Jak skutecznie wysyłać sadzonki roślin: 8 niezbędnych wskazówek

Czy chcesz wiedzieć, jak wysyłać sadzonki roślin, zachowując ich żywotność? Jedną z najlepszych metod rozmnażania lub uprawy roślin są sadzonki roślin. Z jednym możesz mieć pewność, że hodowana roślina będzie dokładnie taka sama jak roślina macierzysta.

Niezależnie od tego, czy planujesz sprzedawać sadzonki roślin, czy po prostu wysyłasz je do ukochanej osoby w całym kraju, musisz zrozumieć, że nie wszystkie sytuacje związane z wysyłką są takie same. Czynniki, które obejmują rodzaj rośliny lub pogodę w miejscu, do którego wysyłasz swoje sadzonki, będą miały odpowiedni wpływ na jakość i żywotność sadzonek. Istnieje jednak ogólna zasada wysyłki zakładów na terenie całego kraju i powinny być one pierwszymi, o których należy pamiętać.

Jak skutecznie wysyłać sadzonki roślin: 8 niezbędnych wskazówek

Co musisz zrobić, gdy wysyłasz sadzonki roślin

Czy wysyłasz sadzonki roślin do innego stanu? Jeśli nie upewnisz się, że dotrą one bezpiecznie, osoba, do której je wysyłasz, nie będzie w stanie ich pomyślnie rozpropagować.

Aby zapewnić nawodnienie, najlepiej podlać roślinę rodzicielską dzień przed planowaną wysyłką. Takie postępowanie zwiększy szanse zakładu na przetrwanie podróży do miejsca przeznaczenia. Oto rzeczy, które musisz zrobić, gdy wysyłasz sadzonki roślin w różnych stanach:

Wskazówka nr 1. Zbierz sadzonki blisko czasu wysyłki

Aby uzyskać najlepsze wyniki, zabierz sadzonki roślin tak blisko czasu wysyłki, jak to możliwe. Możesz to zrobić dzień wcześniej lub w dniu wysyłki.

Poszukaj zdrowej sekcji w swojej roślinie i zabierz ją stamtąd. Wytnij tę część rośliny po przekątnej.

Wskazówka 2. Trzymaj dwa liście na górze

Usuń wszystkie liście z sadzonej rośliny, ale trzymaj dwa liście na górze. Pomoże to zachować wodę, która pozostaje na łodygach rośliny, a zatem, gdy pozostanie niewiele liści, gałąź będzie łatwiej utrzymać się i uniknąć odwodnienia w drodze do miejsca przeznaczenia.

Wskazówka nr 3. Owiń dolną połowę papierowym ręcznikiem kuchennym i folią spożywczą

Po wycięciu owiń dolną połowę papierowym ręcznikiem kuchennym, a następnie zwilż ręcznik, ale upewnij się, że nie kapie. Po zakończeniu pakowania zabezpiecz go kilkoma warstwami folii spożywczej, aby zapobiec utracie wody z ręcznika kuchennego. Jako dodatkową miarę dodaj kolejną warstwę oddzielnego owinięcia, aby zabezpieczyć łodygi i umieść je w Ziplock.

Wskazówka nr 4. Użyj mchu torfowca do owijania sadzonek z korzeniami

Jeśli wysyłasz sadzonkę z korzeniami, możesz rozważyć użycie mchu torfowca. Jest to zazwyczaj najlepszy materiał do owinięcia korzeni, aby nie wysychał.

Wskazówka nr 5. Uszczelnij sadzonki drewna ciepłym woskiem

Jeśli wysyłasz sadzonki drewna, zanurzenie ich dna w ciepłym wosku pomoże również uszczelnić cięcie i zapobiegnie wydostawaniu się wilgoci podczas transportu.

Wskazówka #6. Trzymaj sadzonki stabilnie w skrzynce pocztowej

Umieść sadzonki na skrzynce pocztowej i upewnij się, że nie są one często przemieszczane podczas transportu. Możesz to zrobić, wypełniając pudełko wysyłkowe papierami i chusteczkami i zabezpieczając swoją roślinę, umieszczając ją na środku, gdzie jest stabilna.

Wskazówka #7. Wyślij je w poniedziałek lub wtorek

Najlepszy czas na wysyłkę roślin to pierwsze dwa dni tygodnia (tj. poniedziałek lub wtorek). Wysłanie roślin w te dni sprawi, że nie utkną one w magazynach firm spedycyjnych w weekend, przez co stracą więcej wody. O ile możesz, korzystaj z ekspresowej poczty, aby Twoje sadzonki dotarły do ​​Twojej rodziny, przyjaciół lub klientów jak najszybciej (1-2 dni) i zapewniły większą szansę na przeżycie.

Wskazówka nr 8. Oznacz i śledź przesyłkę

Możesz również oznaczyć swoją przesyłkę jako „kruche” lub „Żywe rośliny – bez bezpośredniego słońca”, aby ostrzec firmę przewozową, że wysyłasz delikatne sadzonki. Po wysłaniu sadzonek daj odbiorcy kopię numeru śledzenia, aby mógł śledzić przesyłkę i otrzymać ją natychmiast po jej przybyciu.

Uprawianie roślin w hobbystycznej szklarni: czy należy to robić?

Krótka odpowiedź brzmi: tak. Ogrodnictwo tunelowe niesie ze sobą wiele korzyści. Oto trzy z nich:

Korzyść nr 1. Lepsza kontrola szkodników

Ponieważ tunel hobbystyczny jest zamkniętą przestrzenią, zapewnia Twoim roślinom potrzebną im ochronę przed niszczącymi owadami i zwierzętami. Kiedy jedna z twoich roślin w twoim ogrodzie jest zarażona mszycami, wełnowcami lub innymi niebezpiecznymi szkodnikami roślin, możesz oddzielić niezainfekowane rośliny i przechowywać je na jakiś czas w tunelu foliowym. Możesz także kontrolować temperaturę i zapewnić swoim roślinom optymalne środowisko do wzrostu, aby upewnić się, że dobrze się rozwijają.

Korzyść nr 2. Wydłużony okres wegetacji

Niezależnie od tego, czy planujesz sadzić rośliny w ciepłych czy zimnych porach roku, możesz ufać, że Twój hobbystyczny tunel foliowy zapewni Twoim roślinom optymalne środowisko do przetrwania. Możesz łatwo kontrolować środowisko (czyniąc go ciepłym lub zimnym), aby wspierać i przedłużać wzrost roślin. W ten sposób możesz dłużej cieszyć się ulubionymi roślinami poza sezonem.

Korzyść nr 3. Odprężanie

Tak, szklarnie oferują również korzyści zdrowotne dla zapalonych ogrodników. Dzięki hobbystycznej szklarni będziesz mieć własną osobistą oazę, w której możesz po prostu zapomnieć o stresach świata zewnętrznego. Ponadto wiadomo, że kolor zielony wpływa na kultywowanie spokoju w człowieku, więc tak jest.

Jak wysyłać sadzonki roślin: wnioski

Jeśli planujesz sprzedawać, udostępniać lub wymieniać sadzonki roślin innym osobom w kraju, musisz nauczyć się, jak prawidłowo wysyłać sadzonki roślin. Pamiętaj o liście wskazówek wymienionych powyżej, a będziesz mieć pewność, że zdrowe cięcie wkrótce wyrośnie na piękną roślinę.