Jak stężenie nawozu wpływa na wzrost roślin?

Wielu ogrodników pytało: „Jak stężenie nawozu wpływa na wzrost roślin?” Na wzrost twoich roślin wpływa kilka czynników. Odpowiedź zależy od ilości nawozu, jaką dasz swoim roślinom.

Musisz uważnie przeczytać i przestrzegać etykiet, ponieważ zbyt duża ilość nawozu może uszkodzić twoje rośliny, tworząc wysokie stężenie soli, które może zaszkodzić pomocnym mikroorganizmom glebowym. Nadmiar nawozu powoduje szybki wzrost roślin przy słabo rozwiniętym systemie korzeniowym. Ogranicza to zaopatrzenie w wodę i składniki odżywcze w celu utrzymania całej rośliny, zmniejszając liczbę kwiatów i produkcję owoców.

Jak stężenie nawozu wpływa na wzrost roślin?

Czy nadmierne nawożenie może zabić rośliny?

Jak już ustaliliśmy, używanie zbyt dużej ilości nawozu może trwale uszkodzić, a nawet zabić rośliny. Może również powodować oparzenia nawozów.

Co to jest spalanie nawozów?

Spalanie nawozów powoduje wypalenie liści spowodowane nadmiernym nawożeniem. Dzieje się tak, gdy ogrodnicy przenawożą rośliny lub nakładają nawóz na mokre liście. Nawozy zawierają sód, który może wysuszać rośliny. Nadmiar nawozu powoduje żółknięcie lub brązowienie liści, a także uszkodzenie korzeni.

Objawy oparzenia nawozem pojawiają się zwykle w ciągu jednego lub dwóch dni. W przypadku nawozów o powolnym uwalnianiu objawy mogą wystąpić po kilku tygodniach. Będziesz mógł zauważyć żółknięcie, brązowienie i więdnięcie. W przypadku trawników i ogrodów zobaczysz białe, brązowe i żółte smugi z miejsca zastosowania nawozu.

Jak zapobiegać poparzeniom nawozów

Na szczęście można łatwo zapobiec oparzeniom nawozu. Oto kilka wskazówek, o których należy pamiętać:

Wskazówka nr 1

Unikaj nawożenia mokrych trawników lub nie dopuszczaj do kontaktu nawozu z mokrymi liśćmi.

Wskazówka nr 2

Nawozić zgodnie z potrzebami Twoich roślin. W przeciwieństwie do tego, co myśli większość ludzi, nie uzyskasz lepszych wyników, jeśli użyjesz większej ilości nawozu. Przyniesie tylko więcej szkody niż pożytku.

Wskazówka nr 3

Po zastosowaniu granulowanego nawozu należy dokładnie podlać rośliny, aby spłukać wszelkie pozostałości i pozwolić solom wniknąć głęboko w glebę.

Wskazówka nr 4

Wybór nawożenia roślin kompostem zmniejsza ryzyko poparzenia nawozem, ponieważ powoli uwalnia składniki odżywcze do gleby, a nie wszystkie na raz. Możesz dodać jeden do dwóch cali kompostu przynajmniej raz w roku.

Wskazówka nr 5

Rośliny są bardziej podatne na spalanie nawozów podczas suszy, ponieważ nawóz staje się bardziej skoncentrowany. Unikaj dodawania nawozu w gorących porach roku i poczekaj, aż warunki wilgotności się poprawią.

Korzyści z minitunelowego ogrodnictwa

Inwestowanie w minitunel foliowy to świetny sposób na zapobieganie spalaniu nawozów. Ponieważ możesz kontrolować klimat w szklarni, a także temperaturę, wilgotność i inne ważne czynniki, możesz nie potrzebować nawozić swoich roślin. Poza tym, oto niektóre z korzyści płynących z posiadania szklarni:

Chroń swoje rośliny przed szkodliwymi owadami, które zjedzą Twoje produkty

Mszyce, dżdżownice, pchełki i inne owady uwielbiają jeść twoje liście i produkty. Kiedy tak się dzieje, twoje rośliny stają się bardziej podatne na inne choroby. Może również wpływać na wzrost roślin i zbiory. Trzymanie ich w tunelu poliamidowym zmniejsza ryzyko przyciągnięcia tych nieznośnych stworzeń.

Idealny dla ogrodników z małymi przestrzeniami

Chcesz zacząć ogrodnictwo, ale nie masz wystarczająco dużo miejsca? Małe szklarnie to idealne rozwiązanie. W mini-szklarni można posadzić prawie wszystko, a także umieścić je w dowolnym miejscu – na balkonach, tarasach, tarasach, a nawet w pomieszczeniach. Standardowy rozmiar małych szklarni wynosi około sześciu stóp kwadratowych, ale istnieją inne mniejsze opcje dla tych, którzy szukają bardziej kompaktowych szklarni.

Idealne dla ogrodników, którzy chcą dowiedzieć się więcej o ogrodnictwie tunelowym

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ogrodnictwie tunelowym, miniszklarnia działa podobnie do szklarni o normalnej wielkości. Zanim zainwestujesz w większą, trwalszą szklarnię, możesz użyć małych zestawów tunelowych, aby nauczyć się lin i dowiedzieć się więcej o warunkach wzrostu różnych roślin.

Rozpocznij wzrost roślin wcześnie

Możesz użyć minitunelu foliowego, aby rozpocząć sadzenie jeszcze przed nastaniem zimnej pory roku w Twojej okolicy. Gdy pogoda się ociepli, możesz przesadzić plony z tunelu foliowego do swojego ogrodu. Sadzenie wcześniej oznacza, że ​​będziesz mógł zebrać plony wcześniej, niż zamierzałeś.

Chroń swoje rośliny przed zmienną pogodą

Większość roślin nie jest w stanie przetrwać mroźnych zimowych miesięcy, zwłaszcza te delikatniejsze. Minitunel foliowy chroni rośliny przed śniegiem, mrozem, silnymi wiatrami i burzami. Możesz je bezpiecznie przechowywać w obudowie, dopóki wiosna się nie pojawi.

Konkluzja: jak stężenie nawozu wpływa na wzrost roślin?

Jeśli nie będziesz ostrożny, zbyt duża ilość nawozu może trwale uszkodzić twoje rośliny. Aby temu zapobiec, przetestuj glebę, aby sprawdzić, czy brakuje jej składników odżywczych. Najlepiej poprawić jakość gleby i zrezygnować z nawożenia. Możesz to zrobić, dodając dodatki, takie jak kompost organiczny, rośliny okrywowe, lucerna, emulsje mączki kostnej lub utwardzony obornik.

Jeśli musisz użyć nawozu, najlepiej sprawdzają się naturalne, organiczne, ponieważ powoli uwalniają składniki odżywcze potrzebne do wzrostu roślin. Z drugiej strony nawozy komercyjne są bardziej skoncentrowane, co zwiększa ryzyko oparzeń nawozów i trwałego uszkodzenia roślin. Mamy nadzieję, że ten artykuł odpowiada na pytanie „Jak stężenie nawozu wpływa na wzrost roślin?”