Jak uprawiać Agastache Ultimate Guide

Jeśli chcesz się nauczyć, jak wyhodować agastach, ucieszy Cię to, że to tylko trzy kroki. Sam zabieg nie jest drobiazgowy, dlatego warto mieć tę bylinę w swoim ogrodzie bez żadnych wad. Hyzop agastache lub anyż to kędzierzawa i aromatyczna roślina o różnych kolorach kwiatów, która zwabi zapylacze, czyniąc je doskonałym dodatkiem do ogrodu.

I chociaż agaszowiec rośnie stosunkowo łatwo, możesz również rozważyć uprawę tych roślin w szklarni. Osoby, które chcą uprawiać agastache do użytku komercyjnego, mogą odnieść korzyści w stabilnym środowisku, takim jak szklarnia. Stałe warunki w pomieszczeniach zapewnią produktywność tych roślin i mniej miejsca na błędy z Twojej strony.

Jak uprawiać Agastache Ultimate Guide

Jak skutecznie wyhodować Agastache

Krok 1. Siew

Kiełkowanie nasion

Możesz zacząć agastache od sadzonek, ponieważ niektórzy ogrodnicy wspomnieli, że jest to możliwe, ale łatwiej i częściej używa się nasion tej rośliny. Skorzystaj z tunelu foliowego do wysiewu nasion, dzięki czemu nadal będziesz zgodnie z harmonogramem, ale bez ryzyka przymrozków. Nasiona agastażu wysiać w tunelu foliowym na osiem tygodni przed datą ostatnich przymrozków na wiosnę.

Możesz użyć formuły na początek nasion jako podłoża i posadzić nasiona na ćwierć głębokości. Upewnij się, że utrzymujesz wilgotność gleby, aby zachęcić do kiełkowania. Nasiona agastache również dobrze reagują na temperatury gleby od 70 do 75°F i możesz poczekać, aż sadzonki rozwiną się po 21 dniach lub krócej.

Podczas gdy nasiona agastażu potrzebują czasu, aby wykiełkować i rozwinąć, stabilne warunki wewnętrzne mogą pomóc im rosnąć już po 14 dniach. Bądź sumienny w konserwacji i trzymaj je z dala od trudnych warunków. A kiedy już się rozwiną, możesz przenieść sadzonki.

Utrzymanie sadzonek

Sadzonki będą dobrze rosły pod lampami fluorescencyjnymi. Upewnij się, że znajdują się w odległości 4 cali od źródła i mają włączone żarówki przez 16 godzin dziennie. Możesz również rozpocząć nawożenie i przesadzać sadzonki z komórek do doniczek, gdy wykształcą prawdziwe liście.

W tym momencie można utwardzić młode rośliny agaszkowate i przesadzić je w ogrodzie. Pamiętaj, że rośliny twardniejące są ważne przed przesadzeniem, aby uniknąć stresu. Wreszcie, uważaj na mróz i rozważ przeniesienie ich do domu, jeśli temperatura w nocy spadnie.

Krok 2. Sadzenie

Przydatną wskazówką do zapamiętania jest to, że jeśli obszar jest odpowiedni dla roślin lawendy, będzie odpowiedni dla agastażu. W przeciwieństwie do innych roślin, rośliny agaszowe preferują glebę o odczynie zasadowym i niskiej żyzności. Tolerują również suszę, ale pamiętaj o dobrym drenażu, w razie potrzeby poprawiając jakość gleby.

Samo miejsce powinno być nasłonecznione, a podłoże można przygotować tak, jak w przypadku innych roślin. Najlepszy czas na sadzenie jest wtedy, gdy nie jest słonecznie, ponieważ upał może prowadzić do szoku po przeszczepie. Delikatnie wyjmij roślinę z doniczki, poluzuj bryłę korzeniową i posadź ją w wystarczająco dużym dołku.

Krok 3. Konserwacja

Po posadzeniu możesz lekko ściółkować wierzch gleby, aby odeprzeć chwasty. Pomoże to również w utrzymaniu wilgotności i temperatury gleby, które są niezbędne do zakładania roślin. Rośliny agastache mogą mieć wodę raz w tygodniu, kiedy dopiero się osiedlają, ale rób to rano, aby zagwarantować, że wyschną wieczorem.

Możesz również użyć niskich dawek nawozu o powolnym uwalnianiu, aby zapobiec gniciu i poparzeniom, gdy zauważysz nowy wzrost. W tym momencie młode rośliny nadal potrzebują ochrony przed trudnymi warunkami. Jeśli twój obszar jest podatny na ostre słońce lub ekstremalne wiatry, może lepiej będzie trzymać rośliny w pomieszczeniu lub zakryte.

Powinnaś śmiertelnie zadrgać? Agastache może czerpać korzyści z martwienia, zwłaszcza jeśli chcesz utrzymać je w rozkwicie. Usunięcie wyblakłych główek kwiatowych pomoże roślinie skoncentrować energię na kwitnieniu.

A jesienią nie zapomnij usunąć liści po mrozie.

Czy możesz podzielić agasta?

Możesz podzielić agasache wczesną jesienią. Jest to doskonała praktyka, aby utrzymać porządek, gdy roślina przerasta swoją przestrzeń. Proces jest prosty i można go traktować tak samo, jak przy dzieleniu innych roślin.

Wykop roślinę i rozerwij ją na kępy, upewniając się, że każda sekcja powinna mieć około trzech pędów i system korzeniowy, aby zapewnić wzrost. Piękno dzielenia agastache polega na tym, że można go dzielić co dwa do trzech lat. Nie tylko stworzy to schludniejszy ogród, ale możesz przesadzić te podziały, aby stworzyć więcej roślin.

Wniosek

Jeśli chcesz mieć ogród, który jest przyjazny dla zapylaczy, rozważ dodanie hizopu. Nauka uprawy agastache nie jest trudna, ponieważ nie ma dla nich specjalnych wymagań i kroków. Rozpoczynasz nasiona w pomieszczeniu, aby zachęcić do kiełkowania, a następnie przesadzasz je na zewnątrz, gdy klimat będzie optymalny.

Utrzymanie agastachu jest również stosunkowo łatwe do zapewnienia. W razie potrzeby podlewaj je i podawaj nawozem o powolnym działaniu. Konieczne może być również usunięcie przekwitłych kwiatów, aby zachęcić rośliny do dalszego kwitnienia.

Co więcej, możesz dzielić agastach co dwa do trzech lat i przesadzać kępy. Pomaga to w klonowaniu ulubionych roślin, ale także w utrzymaniu schludnego ogrodu. Na koniec zawsze sprawdzaj warunki na zewnątrz i używaj tunelu foliowego do ochrony, gdy jest to zbyt trudne.