Jak sterylizować perlit. Najlepsze 5 metod

Jeśli chcesz wiedzieć, jak sterylizować perlit, masz do wyboru 5 metod. Nauka prawidłowej sterylizacji perlitu jest kluczowa, ponieważ ten wypełniacz jest tym, czego używasz do swojego podłoża, aby poprawić jego napowietrzanie i drenaż. Przekonasz się, że większość podłoży i systemów hydroponicznych wykorzystuje perlit, ale perlit, którego używasz, musi być sterylny.

Podczas uprawy roślin czystość jest niezbędna, aby zapobiec potencjalnym problemom. Ci, którzy używają apolitunelu, mogą z łatwością utrzymać to w pomieszczeniach, ale wszystko, co przyniesiesz, może potencjalnie zawierać organizmy i zarodniki grzybów. Dlatego sterylizacja perlitu i utrzymanie idealnego środowiska w tunelu foliowym powinny pomóc ci bez obaw hodować rośliny.

Jak sterylizować perlit. Najlepsze 5 metod

Jak bezpiecznie sterylizować perlit

Metoda nr 1. Pranie

Pierwsza metoda sterylizacji perlitu jest prosta, ale ogólnie można ją uznać za pierwszy etap sterylizacji. Niezależnie od tego, jeśli czujesz, że twój perlit jest już czysty, rozważ najpierw spłukanie go, aby upewnić się, że jest wolny od brudu i brudu. Pranie perlitu jest nawet szybkie i łatwe, więc nie masz wymówki, aby tego nie robić i usuwać nagromadzenie i zanieczyszczenia.

Aby umyć perlit, umieść go na patelni i równomiernie rozprowadź. Możesz to zrobić pod kranem i pozwolić, aby woda spłynęła po nich. Odwróć perlit, aby uzyskać drugą stronę, aby usunąć brud do końca, i gotowe.

Metoda nr 2. Nadtlenek wodoru

Drugą metodą sterylizacji perlitu jest właściwa technika sterylizacji i to przy użyciu nadtlenku wodoru. Według doświadczonych hodowców najlepszym rozwiązaniem do zastosowania jest 3% nadtlenek wodoru. Jednak ważne jest, aby podkreślić najpierw rozcieńczenie w proporcji jedna łyżka stołowa na litr wody.

Rozcieńczanie wody utlenionej do sterylizacji perlitu ma kluczowe znaczenie, ponieważ nie chcesz niszczyć roślin, które wyhodujesz w perlicie. Dlatego za każdym razem, gdy sterylizujesz perlit, musisz przygotować świeżą porcję rozcieńczonego nadtlenku wodoru, aby zapobiec jego wyparowaniu i zmianie składników roztworu. Do użycia tylko woda perlit z roztworem i spryskaj wcześniej, jeśli to konieczne.

Ten roztwór nadtlenku wodoru jest również przydatny do rozwiązywania problemów związanych z rozwojem grzybów podczas wysiewu nasion. Chociaż możesz go używać do sterylizacji perlitu, możesz nadal podlewać pożywkę raz w tygodniu po wysianiu. Dlatego woda utleniona jest przydatna nie tylko przed sadzeniem, ale także po siewie.

Metoda #3. Wybielacz

Trzecią metodą sterylizacji perlitu jest użycie środków chemicznych, a najpopularniejszą jest wybielacz. Jednak możesz chcieć zachować ostrożność, ponieważ jest to zalecane tylko w przypadku czystego perlitu. Sama metoda jest prosta i tak samo prosta jak dwie pierwsze metody.

Chcesz rozcieńczyć wybielacz, mieszając dziewięć części wody i jedną część wybielacza. Pozostaw ten roztwór na 20 minut przed namoczeniem perlitu. Następnie możesz użyć tego roztworu do umycia perlitu przed użyciem go jako medium.

Metoda #4. Parowa

Czwarta i piąta metoda sterylizacji perlitu wymaga dodatkowego wyposażenia. Jednak i tak łatwo je znaleźć w domu. Po pierwsze, możesz użyć bojlera do parowania perlitu, a to powinno zniszczyć zanieczyszczenia.

Temperatura 212°F przy ciśnieniu od 5 do 15 psi byłaby doskonała do sterylizacji perlitu, ale można również użyć innych metod parowania. Chcesz, aby woda się zagotowała, a para wykonała za Ciebie pracę. Temperatura może się również różnić, więc dostosuj ją do swojego kotła lub metody.

Metoda #5. Piekarnik

Ostatnią metodą sterylizacji, którą możesz rozważyć, jest włożenie perlitu do piekarnika. Podobnie jak w przypadku gotowania na parze, ciepło z piekarnika powinno zabić zanieczyszczenia w perlicie. Aby to zrobić, rozgrzej piekarnik do około 200 ° F.

Następnie najpierw zwilż perlit i umieść go na patelni piekarnika. Przykryj patelnię folią aluminiową i wstaw do piekarnika na pół godziny, pozwalając, aby temperatura osiągnęła 250°F. Wyjmij patelnię i pozwól perlitowi ostygnąć.

Jak korzystać z perlitu

Istnieje wiele sposobów wykorzystania perlitu, ale najczęstszym z nich jest poprawa napowietrzania i drenażu podłoża ogrodniczego. Możesz również poprawić jakość gruntu, dodając luźny perlit na powierzchnię, co powinno pomóc w retencji wody. Wreszcie, ci, którzy rozmnażają rośliny z sadzonek, mogą użyć zwilżonego perlitu i plastikowej torby, aby zachęcić do ukorzenienia.

Istnieją również różne rodzaje perlitu, więc powinieneś zbadać, co chcesz osiągnąć i użyć do tego odpowiedniego perlitu. Style obejmują grubą, drobną i średnią klasę, z których każdy różni się przeznaczeniem. Gruboziarnisty perlit jest przydatny do napowietrzania i naprężania wody, drobny perlit jest doskonały na rabaty kwiatowe, a średnioziarnisty perlit nadaje się do sadzenia sadzonek.

Wniosek

Jako ogrodnik musisz nauczyć się tworzyć własne medium, w tym zapoznać się z materiałami do wykorzystania. Dlatego musisz również wiedzieć, jak sterylizować perlit, aby zagwarantować, że nie wprowadzasz organizmów do swoich roślin. Zacznij od spłukania perlitu i wybierz spośród nadtlenku wodoru, wybielacza, pary i piekarnika, aby go wysterylizować.

Wszystkie te metody są szybkie i proste, dlatego nie należy przeoczyć tego preparatu perlitowego. Upewnij się jednak, że najpierw rozcieńczysz roztwór, gdy używasz nadtlenku wodoru lub wybielacza. Pozwoliłoby to uniknąć ryzyka uszkodzenia roślin po użyciu podłoża.