Jak uprawiać i zbierać białe bakłażany?

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak uprawiać i zbierać białe bakłażany, przeczytaj odpowiedni artykuł. W przeciwieństwie do ich fioletowego odpowiednika, białe bakłażany występują w kolorze białym lub kości słoniowej.

Każdy, kto nie jest zaznajomiony z tym wariantem, byłby ciekawy, jak je uprawiać i zbierać. Proces dla obu jest dość podobny do sprawdzania fioletowych bakłażanów. Sprawdzasz ich skórę, teksturę i kolor, aby zobaczyć, czy są wystarczająco dojrzałe. Aby dać ci lepszy pomysł, czytaj dalej.

Jak uprawiać i zbierać białe bakłażany?

Przygotowanie gleby

Białe bakłażany potrzebują od dwóch i pół do trzech miesięcy, zanim dojrzeją na tyle, by można je było zebrać. Najlepszy czas na sadzenie białych bakłażanów to wzrost temperatury do 68 stopni F w okresie wiosennym.

Kluczem do uprawy zdrowych białych bakłażanów jest sadzenie ich w dobrej glebie. Możesz dodać do gleby materiał organiczny, taki jak kompost lub obornik, i rozłożyć warstwę na grządce ogrodowej lub pojemnikach. Przed zasianiem białych nasion bakłażana spulchnij glebę.

Siew i pielęgnacja nasion

Istnieją dwa sposoby sadzenia białych bakłażanów – wyrastanie z nasion lub starty. W przeciwieństwie do fioletowych bakłażanów, białych bakłażanów nie można kupić w szkółkach. W większości przypadków można je kupić bezpośrednio od firm nasiennych.

Najlepiej zacząć nasiona w pomieszczeniu – około sześciu do ośmiu tygodni przed przesadzeniem ich do ogrodu. Posadź białe nasiona bakłażana ćwierć cala głęboko w glebie. Białe bakłażany najlepiej rosną, jeśli temperatura gleby wynosi około 75 do 85 stopni F.

Jeśli mieszkasz w chłodniejszych obszarach, możesz użyć poduszki grzewczej do nasion, aby utrzymać idealną temperaturę gleby. Kiełkowanie nasion białego bakłażana zajmuje zwykle około dwóch tygodni.

Zarówno nasiona, jak i sadzonki potrzebują wilgotnej i wilgotnej gleby, ale upewnij się, że nie jest rozmoczona. Możesz przesadzić sadzonki do łóżka ogrodowego, gdy mają co najmniej sześć cali wysokości.

Jak rozpoznać dojrzałe białe bakłażany

Najlepszy czas na zbieranie białych bakłażanów jest tuż przed osiągnięciem pełnej dojrzałości. Jeśli poczekasz, aż bakłażany osiągną pełną dojrzałość, zanim je zbierzesz, zbierzesz gorzkie i gąbczaste bakłażany.

Młode białe bakłażany są słodsze, delikatniejsze i smaczniejsze. Możesz je zidentyfikować, sprawdzając ich skórę. Zmieniają się w białe lub kremowe bakłażany o błyszczącej i jędrnej skórce. Aby sprawdzić, czy jest wystarczająco jędrny, lekko naciśnij bakłażana palcem. Jeśli pozostawia wgniecenie, jest wystarczająco jędrne i gotowe do zbioru.

Jeśli chcesz mieć pewność, możesz zrywać biały bakłażan i rozcinać. Nasiona w środku powinny być białe lub w kolorze kości słoniowej. Ciemniejsze nasiona i żółknąca skórka są oznaką przejrzałości.

Jak zbierać białe bakłażany

Po zobaczeniu, że twoje bakłażany są dojrzałe, nadszedł czas na rozpoczęcie zbiorów. Będziesz potrzebować rękawic ogrodniczych i nożyc ogrodniczych.

Aby zebrać owoce, trzymaj biały bakłażan w jednej ręce i odetnij łodygę nad bakłażanem za pomocą nożyc. Pamiętaj, aby pozostawić część łodygi przyczepioną do owocu, ponieważ jeśli wystawisz je na powietrze, skórka bakłażana stanie się brązowa. Często sprawdzaj swoje bakłażany do zbiorów i zbieraj dojrzałe owoce tak często, jak potrzebujesz. Ta praktyka zachęca do nowego wzrostu przez cały sezon wegetacyjny bakłażana.

Po co sadzić białe bakłażany w mini szklarni?

Uprawa białych bakłażanów w minitunelu foliowymmają mnóstwo korzyści. Ogrodnicy mogą czerpać następujące korzyści z ogrodnictwa w tunelu foliowym:

Ochrona przed owadami i szkodnikami

Podobnie jak w przypadku innych delikatnych upraw, białe bakłażany przyciągają różne rodzaje szkodliwych owadów, w tym pchełki, przędziorki i mszyce brzoskwiniowe. Owady te mogą atakować twoje owoce, zjadać liście i negatywnie wpływać na młodsze rośliny. Trzymanie ich w zamkniętej przestrzeni zmniejsza ryzyko zwabienia tych szkodliwych owadów. Ale nawet jeśli twoje rośliny znajdują się w szklarni, sprawdzaj je regularnie za pomocą szkła powiększającego pod kątem oznak porażenia.

Chroń swoje rośliny przed złymi warunkami pogodowymi

Burza, ulewny deszcz, zamiecie śnieżne i silne wiatry mogą łatwo zniszczyć grządki ogrodowe. Złe warunki pogodowe mogą błyskawicznie zniweczyć miesiące ciężkiej pracy. Jeśli mieszkasz na obszarach o nieprzewidywalnych warunkach pogodowych, najlepszym sposobem ochrony roślin jest umieszczenie ich w szklarni. Będą mogły zdrowo rosnąć niezależnie od zewnętrznych warunków atmosferycznych.

Umieść je w dowolnym miejscu

Mini szklarnie są idealne dla ogrodników o ograniczonej przestrzeni do uprawy. Standardowy rozmiar małego tunelu foliowego wynosi około sześciu stóp kwadratowych, ale istnieją bardziej kompaktowe opcje. Możesz umieścić swoje zestawy tuneli foliowych na balkonach, tarasach, tarasach, a nawet na blatach.

Rozpocznij sezon wegetacyjny wcześnie

W minitunelach foliowych przez cały rok uprawiasz białe bakłażany. Możesz zacząć sadzić różne rodzaje owoców i warzyw jeszcze przed nastaniem zimnej pory roku. Jeśli chcesz, możesz przesadzić białe bakłażany do swojego ogrodu, gdy pogoda będzie wystarczająco ciepła.

Końcowe przemyślenia na temat uprawy i zbierania białych bakłażanów

Umiejętność uprawy i zbierania białych bakłażanów jest kluczem do słodkich i delikatnych zbiorów. Jak wspomniano, nie czekaj, aż twoje białe bakłażany w pełni wyrosną! Młodsze bakłażany mają więcej smaku w porównaniu do ich dojrzałych odpowiedników. Dodatkowo, uprawiając te owoce w mini szklarni, będziesz mógł cieszyć się białymi bakłażanami przez cały rok.