Jak uprawiać craspedię w najlepszy sposób?

Umiejętnością, której nie można przegapić, jest uprawa craspedii, ponieważ można ją uprościć do sadzenia i pielęgnacji. Guziki Billy lub włochate główki to wyjątkowa, wyglądająca na pałeczki do perkusji część rodziny stokrotek, która powinna sprawić, że każdy ogród lub tunel foliowy wyskoczy. Pochodzi z Australii i Nowej Zelandii, ale chociaż craspedia jest powszechna w lasach i suchych warunkach leśnych, apolitunel powinien ułatwić ci ich uprawę.

Ogrodnictwo szklarniowe i wiedza na temat stref mrozoodporności zapewnią Ci praktyki zarządzania i uprawy craspedii, która rozwija się w strefach od 9 do 11. W zależności od lokalizacji możesz dostosować warunki w szklarni do idealnych wymagań tych pięknych kwiatów przypominających piłkę tenisową. W końcu kwiaty z podudzia nie są nawet trudne w uprawie, o ile przygotujesz je wcześniej.

Jak uprawiać craspedię w najlepszy sposób?

Jak skutecznie uprawiać craspedię

Craspedia jest w pewnym sensie ucieleśnieniem rośliny marzeń początkującego ogrodnika. Nie ma żadnych specjalnych wymagań i zadań, aby dobrze prosperować. Jest nawet odporny na suszę, szkodniki i choroby. Jedyne, za co jesteś odpowiedzialny, to prawidłowe sadzenie i pielęgnacja, a możesz nawet uzyskać pomoc, korzystając ze szklarni.

Sadzenie

Craspedia rozwija się w strefach o ratingu USDA od 9 do 11, a nawet od 8 do 11 jako delikatna roślina wieloletnia. Jednak niektórzy ogrodnicy zauważyli, że można je również uprawiać jako rośliny jednoroczne. Niezależnie od tego, nasiona guzików Billy możesz rozmnażać wiosną lub latem.

Początkowe nasiona

Możesz również użyć podziału dla tych kwiatów, ale wysiewanie nasion jest wygodniejszą i powszechniejszą praktyką. Możesz siać craspedię pod koniec lutego lub na początku marca, w zależności od twojego obszaru, ponieważ czekasz, aż minie zagrożenie mrozem. Proces jest stosunkowo szybki, ponieważ będziesz posypywać nasiona i grabić powierzchnię lub używać wermikulitu do ich przykrycia.

Nasiona powinny wykiełkować za trzy tygodnie lub wcześniej, a rozpoczęcie ich w tunelu foliowym powinno bezproblemowo wspierać ich wzrost. Pamiętaj, że nasiona są podatne na problemy z kiełkowaniem w zmiennych warunkach. Najlepiej byłoby również pamiętać o użyciu dobrze przepuszczalnej gleby, ponieważ craspedia nie jest tak wybredna.

Przesadzanie

Gdy zauważysz, że sadzonki są wystarczająco dojrzałe lub mają drugi zestaw prawdziwych liści, są gotowe do przesadzenia do większego pojemnika. Ale zanim przesadzisz na zewnątrz, upewnij się, że minęły ostatnie mrozy i je zahartowałeś. Jakie są wymagania miejsca, aby wspierać kwitnienie i wzrost?

Craspedia będzie dobrze prosperować na obszarze, który przez około 6 godzin jest w pełnym słońcu, aby pomóc im dobrze kwitnąć. Rozstaw rośliny od 10 do 12 cali od siebie i pamiętaj, że powinieneś umieszczać je na tej samej głębokości, ale dwukrotnie większej od pierwotnej szerokości otworów. Niektóre rośliny mogą również potrzebować podparcia, dopóki nie wyprostują łodyg po przesadzeniu.

Konserwacja

W zależności od odmiany craspedii, rośliny te mogą dojrzewać do 50 dni, a szczyt zbiorów wynosi od 80 do 115 dni upraw. Okres zbiorów wynosi od 70 do 80 dni, więc właściwa konserwacja i konserwacja będą kluczowymi elementami Twojego sukcesu. Dobrą wiadomością jest to, że craspedia jest stosunkowo łatwa w uprawie, a jeśli używasz szklarni, spełnienie wymagań kwiatów powinno być wygodne.

Podlewanie i karmienie

Podobnie jak większość roślin, podlewaj glebę tylko wtedy, gdy wierzchnia warstwa jest sucha. W końcu guziki Billy są tropikalne, co oznacza, że ​​dobrze znoszą suszę. Inną wygodną częścią dla ogrodnika jest to, że możesz nawozić na początku sezonu wegetacyjnego i włączać kompost podczas sadzenia, aby zapewnić roślinom składniki odżywcze.

Później dodatkowy nawóz jest niepotrzebny, ponieważ te rośliny nie są ciężkimi roślinami. Stosowanie nawozu o powolnym uwalnianiu może być jedyną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, aby zachęcić do wzrostu w okresie wegetacji.

Ściółkowanie i jak dbać o craspedię

Najlepiej mulczować craspedię żwirem, aby powstrzymać chwasty i zachować zdrowe korzenie. Wręcz przeciwnie, powszechna praktyka w roślinach kwitnących, martwienie się, jest czymś, co można pominąć w przypadku craspedii. Są one ogólnie dostępne przez cały rok z sezonami kwitnienia wiosną i latem, ale ich pielęgnacja jest prostsza, ponieważ martwienie się nie jest konieczne.

Będziesz również zadowolony, że craspedia nie jest podatna na szkodniki i choroby. Jest trudny przeciwko pospolitym stworzeniom, takim jak ślimaki, ślimaki i przędziorki. Mimo to bądź sumienny, a zapobieganie jest konieczne, aby utrzymać robaki z dala od szklarni.

Wniosek

Rośliny Craspedia to przyciągające wzrok kwiaty przypominające golfa, które każdy ogrodnik musi mieć. Co więcej, nauka uprawy craspedii nie jest nawet skomplikowana i przytłaczająca, ponieważ są to twarde i odporne rośliny. Mogą tolerować suszę i nie są podatne na pospolite szkodniki i choroby.

Czego więcej można chcieć? Sadzenie i pielęgnacja craspedii jest tak prosta, że ​​nawet początkujący ogrodnicy nie będą ryzykować popełnienia błędów. Jednak zawsze możesz rozpocząć nasiona w tunelu foliowym, aby same wyhodować rośliny w pomieszczeniu, jeśli twoja lokalizacja wydaje się nieodpowiednia dla przycisków Billy’ego.

Musisz tylko poznać strefę uprawy na swoim obszarze, aby dostosować warunki wewnętrzne i wiedzieć, kiedy sadzić craspedia bez niebezpieczeństwa mrozu. Rośliny nie są wybredne w glebie i powinny dobrze rosnąć na stanowiskach słonecznych. Później nie ma żadnych specjalnych wymagań dotyczących karmienia i pojenia, a nawet nie musisz zacinać kwiatów.