Jak skutecznie pozbyć się krzewów dzikiej róży?

Wiedza o tym, jak pozbyć się krzewów dzikiej róży, daje dwie możliwości: usunąć je ręcznie lub użyć herbicydów. Istnieją różne odmiany dzikich róż, takie jak Rosa Carolina i Rosa multiflora, które z łatwością rozwijają się w regionach w strefach od 5 do 8. To sprawia, że ​​te krzewy często występują w różnych lokalizacjach i mogą z łatwością wpływać na różne krajobrazy.

Niektórzy powiedzieliby, że dzikie róże są mile widziane ze względu na ich piękno, ale posiadanie ich w ogrodzie może mieć wpływ na inne rośliny. Z tego powodu musisz nauczyć się, jak skutecznie pozbyć się dzikich róż, aby nie odrosły. Jeśli chcesz zapewnić dobrze utrzymany ogród, możesz również rozważyć uprawę w szklarni, ponieważ zarządzanie dzikimi roślinami nie istnieje przy odpowiednich praktykach w pomieszczeniach.

Jak skutecznie pozbyć się krzewów dzikiej róży?

Jak łatwo pozbyć się krzewów dzikiej róży

Opcja nr 1. Usuwanie ręczne

Woda i suszone śliwki

Pierwszą opcją jest ręczne usuwanie krzewów dzikiej róży, co może być skuteczne, jeśli krzewów nie ma jeszcze tak dużo. Aby ułatwić kopanie, należy przygotować krzaki podlewając je i usunąć następnego dnia. Podlewanie dzikich róż ułatwia ich ekstrakcję, ponieważ nie ma ryzyka zniszczenia bryły korzeniowej podczas ich wykopywania.

Pamiętaj, że podobnie jak chwasty, jeśli niektóre części korzenia krzewu dzikiej róży pozostaną, mogą później wyrosnąć na nową roślinę. Pomogłoby, gdybyś przyciął również krzaki, tak aby tylko kilka cali znajdowało się nad ziemią. Jest to szczególnie korzystne, jeśli krzaki zarosły, gdzie trudno będzie upewnić się, że wykopałeś bryłę korzeniową.

Wykop i wyrzuć

Po podlaniu i przycięciu kopać wokół bryły korzeniowej za pomocą ostrej łopaty. Ogrodnicy zalecają odstęp 6 cali od głównej łodygi róży, aby przewidzieć rozmiar bryły korzeniowej. Po wykopaniu bryły korzeniowej sprawdź, czy nie ma pozostałości korzeni i usuń trochę ziemi na dokładkę.

Po zebraniu krzewów dzikiej róży możesz je spalić lub wyrzucić, zamiast zamieniać je w kompost. Kompostowanie wyekstrahowanych krzewów grozi zanieczyszczeniem terenu korzeniami, z których mogą wyrosnąć nowe krzewy. Co więcej, krzaki mogą odrastać na poprzednim miejscu, więc natychmiast usuń nowe narośla, gdy je zauważysz.

Jeśli nie chcesz od razu uciekać się do herbicydów, możesz również rozważyć użycie tkaniny do zwalczania chwastów. Zapobiega to wzrostowi nowych roślin z resztek rozłogów i sekcji, ponieważ zapobiega dostępowi światła, które wspiera rozwój krzewów dzikiej róży.

Opcja nr 2. Herbicydy

W niektórych przypadkach ręczne usuwanie krzewów dzikiej róży nie wystarczy, zwłaszcza gdy zauważysz, że nadal odrastają. Jeśli jest też dużo krzewów, wygodniejsze może być użycie herbicydów. Chwastobójca powinien dobrze działać na dzikie krzewy róż.

Nacisk jest nadal niezbędny na sprawdzenie substancji chemicznej, której będziesz używać. Niezależnie od tego, czy usuwasz krzewy dzikiej róży w tunelu foliowym, czy w ogrodzie, chemikalia mogą wpływać na inne rośliny w pobliżu. Charakterystyczne dla chwastów jest również pozostawianie na glebie pozostałości, które mogą wpływać na kolejne rośliny, które będziesz uprawiać w okolicy.

Ogólnie rzecz biorąc, nie powinieneś czuć się onieśmielony za pomocą środka chwastobójczego, o ile postępujesz zgodnie z instrukcjami i wcześniej je dokładnie przeczytasz. Ogólnie rzecz biorąc, ochrona siebie odpowiednią odzieżą i przykrywanie pobliskich roślin folią z tworzywa sztucznego powinno zapewnić bezpieczne stosowanie chemikaliów. Należy również sprawdzić wskazówki dotyczące aplikacji i ponownego zastosowania substancji chemicznej, aby zapewnić jej skuteczność.

Najlepszy czas na użycie środka chwastobójczego

Ogólnie rzecz biorąc, najlepiej jest używać chemikaliów, gdy dzień nie jest wietrzny ani pada. Wiatr może zdmuchnąć chemikalia i wpływać na inne rośliny, a deszcz może zmyć chwastobójcę roślin. Aby uchronić Cię przed tymi zagrożeniami, używaj chemikaliów późnym latem.

Jak pozbyć się krzewów dzikiej róży zimą

Usuwanie krzewów dzikiej róży zimą może być trudne, ponieważ gleba nie nadaje się do kopania. Możesz jednak używać zabójców pni od listopada do marca. Proces jest tak prosty, jak nałożenie środka chemicznego na świeżo ściętą łodygę główną.

Najlepiej byłoby też wcześniej przyciąć gałęzie, aby łatwo znaleźć główną łodygę krzewu dzikiej róży. Tutaj koncepcja polega na zastosowaniu substancji chemicznej na żywym drewnie, aby zabić resztę krzewu różanego. Niektórzy ogrodnicy umieszczają również otwory na głównej łodydze, aby ułatwić penetrację chemikaliów.

Gdy krzew uschnie, możesz go wykopać. Kluczem jest tutaj upewnienie się, że zabójca pniaków całkowicie zabił roślinę aż do jej korzeni, więc nawet jeśli przypadkowo zostawisz trochę korzeni po wykopaniu, krzew nie odrośnie. Odczekaj kilka tygodni przed usunięciem korony korzenia i kikuta w okolicy, jeśli chcesz użyć go do przesadzenia.

Wniosek

Róże to bez wątpienia jedne z najpiękniejszych kwiatów, jakie można mieć w ogrodzie. Ale czasami trzeba się nauczyć, jak pozbyć się krzewów dzikiej róży, jeśli wpływają one na harmonijny wygląd krajobrazu. Można również rozważyć uprawę w tunelach foliowych, zarządzanie i zapobieganie dzikim krzewom jest łatwiejsze w pomieszczeniach.

Możesz ręcznie usunąć krzewy dzikiej róży, ale upewnij się, że nie zostawisz żadnych korzeni na ziemi. Z drugiej strony, jeśli zauważysz, że po pewnym czasie rośliny stale odrastają, może być konieczne użycie chemicznych środków chwastów.