Jak uprawiać Gomfrenę w 4 krokach?

Czy chcesz wiedzieć, jak uprawiać gomfrenę? Gomfrena, znana również jako amarant, wygląda podobnie do kwiatów koniczyny. Kiedy na nie spojrzysz, wyglądają jak kępa kwiatów fuksji z odrobiną żółtych kropek. Jednak małe żółte „kropki” to rzeczywiste kwiaty gomfreny, podczas gdy wiązka fuksji to sztywne, przypominające papier przylistki (lub zmodyfikowane liście), które podtrzymują żółte kwiaty.

Gomfreny są odporne na suszę, jelenie i nie przyciągają szkodników i chorób. Niektórzy ogrodnicy sadzą te kwiaty wokół upraw, aby odstraszyć jelenie i inne szkodniki. Możesz także posadzić je w swoim ogrodzie, jeśli chcesz przyciągnąć motyle. Kwiaty gomfreny kwitną w najgorętszych temperaturach, aż do opadnięcia i pojawienia się mrozu.

Jak uprawiać Gomfrenę w 4 krokach?

Te kwiaty mogą dobrze rosnąć zarówno w pojemnikach, jak i grządkach ogrodowych i nie potrzebują dużo nawozu. Mogą samodzielnie siać i ponownie zakwitną po około sześciu tygodniach od posadzenia. W ten sposób będziesz mieć piękne kwiaty gomfreny zdobiące Twój ogród.

4 kroki w uprawie Gomfreny

Uprawa gomfreny jest stosunkowo łatwa i oto cztery proste kroki, o których należy pamiętać:

Krok 1: Siew

Przed siewem przygotuj najpierw grządki lub pojemniki, w których wysiejesz nasiona. Następnie zasiej gomfrenę na sześć do ośmiu tygodni przed ostatnimi przymrozkami; im więcej nasion zasiejesz, tym większa szansa, że ​​twoje kwiaty wyrosną.

Gomfreny nie kiełkują szybko, więc warto mieć zapasowy pojemnik, w którym można zasadzić więcej nasion. Zwiększa to również szanse na udane sadzenie. Po wysianiu naciśnij lub nadepnij miejsce, w którym kładziesz nasiona. Chociaż gomfreny mogą rosnąć w złej glebie, lepiej jest zadbać o to, aby gleba była zdrowa i dobrze natleniona.

Krok 2: Suszenie

Wysuszyć zasianą gomfrenę w ciągu około dwóch do czterech dni, aby zabić wszelkie możliwości zarodników grzybów. Ten krok musi być spójny, aby osiągnąć jak najlepszy wzrost.

Krok 3: Podlewanie

Po suszeniu przez około dwa do czterech dni lekko spryskaj zasiane grządki lub pojemniki. Zawsze sprawdzaj stan kwiatów i regularnie monitoruj ich wzrost, aby osiągnąć najlepsze rezultaty. Podlewaj kwiaty na poziomie gruntu i unikaj dostania się wody na liście, aby zapobiec plamom na liściach.

Krok 4: Kondycjonowanie

Ostatnim krokiem jest odpowiednia pielęgnacja gomfreny, czyli kontrolowanie chwastów, dodanie warstwy ściółki, aby utrzymać wilgotność gleby i utrzymanie temperatury gleby, a także dodanie odpowiedniej ilości niskodawkowego, wolno działającego nawozu .

Kilka wskazówek, jak hodować gomfreny

Przy uprawie gomfreny, podobnie jak w przypadku każdej innej rośliny, ważna jest odpowiednia pielęgnacja. Oto kilka sposobów, w jakie możesz zadbać o swoje Gomfreny.

Utrzymuj zdrowe środowisko wzrostu dla swoich gomfren, wyrywając chwasty, które nękają twoje rośliny. Chwasty mogą hamować wzrost twoich roślin, ponieważ konkurują o wodę, przestrzeń i składniki odżywcze. Dodanie warstw ściółki może również powstrzymać chwasty i zapobiec ich kiełkowaniu.

Szukaj szkodników, które atakują Twój ogród, gdy rosną Twoje kwiaty. Nawet gomfrena jest mniej podatna na szkodniki, nadal ważne jest monitorowanie stanu ogrodu, jeśli jest on wolny od szkodników, które zrujnują cały rozkwit gomfreny.

Na koniec, jeśli chcesz pokroić kwiaty gomfreny i umieścić je w wazonie lub bukiecie, upewnij się, że je odpowiednio wysuszyłeś. Suszenie go do góry nogami to najlepszy sposób na zapewnienie, że Twoje kwiaty będą stać prosto w wazonach.

Korzyści z uprawy gomfreny w mini szklarni

Sadzenie gomfreny w minitunelu foliowym zapobiega chrupaniu kwiatów przez szkodniki, takie jak gąsienice, ślimaki, gryzonie i większe zwierzęta. Zabezpieczy również Twoje rośliny przed zarazą, więc nie musisz się martwić innymi chorobami, które mogą mieć wpływ na Twoje rośliny.

Ogrodnicy, którzy mają ograniczoną przestrzeń do sadzenia lub uprawy, mogą użyć apolitunelu do sadzenia gomfreny i innych roślin. Mini szklarnie są łatwe w montażu i można je ustawić na balkonach, podwórkach, tarasach, a nawet blatach.

Na innych obszarach, w których panują zimne pory roku, posiadanie minitunelowego jest ważne, jeśli zaczynasz uprawiać rośliny. Kiedy pogoda staje się lepsza i cieplejsza, możesz zdecydować się na sadzenie poza ogrodem zdrowych roślin i plonów z wnętrza swojej mini szklarni.

Ogrodnicy mieszkający w chłodniejszych regionach najbardziej korzystają z mini szklarni. Dzięki temu możesz dalej sadzić i uprawiać kwiaty i plony, nawet jeśli pogoda jest mroźna, używając dodatkowych świateł i innych narzędzi. Gdy pogoda się ociepli, jeśli chcesz, możesz przesadzić rośliny poza ogród.

Minitunel foliowy chroni również Twoje rośliny przed złą pogodą. Śnieg, ulewny deszcz, silne wiatry i burze mogą łatwo zniszczyć Twoje rośliny. Trzymanie ich w minitunelach foliowych zapewnia im ochronę przed nieobliczalnymi zmianami pogody.

Końcowe przemyślenia na temat uprawy Gomfreny

Więc teraz, kiedy już wiesz, jak uprawiać gomfreny, następną rzeczą do zrobienia jest rozpoczęcie sadzenia! Gomfreny są łatwe w uprawie; po prostu posadź je w słonecznym miejscu i posadź je w dobrze drenującej glebie. Pamiętaj, aby nie podlewać roślin, ponieważ może to doprowadzić do zgnilizny korzeni.