Jak stwierdzić, czy klony się zakorzeniają. 2 testy do zrobienia

Istnieją dwa sposoby, aby dowiedzieć się, czy klony są rootowane. W dzisiejszych czasach nie jest zaskakujące, że wielu ogrodników tworzy rośliny konopi poprzez rozmnażanie bezpłciowe. Może to zabrzmieć skomplikowanie, gdy słyszysz słowo klonowanie, ale odnosi się to po prostu do użycia sadzonek z rośliny rodzicielskiej.

Dzięki klonowaniu możesz mieć pewność, że to, co zbierzesz, to dokładne kopie twoich najlepszych roślin tradycyjnie lub przy użyciu maszyny. Jeśli masz roślinę rodzicielską o doskonałych właściwościach, klonowanie jest najlepszą metodą reprodukcji konopi. Musisz jednak również wiedzieć, czy klony są rootowane, aby poprawnie wykonać niezbędne praktyki.

Jak stwierdzić

Test nr 1. szarpanie

Pierwszym i prawdopodobnie najprostszym sposobem sprawdzenia, czy twoje klony wykształciły korzenie, jest delikatne pociągnięcie ich. Zrób to ruchem w górę z niewielką siłą, a powinieneś poczuć pewną jędrność wskazującą na zakorzenienie. Bądź ostrożny wykonując ten test zbyt wcześnie, ponieważ nie chcesz uszkodzić korzeni i zabić klonów.

Test 2. Sprawdź nowy wzrost

Innym sposobem sprawdzenia ukorzenienia jest czekanie, aż twoje klony rozwiną nowy wzrost. Pamiętaj, że szarpanie może być ryzykowne, więc hodowcy często zamiast tego czekają na nowy wzrost. Co więcej, pamiętaj, że ukorzenienie może zająć od 7 do 14 dni, więc spodziewaj się tylko trzymania w glebie lub nowego wzrostu w tych okresach.

Powinieneś również oczekiwać, że twoje klony nie więdną, nawet jeśli przestałeś zaparowywać, jeśli utworzyły korzenie. Ale znowu, ten test jest ryzykowny i może zabić twoje klony. Ogólnie rzecz biorąc, powinieneś dowiedzieć się, który test działa dla Ciebie w oparciu o doświadczenie i zaznaczyć w kalendarzu, kiedy powinieneś spodziewać się korzeni.

Dlaczego Twoje klony nie rootują?

Możesz czuć się swobodniej ze swoimi klonami, jeśli upewnisz się, że wykonałeś odpowiednią konserwację i praktyki, aby zachęcić ich do rozwoju korzeni. Obejmuje to również wiedzę, co może uniemożliwić im rootowanie. Co więcej, prawdopodobnie zaniedbujesz niektóre techniki, które wpływają na rootowanie twoich klonów.

Błędy w pobieraniu i przygotowywaniu sadzonek

Na przykład musisz wziąć sadzonki, które są wystarczająco długie do zakopywania i opryskiwania. Pomogłoby przycięcie ich pod kątem 45 stopni, aby zapobiec ich zablokowaniu. Usuń część liści i zanurz je w ukorzeniającym hormonie przed sadzeniem.

Błędy w środowisku i medium do rootowania

Po drugie, środowisko dla sadzonek może nie sprzyjać wzrostowi korzeni. Tunel foliowy to doskonały sposób na zapewnienie środowiska o 90% wilgotności, aby zachęcić do ukorzeniania się. Nie zapomnij użyć wilgotnego podłoża, które ma wpływ na rozwój korzeni.

Hodowcy zazwyczaj używają wełny mineralnej jako podłoża do ukorzeniania ze względu na zatrzymywanie wilgoci. Ułatwia to upewnienie się, że sadzonki nie pozostaną w suchym miejscu, które może je zabić. Jeśli używasz wełny mineralnej, nie musisz często podlewać i możesz spodziewać się ukorzenienia po dziesięciu dniach.

Błędy w konserwacji

Wilgoć ma kluczowe znaczenie dla wspierania ukorzeniania klonów. Problematyczne jest jednak również niewłaściwe podlewanie. Chcesz spryskać spód liści, aby uniknąć rozwoju chorób grzybiczych. Pamiętaj, że jeśli wierzchołki liści nie wyschną, ryzykujesz rozwój grzybów.

Co więcej, sprawdź środowisko, w którym przechowujesz klony. Ekstremalne ciepło lub zimno może uszkodzić i zabić korzenie. A jeśli używasz propagatora, wysusz skroploną wodę wewnątrz i na dole.

Jak klonować rośliny konopi

Krok 1. Wybór nośnika i konfiguracja

Aby dodatkowo upewnić się, że twoje klony będą się ukorzeniać, wybierz odpowiednie medium do ukorzeniania i konfigurację. Możesz użyć maszyn, które wykonają większość pracy za Ciebie w porównaniu z tradycyjnymi konfiguracjami. W przeciwnym razie użyj odpowiedniego otoczenia i dodaj niezbędny sprzęt, taki jak kopuła nawilżająca i mata grzewcza.

Krok 2. Pobieranie i ukorzenianie sadzonek

Następnie chcesz użyć zdrowej rośliny rodzicielskiej, która znajduje się dwa miesiące w cyklu wegetacyjnym, aby upewnić się, że wytrzyma cięcie. Możesz go również przygotować, przestając nawozić na kilka dni przed planowanym zbiorem sadzonek. W ten sposób nie ryzykujesz, że klony skierują swoją energię w rosnącą roślinność z nadmiaru azotu.

Wybierz gałęzie z co najmniej dwoma węzłami i nie noszą śladów jakichkolwiek uszkodzeń. Użyj ostrego i sterylnego narzędzia pod kątem 45 stopni, aby zwiększyć powierzchnię ukorzeniania. Umieść sadzonkę w hormonie ukorzeniającym i w kostce korzeniowej lub maszynie do klonowania.

Krok 3. Konserwacja i przesadzanie

Jak wspomniano wcześniej, chcesz codziennie sprawdzać wilgotność swoich klonów, aby zachęcić do rozwoju korzeni. Możesz również spryskać liście i stale sprawdzać, czy nie ma pleśni, aby je natychmiast usunąć. Przesadzenia można spodziewać się za 10 dni, w zależności od korzeni.

Wniosek

Klonowanie roślin konopi to doskonały sposób na wyprodukowanie tych samych kopii jakościowych odmian. Powinieneś jednak wiedzieć, jak stwierdzić, czy klony są rootowane, aby wykonać idealne praktyki w zarządzaniu produkcją. Możesz przetestować korzenie, delikatnie pociągając klony w górę lub sprawdzając, czy nie rosną.

Pamiętaj, że rozwój korzeni może zająć od 7 do 14 dni, więc bądź ostrożny podczas wykonywania testów, które mogą potencjalnie uszkodzić twoje klony. Ukorzenianie klonów nie jest czymś, co należy przestraszyć, podobnie jak sprawdzanie sadzonek. Z biegiem czasu zdobędziesz doświadczenie w swoich praktykach i będziesz wiedział, jak instynktownie sprawdzać swoje klony.