Jak ukorzenić róże z sadzonek?

Możesz nauczyć się, jak ukorzenić róże z sadzonek w zaledwie dwóch prostych krokach. A jeśli masz trochę wiedzy na temat samego rozmnażania róż, szybciej dostosujesz techniki do sukcesu. Co więcej, zaletą róż nokautowych jest to, że są specjalnie hodowane, aby były odporne na choroby, co ponownie stawia je na wygodniejszym boisku.

Według University of Maryland te róże są nawet odporne na typowe choroby wywołane przez grzyby róż i generalnie są łatwe w uprawie. Jednak rozmnażanie zawsze będzie wygodniejsze, jeśli zacznie się w kontrolowanym środowisku, takim jak szklarnia. Ta struktura może stworzyć zdrowe rośliny rodzicielskie do sadzonek, a także jako miejsce startowe przed przesadzeniem na stałe.

Jak ukorzenić róże z sadzonek?

Jak skutecznie ukorzenić róże z sadzonek

Krok 1. Zbieranie sadzonek

Najlepszą porą na zbieranie sadzonek róż nokautowych jest okres od listopada do lutego, ale to, co czyni je wyjątkowymi, to fakt, że w razie potrzeby można je zbierać o każdej porze roku. Sam proces polega na usunięciu górnych ośmiu cali gałęzi z wybijanego krzewu różanego pod kątem 45 stopni. Podobnie jak w przypadku sadzonek innych roślin, chcesz usunąć wszystkie kwiaty i liście, z wyjątkiem dwóch na górze.

Niektórzy ogrodnicy usuwają nawet korę na pierwszych trzech centymetrach od dołu cięcia. Pomoże to w ich ustabilizowaniu, ponieważ cięcie wchłonie składniki odżywcze podłoża i wygodniej utworzy nowe korzenie. Skoro o tym mowa, nie zapomnij zanurzyć końca sadzonki w proszku hormonu ukorzeniającego, aby ukorzenienie było znacznie szybsze.

Krok 2. Sadzenie

Jakie jest idealne podłoże do wycinania sadzonek róż? Możesz użyć mieszanki żyznej ziemi doniczkowej i piasku lub kompostu i piasku, aby uzyskać lepszy drenaż. Zwilż tę mieszankę i zgub ją przed włożeniem cięcia na głębokość około czterech cali.

Aby stworzyć idealne środowisko do zakorzenienia, przykryj doniczkę plastikową torbą, upewniając się, że nie dotyka bezpośrednio samego cięcia. Możesz umieścić tę doniczkę w tunelu foliowym, gdzie otrzyma pośrednie światło słoneczne. I wreszcie, regularnie monitoruj medium i spryskaj wodą, jeśli to konieczne.

Gdy sadzonka zakorzeni się, można ją przesadzić na zewnątrz, w stałe miejsce, które jest nasłonecznione od pięciu do sześciu godzin. Niektórzy ogrodnicy czekają przez miesiąc po ukorzenieniu, ale można je również pozostawić na rok przed przesadzeniem. Po przygotowaniu przesadzaj zimą, gdy są uśpione, ostrożnie wykopując bryłę korzeniową z nienaruszoną glebą.

Umieść młodą roślinę w nowym dołku i utwardź ziemię wokół niej. Optymalna jest przestrzeń ośmiu cali między nokautowymi różami. Następnie należy regularnie podlewać i ściółkować, aby zachować wilgoć, i raz w miesiącu karmić młode róże z nokautem, aby zapewnić optymalny wzrost.

Sadzenie róż nokautowych

Lokalizacja

Ogólnie rzecz biorąc, róże nokautowe będą dobrze się rozwijać w strefach od 5 do 9. Idealnie jest mieć je w miejscu, w którym słońce świeci maksymalnie przez osiem godzin dziennie, aby uzyskać kwitnienie. Jeśli chodzi o samą glebę, optymalna byłaby żyzna, dobrze przepuszczalna gleba o pH między 6,0 a 6,5, a zawsze możesz dodać kompost i ściółkę, aby poprawić glebę. Na koniec pamiętaj, że te rośliny mogą osiągnąć 5 stóp wysokości, więc zaplanuj przestrzeń, aby utrzymać dobry ruch powietrza.

Podlewanie i nawożenie

Tunel foliowy będzie wygodny do podlewania, ponieważ do podlewania można zastosować nawadnianie kroplowe. Pomoże to zachować wilgotność gleby bez nadmiernego podlewania. Co więcej, mulczuj glebę, aby jeszcze bardziej poprawić wilgotność gleby, jednocześnie utrzymując chwasty na dystans.

Aby nawozić róże nokautowe, wiosną i jesienią można karmić je nawozem azotowym, aby uzupełnić potencjalny niedobór składników odżywczych. W miarę wzrostu można karmić tylko raz na wiosnę, ponieważ nadmierne nawożenie może zmniejszyć wzrost kwiatów. Na koniec nie zapomnij podlać przed nawożeniem, aby uniknąć spalonych korzeni.

Przycinanie

Podczas gdy róże nokautowe same się pielęgnują, przycinanie ich jest nadal korzystne dla utrzymania schludnego ogrodu. Używaj rękawiczek i długich rękawów i przycinaj wcześnie każdej wiosny za pomocą sekatorów obejściowych. Nie chcesz miażdżyć łodyg, zamiast tego odetnij martwe pędy blisko podstawy rośliny.

Możesz przycinać do 50% i ciąć pod kątem 45 stopni, aby uzyskać lepszy kształt i zapobiec stojącej wodzie w pędach. Latem można również przycinać rośliny, aby pomóc roślinom wytwarzać kwiaty na jesień. Ogólnie rzecz biorąc, przycinanie jest korzystne dla estetyki oraz zdrowia i wzrostu róż nokautujących.

Wniosek

W przypadku róż nokautowych minęły czasy, kiedy trzeba się martwić chorobami róż i trudnymi praktykami konserwacyjnymi. Wiedza o tym, jak wykorzenić róże z sadzonek, pomoże Ci rozmnażać tę przyjazną ogrodnikom różę i jeszcze bardziej uwydatnić kolory i ogólny wygląd ogrodu. Nie ma nawet żadnych unikalnych metod, a możesz nawet łatwiej zakorzenić się, jeśli zaczniesz w pomieszczeniu.

Proces jest tak prosty, jak zrobienie 8-calowego cięcia, obranie kory w celu łatwiejszego wchłaniania składników odżywczych na dole i zanurzenie w proszku hormonu ukorzeniającego. Następnie umieść go w doniczce z ziemią doniczkową i piaskiem, przykryj plastikową torbą i utrzymuj wilgoć. I voila, młode róże nokautowe można przesadzić miesiąc lub rok po zapuszczeniu korzeni.