Jak temperatura wpływa na wzrost roślin?

Ci, którzy są ciekawi, jak temperatura wpływa na wzrost roślin, mogą wymienić cztery obszary, w których temperatura odgrywa znaczącą rolę. Pamiętaj, że jako hodowca musisz poznać różne czynniki wpływające na twoje rośliny. Być może jest to jedna z korzyści uprawy roślin w szklarni, ponieważ możesz kontrolować temperaturę w pomieszczeniu; dlatego możesz uniknąć wad we wzroście roślin.

Według badania z 2015 r. temperatura jest nawet głównym czynnikiem wpływającym na rozwój roślin. Mając to na uwadze, musisz zrozumieć cztery poniższe obszary i dostosować się do potrzeb i wymagań twoich roślin podczas ich uprawy. Możesz maksymalnie wykorzystać swoje rośliny tylko wtedy, gdy będziesz w stanie zaspokoić ich potrzeby wzrostu.

Jak temperatura wpływa na wzrost roślin?

Jak temperatura wpływa na wzrost roślin

Czynnik nr 1. Procesy

Najprostszą odpowiedzią na pytanie, dlaczego temperatura wpływa na wzrost roślin, jest to, jak odgrywa ona rolę w ważnych procesach zachodzących w roślinie. Procesy te obejmują fotosyntezę, transpirację i oddychanie, żeby wymienić tylko kilka. Dlatego można założyć, że wada któregokolwiek z tych procesów nieuchronnie spowoduje problemy ze wzrostem roślin.

Krótko mówiąc, podwyższenie temperatury poprawi również takie procesy i odwrotnie. Temperatura znacząco wpływa na szybkość przechodzenia rośliny z fazy wegetatywnej do reprodukcyjnej, ponieważ wpływa na trzy wymienione procesy. Możesz również skutecznie nawiązać to połączenie w uprawie roślin, manipulując temperaturą w dzień iw nocy zgodnie z konkretnymi potrzebami rośliny.

Pamiętaj, że fotosynteza powinna być większa niż oddychanie, jeśli chcesz osiągnąć optymalny wzrost roślin. Dlatego nie chcesz spowalniać tego procesu z powodu bardzo niskich temperatur ani wpływać na rośliny, aby szybciej wykorzystywały fotosyntety niż produkcja z powodu wysokich temperatur. Ogólnie rzecz biorąc, równowaga jest kluczowa, oprócz specyficznych wymagań temperaturowych twoich roślin.

Czynnik nr 2. Rozwój

Jeśli jesteś zaznajomiony z rozmnażaniem i zakładaniem roślin samodzielnie, musisz również zdawać sobie sprawę z tego, jak ważna jest temperatura, aby zagwarantować sukces. Obejmuje to zapewnienie środowiska, które jest wystarczająco ciepłe i wilgotne, aby zachęcić sadzonki do ukorzenienia lub podziałów, aby się osiedlić. Jednak temperatura jest szczególnie istotna dla nasion.

W zależności od rośliny, którą uprawiasz, będziesz musiał umieścić nasiona w odpowiednim miejscu, aby pomóc im wykiełkować. Dlatego często zaczyna się nasiona w tunelu foliowym, a następnie przesadza się je wiosną. Sklasyfikuj idealne warunki dla swoich upraw i roślin oraz zapewnij im temperaturę potrzebną do kiełkowania.

Czynnik nr 3. Kwitnące

Temperatura wpływa nie tylko na wzrost roślin w fazie wegetatywnej. Czynnik ten ma również wpływ na okres kwitnienia roślin. A jeśli masz problemy w tej fazie, twoje rośliny nie będą się rozwijać i nie będą miały szans na tworzenie nowych rozwiązań, aby się odmłodzić.

Mając to na uwadze, ogrodnicy mogą również używać tunelu foliowego do manipulowania kwitnieniem swoich roślin. Jeśli Twój region nie zapewnia idealnej temperatury do kwitnienia, możesz dostosować warunki w pomieszczeniu. Połączenie światła i temperatury zachęci do tworzenia kwiatów zgodnie z pożądaną porą roku, zapewniając optymalną produktywność.

Najlepiej jednak podkreślić, że musisz znać preferowane temperatury kwitnienia swoich roślin. Na przykład niektóre rośliny o ciepłej porze roku wymagają wysokich temperatur, aby zakwitnąć i zawiązać owoce. Dlatego rośliny o zimnym sezonie wymagają do kwitnienia wysokich temperatur.

Czynnik nr 4. Wydajność

Wreszcie temperatura wpływa na jakość plonu i plon roślin. Pamiętaj, że chcesz uprawiać plony dobrej jakości, które wyróżnią Cię na rynku. W związku z tym pomocne byłoby, gdybyś hodował je w idealnych temperaturach, aby uniknąć problemów z jakością fizyczną lub smakiem, które są widoczne w kabaczkach i sałacie, żeby wymienić tylko kilka.

Zahamowany wzrost wpłynie na jakość twoich upraw. Dlatego też produkcja owoców twoich roślin jest również czymś, o czym należy pamiętać, gdy uczysz się, jak ważny jest wzrost roślin ze względu na temperaturę. Możesz zwiększyć magazynowanie cukru, stosując niskie temperatury, aby zmniejszyć zużycie energii lub uważać na wysoką temperaturę, która często powoduje gorzki smak w niektórych uprawach.

Jeśli nadal nie możesz dowiedzieć się, w jaki sposób plon jest czynnikiem wpływającym na wpływ temperatury na wzrost roślin, weź na przykład pszenicę. Ta uprawa wyprodukuje mniej pędów, jeśli temperatura będzie zbyt wysoka; w związku z tym odczujesz również zmniejszony wzrost korzeni. Twoje rośliny będą rozczarowujące pod względem wydajności lub plonów z powodu problemów w rozwoju i na odwrót.

Wniosek

Prowadząc własny ogród musisz znać czynniki wpływające na rozwój roślin. Jeśli jesteś szczególnie ciekawy, jak temperatura wpływa na wzrost roślin, przyglądasz się czterem obszarom. Są to procesy, rozwój, kwitnienie i plon.

Można uprościć, że temperatura wpływa na szybkość podstawowych procesów roślinnych, takich jak fotosynteza, wpływając na wzrost roślin. Każda roślina ma również idealne warunki i wymagania dotyczące ukorzeniania i kiełkowania, dlatego korzystne jest hodowanie ich w szklarni, gdzie można kontrolować temperaturę i inne warunki. Temperatura pomaga nawet roślinie rozwijać się od fazy wegetatywnej do fazy kwitnienia, aby zapewnić lepszy odrost i odmłodzenie.

Wreszcie, musisz pamiętać o temperaturze, jeśli chcesz produkować wysokiej jakości rośliny. Zrozumienie tych czterech czynników daje wyobrażenie, dlaczego nigdy nie można przeoczyć kontrolowania temperatury.