Jak skutecznie wyhodować żywotnik z sadzonek

Jeśli chcesz wiedzieć, jak wyhodować żywotnik z sadzonek, musisz opanować tylko trzy kroki. Żywotnik to jedna z najłatwiejszych w utrzymaniu roślin, nic więc dziwnego, że wielu ogrodników interesuje się ich uprawą. Jednak najłatwiej jest je rozmnażać z sadzonek.

Korzystne może być również ukorzenienie tui w szklarni. Pamiętaj, że sadzonki wymagają stabilnego środowiska do rozwoju korzeni. Dlatego zakładanie roślin w szklarni przyspieszyłoby zakładanie.

Jak skutecznie wyhodować żywotnik z sadzonek

Przede wszystkim ważne jest, aby podkreślić, że pod tują występują różne gatunki. Chociaż ten trzyetapowy przewodnik jest ogólną techniką uprawy żywotników z sadzonek, dokonaj niezbędnych korekt i modyfikacji metod zgodnie z hodowanym gatunkiem.

Krok 1. Odbiór i przygotowanie rozkroju

Pobieranie sadzonek tui nie różni się od zbierania fragmentów z innych roślin. Chcesz wybrać zdrową roślinę, aby upewnić się, że nie będzie się stresować po przycięciu łodygi. Użyj ostrego i sterylnego noża, aby odciąć czubek gałęzi o długości około 6 cali pod kątem 45 stopni.

Pamiętaj, aby sprawdzić samą łodygę pod kątem uszkodzeń i używać czystych narzędzi, aby zapobiec przenoszeniu chorób. Najlepiej byłoby pobrać fragment z gałęzi z nowym zielonym porostem na czubku, ale z dojrzałą korą u podstawy, dla lepszego ukorzenienia. Po pobraniu sadzonek przygotuj je do sadzenia.

Chcesz usunąć liście z dolnej części cięcia i utworzyć nowe cięcie, aby później zapewnić bardziej swobodny kontakt między glebą a korzeniami. Co więcej, usunięcie liści w dolnej połowie zapobiegnie gniciu. Możesz również nałożyć proszek hormonu ukorzeniającego na część, z której usuwasz liście na końcu, aby przyspieszyć ukorzenienie.

Krok 2. Zakorzenienie

Po przygotowaniu powinieneś być gotowy do umieszczenia sadzonek w doniczkach szkółkarskich. Pamiętaj jednak, aby wcześniej przygotować pojemniki z wilgotnym piaskiem, aby sadzonki nie wyschły z powodu oczekiwania. Być może najważniejszym problemem, którego należy unikać w uprawie tui z sadzonek, jest umożliwienie im wyschnięcia i użycie suchej pożywki.

Włóż sadzonkę do środka doniczki na głębokość sięgającą połowy jej długości. Utwardź piasek wokół nacięcia, aby utrzymać go w pozycji pionowej i ponownie spryskaj nacięcie wodą. Aby pomóc stworzyć wilgotne środowisko kluczowe dla rozwoju korzeni, przykryj pojemnik plastikową torbą, ale upewnij się, że nie dotyka cięcia.

Krok 3. Konserwacja

Korzystnym miejscem do umieszczenia doniczek z sadzonkami tui jest szklarnia. W ten sposób możesz trzymać je w jasnym i ciepłym miejscu, ale z dala od bezpośredniego światła. Co więcej, sadzonki są wrażliwe na surowy klimat, taki jak wiatr i deszcz, a użycie tunelu foliowego ochroni je w miarę ich rozwoju.

Praktyki konserwacyjne pozostawione na tym etapie zapewniają dobre nawodnienie cięcia. Niektórzy ogrodnicy zalecają nawet zamgławianie co dwie godziny. Zazwyczaj sadzonki tui ukorzeniają się do sześciu tygodni i można to przetestować, delikatnie pociągając za podstawę łodygi, aby uzyskać opór.

Proszę odczekać miesiąc po ukorzenieniu się sadzonek przed przesadzeniem ich do pojemnika z ziemią doniczkową. W tym momencie musisz delikatnie zaaklimatyzować się na zewnątrz, zanim wiosną przesadzisz je na stałe. Konieczny jest nacisk na utrzymywanie ich w miejscu częściowo zacienionym przed trwałym przeszczepem, aby uniknąć szoku związanego z przeszczepem.

Dbanie o żywotniki

Lokalizacja

Obszar, który jest w pełni nasłoneczniony, najlepiej nadaje się do uprawy żywotników i podobnie jak większość roślin, chcesz użyć dobrze przepuszczalnej i żyznej gleby dla swoich żywotników. Możesz również przetestować swoją glebę pod kątem jej jakości retencji wody, składników odżywczych i poziomu pH. W ten sposób możesz wprowadzić niezbędne poprawki, aby poprawić jego strukturę, składniki odżywcze i poziom pH.

Możesz również trzymać swoje rośliny w tunelu foliowym, jeśli gleba jest zbyt długa, aby nadawała się do uprawy po okresie mrozów. Pamiętaj, że system korzeniowy może ulec uszkodzeniu w trudnych warunkach. Gdy będziesz już pewien, że można bezpiecznie rosnąć na zewnątrz, należy przewidzieć rozprzestrzenianie się korzeni tui podczas kopania dla nich terenu.

Woda i nawóz

Ponieważ twoje żywotniki rosną, konieczne jest częste podlewanie, aby je podtrzymać. Jest to szczególnie ważne latem, kiedy klimat jest suchy. Szkody spowodowane suszą są nawet częstym problemem w przypadku żywotników.

Co więcej, samo opryskiwanie liści powinno powstrzymać szkodniki, takie jak przędziorki. Z drugiej strony, wiosną można nawozić żywotnik uniwersalnym pokarmem, aby jeszcze bardziej wspomóc jego zdrowie. Niektóre inne przypadki, w których żywotniki skorzystają z nawożenia, to słabe wybarwienie, zadomowienie się, uszkodzenia spowodowane szkodnikami i chorobami oraz powolny wzrost.

Wniosek

Żywotniaki składają się z różnych gatunków, które zadowolą Twoją kolekcję krzewów. Dlatego warto wiedzieć, jak wyhodować tui z sadzonek, aby pomóc w stworzeniu większej liczby roślin do ogrodu. Możesz uprościć proces zbierania sadzonek, ukorzeniania ich i ogólnej konserwacji.

Pamiętaj, aby wybrać zdrową sekcję i przygotować ją przed posadzeniem na wilgotnym podłożu. Możesz przykryć doniczkę plastikiem i umieścić sadzonki w tunelu foliowym, aby chronić przed niestabilnym i surowym klimatem. Następnie nie zapomnij zaaklimatyzować ich przed trwałym przesadzeniem na zewnątrz.