Jak skutecznie przechowywać kłącze kurkumy?

Aby zrozumieć, jak prawidłowo przechowywać kłącze kurkumy, trzeba wziąć tylko dwa względy. Dzięki obszernej liście sprawdzonych korzyści zdrowotnych kurkumy nie jest zaskakujące, dlaczego zainteresowanie ich uprawą jest duże. Te rośliny są nawet stosunkowo łatwe w uprawie, więc dlaczego nie mieć w domu świeżego zapasu kurkumy?

Jednak nauka prawidłowego przechowywania kłącza kurkumy jest niezbędna, niezależnie od tego, jak chcesz go później używać. W tym przewodniku zrozumiesz techniki przygotowywania kłącza i prawidłowe ich przechowywanie. Co więcej, właściwe obchodzenie się z kłączem tworzy produktywny ogród bez kupowania nowych stad.

Jak skutecznie przechowywać kłącze kurkumy?

Kompleksowy przewodnik dotyczący przechowywania kłącza kurkumy

Rozważenie #1. Przygotowanie kłącza kurkumy do przechowywania

Zbieranie kłączy kurkumy do przechowywania

Na początek musisz znać znaki, których należy szukać, kiedy możesz zbierać kłącze kurkumy. Sprawdź, czy liście wysychają i czy zmieniły kolor na żółto-brązowy. Możesz to zrobić dziesięć miesięcy po posadzeniu kurkumy.

Gdy masz pewność, że możesz zbierać plony, kop wokół łodyg i rozluźnij ziemię, aby wykopać grudki ziemi. Uważaj, aby nie uszkodzić samych kłączy, gdy to robisz, a powinieneś być w stanie wyrwać łodygi rośliny. Niektórzy ogrodnicy mają tendencję do natychmiastowego szarpania łodyg, co sprawia, że ​​zbiory są niemożliwe i szkodliwe.

Czyszczenie kłącza kurkumy przed przechowywaniem

Jeśli nadal odczuwasz pewien opór, możesz lekko podlać glebę, aby jeszcze bardziej ją rozluźnić. Po zbiorze odetnij kłącze z łodygi lub pokrój liście przed podniesieniem kłączy. Dodatkowo usuń długie korzenie i łuski liści wysterylizowanymi nożyczkami.

Następnie możesz spłukać kłącza kurkumy, aby pozbyć się pozostałości i brudu. Prostym sposobem jest namoczenie go w wodzie i pozostawienie kłącza do wyschnięcia na powietrzu przed przechowywaniem. W zależności od potrzeb można je utwardzić i przetworzyć przed przechowywaniem, do sadzenia lub wykorzystania w kuchni.

Rozważenie #2. Gdzie przechowywać kłącze kurkumy

Po wysuszeniu następnym czynnikiem do sprawdzenia jest to, gdzie można bezpiecznie przechowywać kłącze kurkumy. Proces przechowywania kurkumy jest prosty, ale można popełniać błędy w miejscu ich przechowywania. Aby tego uniknąć, możesz skorzystać z zaleceń Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa jako przewodnika.

Przechowywanie kłącza kurkumy do sadzenia

Na przykład, jeśli używasz kłączy do sadzenia, możesz przykryć je suchymi liśćmi i przechowywać w chłodnym, ciemnym i dobrze wentylowanym miejscu, takim jak tunel foliowy, aby zapobiec gniciu i odwodnieniu. Możesz również użyć dołów pokrytych piaskiem, aby zapobiec inwazji owadów. Ale jeśli chcesz, możesz potraktować nasiona kłącza lub kłącza matki za pomocą środków grzybobójczych zalecanych przez Indian Institute of Spice Research.

Przechowywanie kłącza kurkumy do jedzenia

A co, jeśli chcesz później zjeść świeże kłącza kurkumy? Po wysuszeniu kłącza włożyć do lodówki w szczelnie zamkniętym i hermetycznym pojemniku. Dzięki tej metodzie przechowywania kłącza powinny przetrwać kilka tygodni po zbiorze.

Z drugiej strony możesz również zamrozić niektóre kłącza, a drugą odwodnić na słońcu, jeśli chcesz uzyskać kurkumę w proszku. Do zamrożenia można je włożyć do hermetycznego pojemnika w zamrażarce i wytrzymają rok. Pamiętaj jednak, że chcesz użyć ich wcześniej, jak to możliwe, aby uzyskać lepszy smak.

Kurkumę mieloną należy przechowywać w hermetycznych pojemnikach w ciemnym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Można wtedy zapobiec rozwojowi mikroorganizmów i ewentualnej wilgoci wewnątrz, wystawiając pojemnik od czasu do czasu na działanie promieni słonecznych. Ogólnie rzecz biorąc, głównym wnioskiem jest to, że najlepszym miejscem do przechowywania kłącza kurkumy jest suche i pozbawione bezpośredniego światła słonecznego, które może powodować choroby, rozwój grzybów i infekcje.

Sadzenie kłącza kurkumy

Jeśli zdecydujesz się na uprawę kurkumy, możesz użyć jej kłączy do sadzenia. Możesz to zrobić w doniczkach lub donicach w tunelu foliowym. Przygotuj kłącze, przecinając je, upewniając się, że każdy kawałek będzie miał dwa lub więcej pąków.

Lekko alkaliczna ziemia doniczkowa dobrze współpracuje z kurkumą i możesz po prostu położyć jej kawałek na jej środku, z pąkami skierowanymi do góry. Przykryj kawałek ziemią i dokładnie wodą, aż podłoże będzie wilgotne. Następnie umieść garnek w plastikowej torbie i umieść go w obszarze tunelu foliowego około 70 do 95°F.

Wniosek

Kłącze kurkumy to jedna z najbardziej wszechstronnych upraw, jakie można zbierać. Nauczenie się właściwego sposobu przechowywania kłącza kurkumy pomoże ci w pełni wykorzystać go do sadzenia i konsumpcji. Na początek upewnij się, że oczyściłeś kłącze i usuń jego długie korzenie i łuski liści.

Następnie możesz przechowywać kłącza w chłodnym, ciemnym i dobrze wentylowanym miejscu. Głównym celem jest ochrona przed wilgocią, aby zapobiec chorobom i rozwojowi grzybów. Możesz również użyć atestowanych fungicydów, wyleczyć kłącza lub pozostawić je do wyschnięcia na słońcu przed zmieleniem.

Do spożycia możesz zamrozić lub schłodzić kłącza w hermetycznym pojemniku. Chociaż zamrażanie może wydłużyć okres przydatności kłączy o rok, pamiętaj, że w pełni wykorzystasz ich smaki, jeśli je zjesz jak najszybciej.