rozkład rośliny.

Dostosuj swoje praktyki nawadniania do pogody. Dojrzałe meksykańskie rośliny wrzosu tolerują trudne warunki, takie jak susza i letnie upały. Najlepiej jednak zapewnić od dwóch do sześciu godzin półcienia.

Jak rozmnażać meksykański wrzos

Nasiona

Wrzos meksykański można wyhodować z nasion podobnie jak inne rośliny kwitnące. Do siewu użyj doniczek ze standardową mieszanką doniczkową, a następnie dodaj trochę ziemi na nasiona. Utrzymuj wilgotność gleby, a doniczki możesz umieścić w tunelu foliowym, aby chronić sadzonki przed środowiskiem.

Sadzenie

Możesz także ukorzenić sadzonki ze zdrowej meksykańskiej rośliny wrzosu. Weź czterocalowy odcinek łodygi, usuń jej dolne liście, zanurz koniec w hormonie ukorzeniającym, a następnie posadź w doniczce z ziemią. Kontynuuj podlewanie do momentu założenia korzeni do przesadzania.

Oddział

Podział to doskonały sposób na uprawę meksykańskiego wrzosu, a także na zapobieganie przepełnianiu terenu przez rośliny. Delikatnie rozluźnij glebę wokół rośliny, aby ułatwić jej podnoszenie i podziel bryłę korzeniową na sekcje za pomocą ostrego i sterylnego noża. W zależności od jego wielkości można uzyskać do czterech działów do przesadzania w pojemnikach lub do ogrodu.

W trosce o meksykańskiego wrzosu

Woda i nawóz

Chociaż meksykański wrzos może tolerować suche warunki, nadal optymalne byłoby utrzymywanie ich w dobrym nawodnieniu. Możesz głęboko podlewać rośliny raz w tygodniu, ale upewnij się, że używasz dobrze przepuszczającego medium i pojemnika. Następnie poczekaj, aż ziemia wyschnie między podlewaniami, aby uniknąć tworzenia się stojącej wody.

Pamiętaj, aby dostosować częstotliwość i ilość wody, którą podajesz roślinom. Co więcej, meksykańskie rośliny wrzosu w pojemnikach wysychają szybciej, więc często je podlewaj. Możesz także mulczować każdej wiosny, aby utrzymać wilgotność gleby, a nawet zgładzić chwasty.

Czy nawozisz meksykański wrzos? Wrzos meksykański jest stosunkowo łatwy w utrzymaniu i niezbyt drobiazgowy, jeśli chodzi o składniki odżywcze. Jednak nadal możesz wzmocnić i utrzymać swoją roślinę poprzez nawożenie wiosną, latem i jesienią zbilansowaną paszą.

Przycinanie

Przycinanie nie jest wymagane w przypadku meksykańskiego wrzosu. Możesz jednak zachować rozmiar i kształt swojej rośliny, delikatnie przycinając ją każdej wiosny. Możesz również użyć tej praktyki, aby usunąć niezdrowe części.

Typowe problemy

Jak można się spodziewać, meksykańskie wrzosy nie są tak podatne na wiele chorób i szkodników. Jednak nadal chcesz zachować odpowiednią czystość i staranność, aby zapobiegać inwazjom i chorobom. Najlepiej byłoby również utrzymywać stabilne środowisko, takie jak tunel poliamidowy, aby zniechęcić przędziorków lub infekcje grzybicze.

Wniosek

Kolejną kolorową bylinę możesz dodać do swojego ogrodu w trzech prostych krokach. Ci, którzy wiedzą, jak uprawiać meksykański wrzos, mogą szybko powiedzieć, że ta roślina jest najłatwiejsza w uprawie. Pamiętaj jednak, aby zaplanować termin i miejsce sadzenia, aby warunki sprzyjały rozwojowi rośliny.

Możesz zacząć w pomieszczeniu, a następnie posadzić meksykański wrzos gdzieś w półcieniu i żyznej, dobrze przepuszczalnej glebie. Zapewnij wilgotność gleby, ale nigdy nie podlewaj gleby. Po założeniu nie powinieneś mieć żadnych problemów z uprawą meksykańskiego wrzosu.