Jak uprawiać goździk w doniczkach w 2 prostych krokach

Nauka uprawy goździka w doniczkach w dwóch prostych krokach pozwoli Ci mieć te wspaniałe goździki nawet bez dużej otwartej przestrzeni. Co więcej, możesz zacząć je w tunelu foliowym zorganizować kolekcję kwiatów doniczkowych z doniczkami z tkaniny. Później możesz użyć roślin goździka, które wyhodowałeś w innym ustawieniu, jako ściółki.

Zanim przejdziesz do artykułu, warto zauważyć, że goździk obejmuje wiele roślin i możesz wybierać spośród jednorocznych, dwuletnich i bylin. Najlepiej byłoby również wybrać odpowiednią odmianę lub odmianę do swojej strefy uprawy. W przeciwnym razie użyj apolytunneland dostosuj środowisko do idealnego stanu twoich roślin.

Jak uprawiać goździk w doniczkach w 2 prostych krokach

Jak skutecznie hodować goździk w doniczkach

Krok 1. Przygotowanie podłoża i miejsca

Decydującym czynnikiem gwarantującym zdrowy wzrost goździki jest wybrane podłoże. Chcesz żyznej, kredowej i nieco wilgotnej gleby o neutralnym pH. Jednak te cechy mogą się zmieniać w zależności od tego, jaki masz goździk, ponieważ niektóre gatunki preferują kwaśną glebę, podczas gdy inne mają inne wymagania.

Co więcej, możesz potrzebować specjalnego podłoża, które zapewni składniki odżywcze, których potrzebują twoje rośliny goździki. Aby dać ci ogólny pomysł, ogrodnicy wybierają coś z mulczem z kory lub naturalną gliną. Posiadanie perlitu i torfu powinno również poprawić jakość podłoża.

Gdzie postawić garnki? Korzystanie z tunelu foliowego do goździków doniczkowych daje przewagę, ponieważ konstrukcja chroni je przed trudnymi warunkami klimatycznymi, takimi jak wiatr i deszcz. Jednak obszar powinien być nasłoneczniony, aby powstały kolorowe i pachnące kwiaty goździki.

Krok 2. Sadzenie i pielęgnacja

Idealny czas na sadzenie goździka to wiosna lub jesień, upewniając się, że niebezpieczeństwo mrozu minęło lub jeszcze nie nadszedł. Zawsze sprawdzaj przewidywane daty przymrozków, aby w razie potrzeby umieścić ochronę lub rozpocząć w tunelu foliowym. Aby wysiewać, delikatnie wciśnij nasiona do doniczki i utrzymuj wilgoć przez cały okres kiełkowania.

Kwiaty goździka w końcu rozwiną nasiona, które można zbierać z roślin doniczkowych. Z drugiej strony możesz pozwolić nasionom wpaść do ziemi, jeśli są w ogrodzie, a będą dobrze rosły bez większej pomocy.

Podlewanie i karmienie goździka w doniczkach

Każda odmiana goździka różni się wymaganiami dotyczącymi podlewania i nawożenia, dlatego najlepiej je najpierw sprawdzić. Jednak rośliny goździki na ogół tolerują pewną suchość. Podlewanie byłoby idealne tylko wtedy, gdy podłoże wyschnie, aby uniknąć nadmiernego podlewania, które może powodować problemy.

Z drugiej strony możesz nawozić w okresie wegetacyjnym, aby pobudzić wzrost. Zrób to raz w miesiącu, a także możesz nawozić, zanim zakwitną wiosną. Rośliny goździki nie są ciężkimi żerami, więc wystarczy im lekkie nawożenie.

Cięcie goździka w doniczkach

Konieczne jest przycinanie martwych kwiatów, liści i łodyg w doniczkowych roślinach goździka. W ten sposób twoja roślina będzie miała łatwiej tworzyć nowe kwiaty, ponieważ uschnięte części nie konkurują z substancjami odżywczymi. Możesz przyciąć po okresie kwitnienia około jednej trzeciej rośliny, aby pomóc w lepszym wzroście na następny sezon.

Częste problemy związane z uprawą goździka

Bez względu na to, gdzie uprawiasz goździk, najlepiej być przygotowanym na typowe problemy, które możesz napotkać. Dobrą wiadomością jest to, że te rośliny nie mają poważnych chorób, które mogą zniechęcić początkujących ogrodników. Proste praktyki zarządzania, takie jak warunki sanitarne, właściwe podlewanie i utrzymanie idealnych warunków, powinny pomóc w zapobieganiu chorobom grzybiczym i innym problemom.

Czy rośliny goździka są podatne na szkodniki? Być może wszyscy doświadczeni hodowcy goździka wiedzą, jak irytujące są muchy. Oprócz metod zapobiegania szkodnikom, zawsze możesz poszukać organicznych środków owadobójczych, które powinny być tak samo skuteczne jak chemikalia.

Rozmnażanie goździka

Goździk można rozpocząć w tunelu foliowym, aby zapewnić wzrost. W zależności od odmiany możesz rozmnażać się z sadzonek lub z podziału. Proces każdej metody jest podobny do tego, jak uprawiasz inne rośliny kwitnące.

Na przykład, zbierz sadzonki goździki z co najmniej trzema węzłami liści, a następnie ukorzenij je późnym latem lub jesienią, aby rozwinęły się po ośmiu tygodniach. Z drugiej strony podział jest doskonałą metodą, jeśli zauważysz, że dorosła roślina maleje. Podziel roślinę przed pączkowaniem i upewnij się, że każda sekcja ma pąki.

Wniosek

Nie musisz rezygnować z cudownych różowych roślin, jeśli nie masz dużej przestrzeni. Zdziwisz się, że nauka uprawy goździka w doniczkach to tylko dwa kroki. Najpierw wybierz odpowiednie podłoże i lokalizację doniczek, które mogą być specyficzne dla wybranej odmiany goździka.

Następnie możesz sadzić nasiona, dociskając je bezpośrednio do gleby i zapewniając jej wilgotność, aby pobudzić kiełkowanie. Aby utrzymać pelargonie doniczkowe, podlewaj je tylko wtedy, gdy gleba jest sucha, a karmienie byłoby idealne raz w miesiącu w okresie wegetacji i przed wiosennym rozkwitem. Możesz także stworzyć lepsze kwiaty, przycinając martwe liście, łodygi i kwiaty.

Wreszcie, nie powinieneś mieć problemu ze szkodnikami i chorobami roślin goździka. Nie są podatne na ciężkie choroby, o ile pilnie stosujesz praktyki zarządzania. Ale gdybyś zobaczył ich pospolitego szkodnika, muchy, ekologiczne pestycydy na rynku byłyby bezpiecznym rozwiązaniem.