Jak uprawiać cukinię w pionie w małym ogrodzie?

Możesz nauczyć się, jak uprawiać cukinie w pionie, aby móc cieszyć się świeżo zebranymi w każdej chwili. Cukinie są jednymi z najpopularniejszych warzyw, które można zobaczyć w przydomowych ogródkach, ponieważ oprócz tego, że są bogate w składniki odżywcze, w tym potas, kwas foliowy oraz witaminy A i C, są również łatwe w uprawie i pielęgnacji. Jednak ludzie zwykle dwa razy zastanawiają się nad uprawą cukinii, ponieważ wielkość ich ogrodu może nie pomieścić wzrostu rośliny.

Uprawa cukinii w pionie to świetna alternatywa, jeśli brakuje Ci miejsca w ogrodzie. Jej duże liście mogą szybko pokryć całą przestrzeń, a jej pnącza mogą w krótkim czasie zająć dużą część ogrodu. Sadząc ją w pionie, nie tylko zaoszczędzisz trochę miejsca, ale także ułatwisz sobie pielenie i zbieranie plonów.

Jak uprawiać cukinię w pionie w małym ogrodzie?

Przewodnik krok po kroku dotyczący uprawy cukinii w pionie

Cukinie rosną szybko, jeśli są prawidłowo sadzone i otrzymują odpowiednią ilość składników odżywczych. Chociaż praktycznie same rosną, nie oznacza to, że nie będą potrzebować dodatkowej opieki ze strony hodowców.

Jeśli planujesz sadzić cukinię pionowo, oto kroki, które powinieneś wykonać:

Krok 1. Wyhoduj swoje nasiona

Cukinie najlepiej rosną w ciepłym środowisku, więc lepiej zacząć sadzić nasiona po tym, jak minie niebezpieczeństwo przymrozków w Twojej okolicy, zwykle w ostatnich dniach maja lub na początku czerwca. Upewnij się, że między roślinami jest wystarczająco dużo miejsca (co najmniej 2 do 3 stóp), ponieważ mogą one urosnąć i konkurować ze sobą o składniki odżywcze w glebie.

Zacznij od posadzenia cukinii w tekturowych tackach na jajka wypełnionych wilgotną ziemią doniczkową. Pamiętaj, aby codziennie podlewać nasiona, aby gleba była wilgotna. W ciągu kilku dni nasiona cukinii zaczną kiełkować.

Możesz również zasiać nasiona bezpośrednio w dużej doniczce, jeśli temperatura na zewnątrz uzna, że ​​jest wystarczająco ciepło, aby nasiona cukinii wyrosły. Pamiętaj, aby ograniczyć liczbę nasion do jednego gniazda, aby upewnić się, że nie będą konkurować o składniki odżywcze gleby podczas wzrostu.

Krok 2. Utwardź swoje sadzonki

Utwardzanie sadzonek to proces stopniowego wystawiania sadzonek przesadzonych na środowisko zewnętrzne. Gdy nasiona zaczną kiełkować, konieczne jest ich utwardzenie przed przesadzeniem do dużych doniczek.

Aby to zrobić, wystaw sadzonki cukinii na działanie temperatur na zewnątrz, umieszczając je w miejscu, w którym mogą uzyskać pośrednie światło słoneczne, na przykład pod drzewami. Rób to przez cztery dni, a piątego lub siódmego dnia umieść je w bezpośrednim świetle słonecznym. Twoje ziarno powinno być w stanie wytrzymać bezpośrednią ekspozycję na słońce do siódmego dnia.

Krok 3. Przesadź sadzonki cukinii

Gdy cukinie zaczną kiełkować i będą gotowe do przeszczepu, zacznij przenosić je do dużych doniczek. Gleba powinna być również bogata w kompost i dobrze przepuszczalna. Cukinie są uważane za „duże pokarmy”, co oznacza, że ​​podczas wzrostu będą zużywać dużo składników odżywczych.

Pokrój tackę na jajka na pojedyncze kubki i przesadź ją bezpośrednio do ziemi w doniczkach. Nie musisz wyjmować tekturowych tac, ponieważ są one biodegradowalne.

Krok 4. Obficie je podlewaj

Gdy Twoja cukinia rośnie, będzie potrzebować dużo wody. Jeśli zacząłeś sadzić wczesną wiosną, być może będziesz musiał podlewać swoją roślinę tylko raz w tygodniu. Gdy temperatura znów zacznie się ocieplać, zwiększ częstotliwość podlewania do około dwa lub trzy razy w tygodniu, aby gleba była wilgotna.

Krok 5. Ustaw swoje drewniane słupki

Następnym i najważniejszym krokiem w sadzeniu cukinii w pionie jest ustawienie palików, na których będą się czołgać winorośle cukinii. Umieść trzy drewniane 4-stopowe kołki wokół pojemnika. Kiedy twoja cukinia rośnie, pamiętaj, aby przywiązać łodygi do palików i przyciąć dolne liście, ponieważ zachęci to do rozwoju nowych liści w górnej części twojej cukinii.

Korzyści z uprawy cukinii w szklarniach hobbystycznych

Cukinie uwielbiają rosnąć w ciepłym otoczeniu. Podczas gdy inne rośliny mogą tolerować niewielki mróz w zimnych porach roku, cukinia może zostać zraniona przez spadki temperatury. Dlatego jeśli planujesz cieszyć się zbiorami cukinii przez cały rok, najlepiej posadzić je w szklarni hobbystycznej.

Oto niektóre z zalet uprawy cukinii w szklarni:

Przedłużony okres wegetacji

Szklarnie hobbystyczne są osłonięte plastikową folią ochronną lub włóknem szklanym. To i wentylatory wyciągowe współpracują ze sobą, aby stworzyć wewnętrzne środowisko, które jest wystarczająco ciepłe, aby wspierać wzrost twoich roślin cukinii.

Zwalczanie szkodników

Cukinie nie są odporne na szkodniki. Mszyce są jednymi z najczęstszych szkodników, które mogą wpływać na twoją roślinę cukinii. Trzymając je w szklarni hobbystycznej, możesz zmniejszyć ryzyko zarażenia ich przez mszyce i pogorszenia ich plonów.

Ochrona przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi

Silne wiatry mogą również znokautować cukinie, zwłaszcza jeśli sadzisz je w doniczce lub doniczce. Szklarnia hobbystyczna zapewni ochronę roślin przed warunkami atmosferycznymi — czy to silny wiatr, ulewne deszcze, czy gradobicie.

Dowiedz się, jak uprawiać cukinię w pionie

Teraz, gdy masz pomysł, jak wyhodować cukinię w pionie, nadszedł czas, aby wprowadzić swoją wiedzę w życie. Niezależnie od tego, czy masz duży ogród, czy mały, sadzenie cukinii w pionie zapewni wiele korzyści, w tym lepsze wykorzystanie przestrzeni i łatwe pielenie. Jeszcze lepiej jest zacząć sadzić nasiona cukinii w apolitunelu, gdzie można dostosować temperaturę do potrzeb roślin.