Jak uprawiać brokuły w najlepszy sposób?

Jeśli wiesz, jak wyhodować brokuły od przygotowania, sadzenia i pielęgnacji, możesz być zdumiony. Znasz brokuły, ale czy wiesz, że są zdrowe? Można ją uprawiać w tunelu foliowym z innymi warzywami zwalczającymi choroby i zaimponować kupującym wyjątkową uprawą. Broccolini to nie brokuły, ale jest tak samo godne bycia częścią twojego ogrodu i talerza.

Czy wiesz, że zamiast brokułów brokuły pochodzą z tej samej rodziny, co rzepa? I pomimo nazwy, broccolini nie jest mini wersją brokułów, ale powstał jako hybryda chińskiego jarmużu i brokułów. Jeśli do tej pory interesuje Cię to zdrowe i smaczne, wyjątkowe warzywko, przeczytaj poniżej, jak uprawiać brokuły.

Jak uprawiać brokuły w najlepszy sposób?

Jak uprawiać brokuły dla początkujących

Broccolini to doskonały substytut brokułów, zwłaszcza jeśli planujesz wprowadzić warzywa wybrednemu niejadkowi. Jej małe różyczki, cienkie, długie, delikatne łodygi i kędzierzawe zielone liście sprawiają, że cała uprawa jest jadalna, surowa, gotowana na parze lub smażona. Dlatego chcesz wyhodować wysokiej jakości brokuły, aby jak najlepiej wykorzystać to warzywo.

Przygotowanie

Przede wszystkim sprawdź strefę mrozoodporności swojego stanu, ponieważ brokuły byłyby świetne w strefach od 2 do 10. Daje to ogólne pojęcie o idealnych warunkach wzrostu dla tej rośliny, dzięki czemu możesz użyć tunelu poliamidowego, aby w razie potrzeby dostosować się do swojego klimatu. Broccolini, jak większość warzyw, nie toleruje mrozu, więc ziemia musi się rozmrozić, co oznacza, że ​​musisz ocenić, czy powinieneś sadzić na zewnątrz, czy zacząć w szklarni.

Ogólnie rzecz biorąc, sprawdź strefę uprawy, aby wiedzieć, kiedy ostatnia data przymrozków i użyj jej, aby rozpocząć sadzenie. Jednak zawsze możesz sprawdzić, jaki czas najlepiej sprawdza się w Twojej okolicy, ponieważ broccolini jest wciąż zupełnie nowe. Dlatego niektórzy ogrodnicy sadzą na wiosnę, podczas gdy inni rozpoczynają sezon jesienią.

Następnie przygotuj swoje miejsce, wybierając obszar, który jest w pełni nasłoneczniony i ma żyzną, dobrze przepuszczalną glebę o pH od 6,0 ​​do 7,0. Najpierw przetestuj swoją glebę, a jeśli jej kwaśny, popiół drzewny powinien pomóc, możesz nawet dodać kompost do gleby, aby poprawić jej jakość.

Sadzenie

Nasiona brokuły można wysiewać bezpośrednio lub w doniczce z ziemią doniczkową w szklarni. Dodaj rosnące światło, a powinny wykiełkować około siedmiu dni. Będziesz miał większe szanse na sukces przy sadzeniu przeszczepów niż w siewie bezpośrednim, więc rozpoczęcie uprawy w doniczkach byłoby bezpieczniejsze.

Jeśli zaczynasz sadzenie nasion w tunelu foliowym do przesadzania, upewnij się, że robisz to sześć tygodni przed datą ostatniego przymrozku. Następnie można rozrzedzić sadzonki, aby wszystkie pozostałości były najzdrowszymi brokułami w każdej doniczce. Następnie pozwól najlepszym roślinom stwardnieć przed przesadzeniem, wydłużając ich czas na zewnątrz przez tydzień.

Możesz przesadzić sadzonki brokuły w odstępach 24 cali, gdy zauważysz sześć prawdziwych liści po około 4 do 6 tygodniach wzrostu. Zakładając, że zaczynasz w pomieszczeniu późnym latem, możesz przesadzać jesienią. Następnie możesz posadzić je pół cala głębiej niż głębokość w doniczkach i dać każdej roślinie odległość 2 stóp od siebie.

Konserwacja

Do konserwacji należy pamiętać, że wymagają one wody około 2 cali tygodniowo. Utrzymuj wilgotność gleby bez nadmiernego podlewania, a także możesz dodać ściółkę z rozdrobnionych liści, aby poprawić jej jakość, temperaturę gleby, wilgotność i powstrzymać chwasty. Broccolini będzie również wykazywać oznaki żółknięcia liści, gdy potrzebuje nawozu, ale można je również karmić co kilka tygodni, ponieważ uwielbiają azot.

Najlepszy czas na zbieranie brokułów to okres przed rozpoczęciem kwitnienia. Główki powinny być w pełni uformowane, aby można było wyciąć ich dobrze znane długie łodygi. Upewnij się, że zostawiłeś trochę liści, aby rozwinęły się nowe główki do następnych zbiorów, a możliwe jest uzyskanie do 5 zestawów pędów na roślinę.

Jakie są najczęstsze problemy związane z uprawą brokuły?

Szkodniki, takie jak mszyce, mączliki, pchełki, chwytacze kapusty, ślimaki i choroby grzybowe, takie jak mączniak rzekomy i czarna noga, są powszechne w brokułach. Zawsze należy sprawdzić, czy nie ma owadów i zbierać je ręcznie lub dodać drapieżnika w ogrodzie, takiego jak biedronki. Możesz również użyć insektycydów, a ślimaki są łatwe do opanowania za pomocą mieszanki drożdży i wody.

Możesz użyć organicznego środka grzybobójczego i natychmiast usunąć zainfekowane rośliny w przypadku łagodniejszej i czarnej nogi. Korzystanie z apolytunnelandu w celu utrzymania warunków sanitarnych powinno zapobiec tym powszechnym problemom, dlatego zawsze należy być sumiennym w swoich praktykach ogrodniczych. Ogólnie rzecz biorąc, zapobieganie jest nadal lepsze i bądź o krok do przodu, aby na wczesnym etapie rozwiązywać problemy.

Wniosek

Jeśli chcesz mieć na talerzu coś zdrowego, a jednocześnie wyjątkowego, możesz sprawdzić warzywa hybrydowe. Dowiedz się, jak uprawiać brokuły, a być może bardziej docenisz ten podobny do brokuła. Ta roślina jest krzyżówką chińskiego jarmużu i brokułów, a jej jadalna struktura sprawia, że ​​idealne jedzenie na surowo lub gotowane, nawet dla wybrednych smakoszy.

Będąc dość nowym, nie ma zbyt wielu informacji na temat uprawy brokułów. Możesz jednak uprościć jej uprawę do przygotowania, sadzenia i pielęgnacji. Poznaj strefę uprawy na swoim obszarze i unikaj ekstremalnych warunków.

Możesz również zacząć w pomieszczeniu zamiast bezpośrednio siać brokuły, aby uzyskać wyższy wskaźnik sukcesu. Więcej niż miejsce do rozpoczęcia, możesz również rozważyć tunel foliowy, aby uniknąć potencjalnych problemów związanych ze zmiennymi warunkami na zewnątrz.