Jak ukorzenić mamy. Najlepszy i najłatwiejszy sposób

Nauka ukorzeniania mam polega na rozmnażaniu ich za pomocą nasion, sadzonek lub podziałów. Będziesz mieć przewagę, gdy zaczniesz mieć mamę w tunelu foliowym, ponieważ możesz kontrolować środowisko zgodnie z ich wymaganiami. Ale podobnie jak zakładanie roślin w szklarni, musisz nauczyć się, jak prawidłowo rozmnażać te kwiaty, w zależności od metody, której użyjesz.

Mamy lub chryzantemy to jedne z najłatwiejszych bylin, które można uprawiać jesienią lub wiosną. Możesz także łatwo manipulować środowiskiem, aby nie zakwitło zbyt wcześnie. Ze względu na te cechy nie jest zaskakujące, że ogrodnicy wymyślili wiele metod ukorzeniania.

Jak ukorzenić mamy. Najlepszy i najłatwiejszy sposób

Jak skutecznie ukorzenić mamy: rozmnażanie mam w prosty sposób

Możesz łatwo ukorzenić mamę z nasion, sadzonek lub podziałów. Wybór spośród nich zależałby od tego, który Twoim zdaniem będzie dla Ciebie wygodniejszy. Możesz także wybrać tunel foliowy do ich propagacji, aby zapewnić, że spełnią one optymalne warunki przetrwania.

Rozmnażanie mam za pomocą nasion

Jeśli chcesz stosunkowo prostego i niedrogiego sposobu na rozmnażanie nowych mam, zacznij je od nasion. Mogą zacząć kwitnąć w pierwszym roku, a niepewność okazuje się być czymś ekscytującym nawet dla ogrodników. Należy jednak pamiętać, że rozmnażanie chryzantem z nasion wymaga wydłużonego okresu wegetacji.

Najlepszy czas na rozmnażanie matek z nasion to wczesna wiosna i w pomieszczeniach. Chcesz to zrobić również na osiem tygodni przed ostatnimi przymrozkami. Jeśli nie masz pewności co do dat mrozu, oszczędź sobie ryzyka i sprawdź swoją strefę mrozoodporności i zaznacz swój kalendarz.

Możesz użyć doniczek lub tac z mieszanką nasion i sprawdzić wskazówki na opakowaniu, aby poznać zalecaną głębokość nasion. Chciałbyś zwilżyć glebę i przykryć nasiona ściółką, aby utrzymać wilgoć. Następnie umieść pojemnik pod rosnącym światłem, aż wykiełkują i odpowiednio sprawdź temperaturę w pomieszczeniu, ponieważ siew w 59°F jest optymalny.

Zanim przeszczepisz mamom na zewnątrz, upewnij się, że je utwardziłeś. Tydzień przed datą ostatniego mrozu możesz zabrać je w chroniony obszar na zewnątrz. Pomoże im to dostosować się przed przeniesieniem ich na stałe po dwóch do trzech tygodniach.

Rozmnażanie mam za pomocą sadzonek

Pobieranie sadzonek od dojrzałych matek to kolejny sposób na rozmnażanie tych roślin. Najlepszą porą na zebranie sadzonek jest wiosna od mam, które wyrosły w zeszłym roku, ale uważaj, aby nie pobierać od chorych roślin. Dodatkowo pamiętaj, że jeśli używasz matek na zewnątrz do sadzonek, przenieś je najpierw do tunelu foliowego w środku zimy, gdzie temperatura wynosi około 45°F.

Pozwól roślinom odzyskać zdrowie przez około miesiąc, utrzymując temperaturę i utrzymując je nawilżone. Następnie możesz uzyskać 3-calowe łodygi jak najdalej od swojej chryzantemy, odłamując je lub tnąc czystym nożem. W zależności od tego, ile nowych roślin chcesz, weź trzykrotną ilość sadzonek, a następnie usuń dolne liście z każdej łodygi.

Po pobraniu sadzonek użyj drewnianej skrzynki lub płytkiej doniczki z perlitem lub innym sterylnym materiałem ukorzeniającym. Powinno to być mokre i mieć półtora cala wewnątrz na każde cięcie. Możesz również przed sadzeniem zanurzyć każde cięcie w ukorzeniającym proszku hormonalnym.

Według Utah State University idealna temperatura dla sadzonek to 65 ° F i należy chronić je przed ostrym światłem słonecznym, które należy przykryć na dzień lub dłużej, jeśli zajdzie taka potrzeba. Sadzonki będą się dobrze rozwijać i ukorzeniać, jeśli znajdują się w chłodnym miejscu, dobrze oświetlonym, ale nie nasłonecznionym.

Rozmnażanie mam za pomocą podziałów

Ostatnią metodą ukorzeniania lub rozmnażania mam jest stosowanie podziałów. Ta technika rozmnażania jest najlepsza po ostatnich wiosennych mrozach. W przypadku mam najlepsze jest to, że wokół starej rośliny znajdziesz mniejsze rośliny, które możesz później wykorzystać do ukorzenienia.

Podnieś stare rośliny z gleby i zmyj brud, aby odsłonić małe rośliny, każda z własnymi korzeniami. W ten sposób, nawet jeśli nie możesz już używać starych roślin, nadal masz nowe mamy do rozmnażania. Spośród trzech metod rozmnażania ogrodnicy mogą powiedzieć, że ukorzenianie przez podział jest najszybsze ze wszystkich.

Innym sposobem rozmnażania przez podział jest wykopywanie roślin, gdy ma się pojawić nowy wzrost. Przeciąć masę korzeni rośliny na pół, a następnie powtórzyć, aby zrobić ćwiartki. Sekcje, które otrzymasz, to nowe rośliny, od których możesz zacząć.

Pomoże, jeśli będziesz pamiętać, że ta metoda jest najlepsza dla istniejących jesiennych mam. Dlatego zakłady nadające się do podziału to te, które zadomowiły się w wieku około dwóch lat. Obiecującym znakiem jest to, że rośliny mają około 6 do 8 cali wysokości.

Wniosek

W miarę upływu czasu ogrodnicy znajdują coraz więcej metod ukorzeniania lub rozmnażania nowych roślin. Jeśli jesteś ciekaw, jak ukorzenić mamę, możesz to zrobić za pomocą nasion, sadzonek lub podziałów. Najprostszą metodą będą nasiona, ale podział jest kolejną łatwą techniką rozmnażania, jeśli masz już jesienne mamy.

Niezależnie od tego wszystkie te metody są proste, o ile stosujesz się do wspomnianych wskazówek. Uważaj na to, jak obchodzisz się z roślinami i uprawiaj je w apolitunelu, aby zachować ich zdrowie w stałym środowisku.