Jak ukorzenić pelargonie z sadzonek

Jest kilka kroków, które należy wykonać, jeśli chcesz wiedzieć, jak ukorzenić pelargonie z sadzonek, w tym czas, pojemnik, mieszankę i miejsce, żeby wymienić tylko kilka. Pelargonie są wybitnymi roślinami doniczkowymi, ponieważ są bardzo płodne, wytrzymałe i łatwe w utrzymaniu.

Być może chciałbyś się nauczyć, jak ukorzenić pelargonie z sadzonek, ponieważ wiesz, że są one również łatwe do rozmnażania. W tym przewodniku wykonamy kilka prostych kroków dotyczących ukorzeniania pelargonii z sadzonek. Zagłębmy się dalej.

Jak ukorzenić pelargonie z sadzonek

Kroki ukorzeniania pelargonii z sadzonek

Uprawa pelargonii z sadzonek jest ekscytująca. Dzieje się tak, ponieważ można zachować rasę rośliny matecznej, jednocześnie zapewniając młodej roślinie świeże kwiaty. Nie martw się jednak; kroki są bardzo proste. Ale musisz mieć cierpliwość i pasję, aby zrealizować ten proces.

#1 Wybór odpowiedniego czasu na rootowanie

Najlepszy czas na ukorzenienie pelargonii to późne lato i wczesna wiosna. Warto jednak zauważyć, że te rośliny nie mają okresu uśpienia. Oznacza to, że mogą rosnąć przez cały rok, bez konieczności czekania na określoną porę roku. Być może jest to jedna z największych zalet, jeśli masz pelargonie.

Mając to na uwadze, zawsze możesz wykonać ten proces o dowolnej porze – jesienią, latem lub wiosną. Mimo to będziesz mieć gwarancję zdrowego cięcia. Ale wtedy, jeśli wykonasz ten proces wcześniej, kwiaty zakwitną tego lata. Z drugiej strony późniejsze sadzonki zakwitną następnego lata.

#2 Wybór zdrowej pelargonii

Oczywiście nie możesz po prostu ukorzenić niezdrowego pędu. Ważne jest, abyś wiedział, jakie są zdrowe pędy; te przysadziste i tłuste pędy to świetny pomysł.

Jeśli roślina wygląda na zdrową i nie kwitnie, to jest to dobra opcja. Jeśli jednak nie masz wyboru, możesz użyć pędu kwitnącego (choć powinna to być twoja ostatnia opcja).

#3 Wykonywanie cięć

Do cięcia pędów trzeba mieć ostry nóż lub czysty skalpel. Nie używaj sekatorów; nie jest idealne przycinanie pędów, może je zmiażdżyć. Podczas cięcia rób to nad węzłem lub połączeniem liści.

Pęd można odciąć na długości około 3 do 4 cali. Ale jeśli roślina jest już mała, długość do cięcia powinna wynosić połowę.

#4 Przycinanie cięcia

Pozbądź się łusek i liści znajdujących się u podstawy łodygi. Podczas przycinania upewnij się, że odbywa się to tuż pod węzłem. Możesz po prostu zostawić liście na górze (dwa lub więcej wystarczą).

Możesz także usunąć pąki kwiatowe, jeśli weźmiesz pęd kwitnienia. Dopóki znajdują się w dolnej połowie cięcia, usuwaj je. Następnie odetnij łodygę poniżej węzła; to tam koncentruje się hormon roślinny.

#5 Wspomaganie cięcia

Teraz nadszedł czas, abyś zdecydował, czy użyjesz pomocy do cięcia. Niektórzy plantatorzy stosują hormon ukorzeniający, aby zapewnić wzrost korzeni. Cóż, inni zalecają zanurzenie sadzonek w miodzie; używają go jako hormonu korzeniowego. Ten proces jest opcjonalny, więc dyskrecja należy do Ciebie.

Unikaj jednak proszków z hormonami korzeniowymi. Ten rodzaj hormonu korzeniowego nie jest potrzebny pelargoniom; może to utrudniać ich wzrost.

#6 Przygotowanie kontenerów

Możesz użyć kompostu na bazie torfu lub kompostu do cięcia. Jeśli te organiczne substancje nie są dostępne, zawsze możesz majsterkować, używając równych części ostrego piasku i torfu.

Pod względem wielkości zależy to od liczby sadzonek. Do pojedynczych sadzonek możesz użyć pojemnika o wielkości około 3 cali; podczas gdy do 5 sadzonek możesz wybrać 5 cali.

#7 Robienie dziur w mieszance doniczkowej

Weź ołówek lub dibble i użyj go, aby zrobić dziury w mieszance doniczkowej. W każdym razie możesz użyć palca; ale pamiętaj, aby później go wyczyścić. Najlepiej umieścić otwory w pobliżu krawędzi, aby później łatwiej było spłynąć.

#8 Wkładanie nacięcia i podlewanie

To bardzo proste; wystarczy włożyć nacięcie do mieszanki doniczkowej. Bądź powolny i pewny. Aby kompost zachował wilgoć, podlej cięcie. Należy to również zrobić lekko.

Nadmierne podlewanie może być szkodliwe dla cięcia. Jeśli pokryjesz je wodą, istnieje ryzyko rozwoju botrytis, pleśni, która może prowadzić do rozkładu i próchnicy. Najprawdopodobniej utrudni to wzrost pelargonii.

#9 Umieszczenie we właściwym miejscu

Sadzonka wymaga ciepłego miejsca do życia. Pamiętaj jednak, że nie powinna być wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Być może wystarczy słoneczny parapet. Możesz również użyć propagatora lub maty grzewczej. Dopóki obszar jest zacieniony, jest to najlepszy wybór.

#10 Rosnące korzenie

Podlewając sadzonkę, upewnij się, że robisz to lekko. Ponadto utrzymuj kompost w stanie suchym. Korzenie mogą pojawić się w ciągu 3 dni, w zależności od odmiany pelargonii. Inni potrzebują więcej czasu, aby się ukorzenić, zwłaszcza jeśli jest fajny.

Wniosek

Teraz, gdy już wiesz, jak ukorzenić pelargonie z sadzonek, nadszedł czas, abyś zrobił to sam. Jak widać, proces jest bardzo prosty. Upewnij się, że podążasz za każdym krokiem religijnie, aby uzyskać najlepsze wyniki.