Jak uprawiać jarmuż w hobbystycznym tunelu foliowym: przewodnik krok po kroku

Chcesz wiedzieć, jak uprawiać jarmuż w szklarni hobbystycznej? Rośliny jarmużu najlepiej rozwijają się w chłodne dni, więc jeśli chcesz uprawiać jarmuż przez cały rok, sadzenie go w hobbystycznym tunelu foliowym jest świetną opcją. Szklarnie pozwalają ogrodnikom na stworzenie własnego mikroklimatu. Oznacza to, że chociaż na zewnątrz jest upalnie, jarmuż będzie dobrze rósł w szklarni z kontrolowaną temperaturą.

Ogólnie rzecz biorąc, uprawa jarmużu jest stosunkowo łatwa, a oto krótki opis, jak to zrobić: Najlepszym sposobem na uprawę jarmużu jest zapewnienie im pełnego słońca i częściowego cienia w ciągu dnia. Rosną w glebie zmieszanej z azotem, potasem i fosforem. Jeśli posadziłeś jarmuż bezpośrednio w ziemi, trzymaj je 16 cali od siebie. Podlewaj je regularnie, karm je pokarmem roślinnym i zbieraj garść jarmużu na roślinę przez cały sezon wegetacyjny.

Jak uprawiać jarmuż w hobbystycznym tunelu foliowym: przewodnik krok po kroku

Aby uzyskać bardziej szczegółowe podejście, oto jak uprawiać jarmuż w szklarni:

Krok 1: Przygotuj glebę

Jak wspomniano, jarmuż jest łatwy w uprawie i będzie dobrze rosnąć na prawie wszystkich glebach, z wyjątkiem tych, które są bardzo suche. Ale podobnie jak inne rodzaje roślin, przygotowanie gleby może znacznie poprawić jakość i smak zbiorów jarmużu. Dodaj nawóz organiczny do gleby przed zasadzeniem nasion.

Do siewu bezpośrednio do gleby

Oczyść glebę, usuwając kamienie, korzenie i inne zanieczyszczenia z łoża siewnego. Dopóki gleba nie natleni jej. Następnie wykop głęboki na centymetr rów i ostrożnie umieść w nim nasiona jarmużu. Lekko przykryj nasiona ziemią i wodą, aż gleba będzie wilgotna.

Jeśli nie uprawiasz ich w szklarni, być może będziesz musiał przykryć nasiona kloszem lub siatką, aby ptaki, owady i inne dzikie zwierzęta nie zakopały się w twoim rozsadniku. Dlatego lepiej posadzić jarmuż w szklarni hobbystycznej.

Do siewu do tac na nasiona

Jeśli wolisz używać tac na nasiona, napełnij je ziemią i kompostem przed posypaniem nasion na wierzchu. Przykryj nasiona warstwą kompostu i umieść tacę w szklarni. Podlewaj glebę, aby była wilgotna, ale upewnij się, że nie jest przemoczona i rozmoczona.

Krok 2: Przeszczep jarmużu

Po dwóch do czterech tygodniach uprawy w pomieszczeniach powinieneś być w stanie mieć sadzonki jarmużu. Pamiętaj, że im zimniejsza pogoda, tym dłużej może potrwać wzrost jarmużu. Jeśli jednak po sześciu tygodniach nadal nie ma sadzonek, zasiej więcej.

Aby zmaksymalizować potencjał wzrostu, w przypadku jarmużu hodowanego na tackach należy przesadzić je do odpowiedniej przestrzeni do uprawy. Jarmuż potrzebuje światła słonecznego, ale może również dobrze rosnąć w półcieniu.

Krok 3: Zbieranie jarmużu

Możesz zbierać liście jarmużu przez cały sezon wegetacyjny, ale ostatecznie twoje rośliny będą gotowe do zbioru, gdy liście będą tak duże jak twoja dłoń. Zacznij zbierać liście u podstawy rośliny, ale pamiętaj, aby odrzucić pożółkłe i lekko zwiędłe liście.

Nie bierz dużo liści podczas pierwszych kilku zbiorów, jeśli chcesz, aby jarmuż wyprodukował więcej liści. Jeśli możesz poczekać do pierwszych przymrozków, jarmuż będzie słodszy. Ale jeśli pogoda jest łagodna i nie zmieni się w najbliższym czasie, najlepiej nie czekać.

Powody, dla których Hobbytunel to świetna opcja

Uprawa jarmużu w hobbystycznym tunelu foliowym jest lepsza niż uprawa na zewnątrz. Dlatego:

Powód 1: Chroni Twoje rośliny przed pospolitymi szkodnikami jarmużu

Chociaż jarmuż jest jedną z najbardziej odpornych na szkodniki roślin, nadal może przyciągać sporą część szkodników. Mszyce kapuściane, dżdżownice, pchełki i pluskwiaki arlekina to tylko niektóre ze szkodliwych owadów, które chciałyby chrupać twoje liście jarmużu. Trzymanie ich w tunelu poliamidowym zmniejsza ryzyko zwabienia tych nieznośnych owadów.

Powód 2: chroni Twoje rośliny przed surową i nieprzewidywalną pogodą

Ulewny deszcz, silne wiatry, burze i nadmierne upały mogą łatwo zahamować wzrost Twoich roślin. Trzymanie jarmużu w apolitunelu ułatwia jego uprawę nawet w nieprzewidywalnych warunkach pogodowych. Pamiętaj, że wystarczy jedna burza, aby zmieść miesięczny koszt ciężkiej pracy.

Powód 3: jest idealny dla ogrodników o ograniczonej przestrzeni

Jeśli zawsze chciałeś uprawiać własne produkty, ale nie możesz znaleźć miejsca, hobbystyczny tunel foliowy pozwala na sadzenie jarmużu i nie tylko, nawet przy ograniczonej przestrzeni. Standardowy rozmiar tunelu foliowego ma około 6 stóp wysokości – więcej niż wystarczająco dla przeciętnego właściciela domu. Jeśli wolisz mniejszy rozmiar, dostępne są również mniejsze. Możesz umieścić swój tunel foliowy na swoich balkonach, tarasach, tarasach, a nawet na blatach.

Powód 4: Jest świetny dla tych, którzy chcą dowiedzieć się czegoś o ogrodnictwie tunelowym

Szklarnie hobbystyczne są tańszą alternatywą dla większych, trwalszych szklarni. Mając to na uwadze, jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą dowiedzieć się czegoś o ogrodnictwie tunelowym.

Końcowe przemyślenia na temat uprawy jarmużu w hobbystycznej szklarni

Teraz, kiedy już wiesz, jak uprawiać jarmuż w szklarni hobbystycznej, następnym krokiem jest zebranie materiałów i rozpoczęcie sadzenia. Niezależnie od tego, czy mieszkasz w Arizonie czy Montanie, będziesz mógł uprawiać jarmuż, a także inne rodzaje produktów, niezależnie od pogody. Pamiętaj o tych wskazówkach, gdy zdecydujesz się zasadzić pierwsze nasiona jarmużu.