Jak sprawdzić, czy żarówka HPS jest przepalona?

Jeśli chcesz wiedzieć, jak stwierdzić, czy żarówka HPS jest przepalona, ​​należy zwrócić uwagę na oznaki i przewidywany okres eksploatacji, który należy wziąć pod uwagę. W porównaniu z żarówkami LED ogrodnicy wiedzą, że żarówki HPS często wymagają wymiany. Jednak nie jest oczywiste, kiedy należy je wymienić, a ostatnią rzeczą, jakiej byś chciał, to wymienić je zbyt wcześnie lub zbyt wcześnie.

Wszyscy wiemy, jak ważne jest utrzymanie wydajności uprawy światła w pomieszczeniach, zwłaszcza na wczesnych etapach wzrostu roślin. Dlatego konserwacja tunelu foliowego nie kończy się na zwykłym czyszczeniu i sprawdzaniu temperatury i wilgotności w pomieszczeniach. Ogrodnik musi również wiedzieć, jakie znaki wskazują na spalone żarówki HPS i kiedy będą wymagały wymiany.

Jak stwierdzić, czy żarówka HPS jest przepalona i czego się spodziewać

Znaki, na które należy uważać

Najczęstszym znakiem, którego należy szukać, jest to, że obszar wokół podstawy żarówki stał się czarny. Nie oznacza to jednak, że powinieneś czekać na ten fizyczny znak. Na przykład niektórzy ogrodnicy wymieniają cebulki HPS po czterech lub nawet trzech zbiorach, ponieważ cebulki HPS wytrzymują tylko od 8000 do 16 000 godzin.

Dlatego też fizyczny znak przyciemnionej podstawy może nie być obecny, ale żarówki mogą już tracić światło. W wyniku tej straty może wystąpić ryzyko napotkania wad produkcyjnych, więc pamiętaj o tych dwóch wskazówkach. Jeśli zauważysz ciemnienie na podstawie i będzie to twój czwarty zbiór, istnieje duża szansa, że ​​żarówka jest bliska wypalenia.

Inną charakterystyczną oznaką przepalonych żarówek HPS jest to, że mocno migoczą lub całkowicie się wyłączają. Najlepiej je wymienić, ponieważ może to prowadzić do zmniejszenia widma kolorów. Pamiętaj, że widmo odgrywa również znaczącą rolę w wydajności świateł wzrostowych, więc jeśli żarówka wygląda na bielszą zamiast zwykłego pomarańczowego, czas na zmianę.

Kiedy wymienić żarówkę HPS

Jak wspomniano wcześniej, z wymianą żarówki HPS możesz poczekać do czwartego zbioru. Jednak różni ogrodnicy mają również różne uzasadnione rozważania na temat tego, kiedy należy wymienić żarówkę, nawet jeśli nie wykazuje ona oznak przepalenia. Po pierwsze, żarówki można wymienić po 18 miesiącach, biorąc pod uwagę, że mają żywotność 24 000 godzin.

Oprócz obliczania, ile godzin jest w ciągu roku, niektóre żarówki HPS również szybciej się degradują. Na przykład u osób z niebieskim widmem wyjście widma będzie się pogarszać szybciej, co czyni go bezużytecznym. Zamiast 18 miesięcy rozsądnie jest wymienić żarówki HPS po 10 do 14 miesiącach.

Czas używania żarówek również odgrywa rolę w tym, kiedy należy je wymienić. Oczywiście używanie żarówek przez 12 do 18 godzin dziennie spowoduje szybsze spalanie żarówek HPS. Możesz nawet zastanowić się, jak oczekuje się, że żarówka HPS będzie działać przez 20 000 godzin, ale jej intensywność ma tendencję do zmniejszania się po 8 000 godzin.

Aby uniknąć problemów z niedostatecznym oświetleniem, użyj światłomierza, aby sprawdzić jasność i rozważ wymianę, gdy żarówka straci 15%. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się wymieniać je co 12, czy 18 miesięcy, upewnij się, że przechowujesz kopie zapasowe na wypadek ich wcześniejszego wypalenia.

Jak często należy wymieniać żarówkę HPS

Doświadczeni hodowcy wymieniają cebulki HPS co 6 do 10 miesięcy, jeśli są w ciągłym użyciu. Najlepiej byłoby wymieniać je raz w roku, jeśli używasz ich przez 12 godzin w cyklu włączonym i 12 godzin wyłączonym, aby upewnić się, że ich wydajność jest nadal optymalna. Z drugiej strony żarówki HPS można wymieniać co osiem miesięcy, jeśli są w cyklu 18 godzinnym i 6 godzinnym.

Dlatego, jak wspomniano wcześniej, ci, którzy używają żarówek HPS z niebieskim widmem, muszą je szybciej wymienić ze względu na degradację samego widma. Ważne jest, aby wiedzieć, kiedy degradacja żarówki HPS ulega degradacji, ponieważ dyktuje to również potencjalną utratę plonów. Aby uprościć wyjaśnienie, utrata 20% wydajności równa się utracie 20% wydajności.

Może być również konieczna wcześniejsza wymiana, jeśli zauważysz ciemnienie na końcach jarznika wewnętrznego. Nie tylko potencjalnie wskazuje to na wypalenie, ale czarne przebarwienie również zablokuje światło. Wreszcie ci, którzy doświadczają przerw w zasilaniu, powinni przyjąć krótszą żywotność żarówki HPS.

Oznaki, że żarówki HPS są uszkodzone lub zużyte

Będą przypadki, w których nie będziesz mieć pewności, czy żarówki HPS, które masz, są nadal nowe. Jeśli podejrzewasz manipulację, możesz to potwierdzić, jeśli na spodzie elementu znajdują się czarne plamki. Transport może również spowodować uszkodzenie żarówek i zarysowanie styków podstawy, dlatego zawsze należy je najpierw sprawdzić przed użyciem.

Wniosek

Utrzymanie tunelu foliowego jest niezbędne do zapewnienia roślinom optymalnych wymagań. W przypadku świateł, czy jesteś pewien, jak stwierdzić, czy żarówka HPS jest przepalona? Na początek możesz sprawdzić pewne przyciemnienie u podstawy jako wskaźnik.

Dodatkowo zaznacz w kalendarzu, kiedy można spodziewać się degradacji żarówek. Nawet jeśli nie są to twoje czwarte zbiory lub minęło więcej niż dziesięć miesięcy, być może będziesz musiał je wymienić, w zależności od ich codziennego doświadczenia. Najważniejsze jest to, że nie musisz czekać, aż żarówki się wypalą, ponieważ degradacja prowadzi do niskiej wydajności i słabej wydajności.