Jak skutecznie uratować przemoczoną orchideę?

Istnieją trzy kroki, jak uratować przelaną orchideę. Nie musisz być dla siebie surowy, gdy przesadzasz rośliny, ponieważ nadal możesz je ożywić. Jednak konieczne jest całkowite poznanie właściwych praktyk zarządzania nawadnianiem, aby zapobiec tym wadom.

Być może jest to jeden z powodów, dla których rośnie zapotrzebowanie na storczyki Just Add Ice, ponieważ ich celem jest używanie kostek lodu do podlewania. Jednak dzięki poniższym technikom nie musisz ograniczać się do roślin storczyków, które możesz uprawiać. W końcu ogrodnicy doskonalą się dzięki doświadczeniu i możesz wykorzystać te błędy, aby lepiej dbać o swoje storczyki w nadchodzących latach.

Jak skutecznie uratować przemoczoną orchideę?

Jak uratować przemoczoną orchideę dla początkujących

Sprawdź korzenie

Pierwszym rozwiązaniem lub krokiem, który możesz zrobić, aby odzyskać podlewane storczyki, jest sprawdzenie korzeni. Chcesz usunąć martwe i uszkodzone korzenie, ponieważ nie możesz ich uratować. Bądź delikatny w cięciu delikatnych korzeni, a długość ¼ cala powinna być odpowiednia do usuwania martwych korzeni.

Następnie nałóż płynny hormon ukorzeniający na pozostałe korzenie, aby im pomóc. Ogrodnicy zazwyczaj wykonują te praktyki przed przesadzeniem storczyków. Po prostu upewnij się, że korzenie są suche przez godzinę, a narzędzie, którego używasz do cięcia miękkich i papkowatych korzeni, jest ostre i sterylne.

Kontroluj podlewanie

Można przypuszczać, że nadmiernie podlewane storczyki będą potrzebowały przerwy od podlewania. Najlepiej wstrzymać podlewanie na jeden dzień, a następnie możesz podlać raz przed umieszczeniem ich w nowym miejscu. Chociaż chcesz przestać podlewać na jeden dzień, nie zakładaj, że storczyki nigdy nie będą potrzebowały wody do momentu przeniesienia.

Podlewanie zachęci do rozwoju nowych korzeni i uzupełni te, które usunięto. Możesz użyć mistera na storczykach, aby utrzymać zdrową roślinę. Powinno to również zapobiec rozwojowi wysuszonych liści.

Użyj terrarium

Po sprawdzeniu korzeni i kontrolowaniu nawadniania storczyków, chcesz przenieść je na nowy materiał doniczkowy. Producenci tuneli foliowych mogą również użyć terrarium, aby pomóc roślinom w dalszej regeneracji. Możesz zrobić własne, używając pustego akwarium z mchem lub kamykami, a następnie umieść je w obszarze tunelu foliowego z rozproszonym światłem, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym.

Umieszczenie pod lampami fluorescencyjnymi działałoby dobrze, ale upewnij się, że światło dobrze się rozprasza. Chcesz również użyć termostatu do utrzymywania warunków w temperaturze 70°F, aby zachęcić do ukorzeniania. Dlatego oszczędzanie przelanych storczyków jest bardziej idealne w tunelu foliowym, ponieważ można monitorować, kontrolować i utrzymywać światło i temperaturę w celu rozwoju korzeni.

Warto również zauważyć, że niektórzy ogrodnicy stosują mieszankę kory jako nowe podłoże dla przerośniętych storczyków. Zapewnij wilgoć, ale spuść nadmiar wody na korzenie. Następnie możesz podlać orchideę, jeśli dwa górne centymetry podłoża wyschną.

Oznaki przesyconych storczyków

Skąd wiesz, że przelałeś swoje orchidee? Najlepszym sposobem na rozpoznanie nadmiernego podlewania są znaki, które pokażą twoje rośliny. Oczywiście korzenie wyglądają na papkowate i ciemne, ale nawet bez usuwania storczyków można zauważyć, że liście żółkną lub ciemnieją, a niektóre mogą nawet gnić na spodniej stronie.

Ogólna roślina orchidei wygląda m.in. słabo, a jej pąki mają tendencję do opadania przed otwarciem. Oprócz sprawdzenia rośliny, możesz również potwierdzić swoje podejrzenie, sprawdzając materiał doniczkowy, ponieważ może to sygnalizować nadmierne podlewanie. Zazwyczaj podłoże jest rozmoczone i ma nieprzyjemny zapach.

Co wziąć pod uwagę podczas podlewania storczyków?

Aby jeszcze bardziej pomóc sobie z dylematem z podlewaniem, zwróć uwagę na czynniki, które wpływają na podlewanie storczyków. Na początek każdy rodzaj orchidei będzie miał określone wymagania dotyczące podlewania. Upewnij się, że nie przytłaczasz się używaniem zbyt wielu odmian do monitorowania, ponieważ podlewanie ich może być mylące i trudne.

Kolejnym czynnikiem do rozważenia są media storczyków. Prawie wszyscy przewodnicy polecają dobrze osuszające podłoże dla storczyków. Ale jeśli twoje podłoże zatrzymuje wodę przez dłuższy czas, nie musisz często podlewać storczyków.

Jak wspomniano wcześniej, tunel foliowy doskonale nadaje się do zapewnienia zdrowych storczyków. Nie tylko jest idealny do regeneracji przelanych roślin, ale możesz również zapobiec nadmiernemu podlewaniu, sprawdzając warunki w pomieszczeniu. Jeśli temperatura jest wysoka, storczyki będą potrzebowały więcej podlewania niż w chłodniejszych miejscach.

Powinieneś również sprawdzić wilgotność i przepływ powietrza w obszarze uprawy. Na przykład niski poziom wilgotności zwiększy pobór wody. Z drugiej strony przepływ powietrza może szybciej wysuszyć rośliny, co oznacza, że ​​będziesz musiał je więcej podlewać.

Wniosek

Można stwierdzić, że jeśli hodujesz storczyki w zmiennym środowisku, trudno będzie zapewnić im zapotrzebowanie na wodę. Storczyki nie są najłatwiejszą rośliną do uprawy, więc nie bój się za bardzo, jeśli podejrzewasz, że je przelałeś. Po sprawdzeniu znaków możesz w trzech krokach nauczyć się ratowania przelanej orchidei.

Zacznij od usunięcia papkowatych i martwych korzeni, a na te, które przeżyły, zastosuj hormon ukorzeniający. Przestań podlewać na jeden dzień, ale zachowaj zdrowie storczyków poprzez jednokrotne spryskanie ich przed umieszczeniem ich w nowym materiale i środowisku. Na koniec stwórz idealne miejsce do rozwoju korzeni, używając terrarium i szklarni.

W ten sposób możesz utrzymać temperaturę, wilgotność i oświetlenie optymalne dla zdrowia korzeni.