Jak skutecznie pozbyć się kamienia na storczykach?

Istnieją cztery sposoby na pozbycie się kamienia ze storczyków. Ważne jest, aby poznać rozwiązania typowych problemów ze storczykami, aby być przygotowanym i działać, gdy tylko zobaczysz oznaki. Pamiętaj, że ogrodnictwo nie jest praktyką liniową i normalne jest stawianie czoła wyzwaniom po drodze.

Storczyki są podatne na plagi różnych szkodników, nie tylko łusek, ale także przędziorków. A trend, który zauważysz w zarządzaniu tymi schorzeniami, polega na tym, że zapobieganie to nie tylko zapobieganie ich występowaniu. Warto zauważyć, że zapobieganie szkodnikom pomoże wyeliminować szkodniki poprzez kontrolowanie populacji i aktywności owadów.

Jak skutecznie pozbyć się kamienia na storczykach?

Jak pozbyć się kamienia ze storczyków: 4 najlepsze opcje

#1. Alkohol

Pierwszą opcją, której możesz użyć, aby pozbyć się łusek na storczykach, jest alkohol. Spośród tej listy, to leczenie jest najlepsze dla małej liczby łusek lub we wczesnych stadiach inwazji. Użyj alkoholu izopropylowego na waciku i wetrzyj go bezpośrednio w wagę.

Jednak chcesz być ostrożny z tą metodą, ponieważ ryzykujesz schłodzenie rośliny. Pamiętaj, że alkohol szybko odparowuje i możesz uszkodzić cienkie liście storczyków. Dlatego szybko usuwaj pozostałości alkoholu, zwłaszcza jeśli klimat jest wietrzny.

#2. Woda i mydło

Inną szybką i łatwą metodą usuwania kamienia ze storczyków jest mycie samej rośliny. Dzięki tej technice usuwania chcesz mieć pewność, że masz wszystkie widoczne szkodniki. Sprawdź pod liśćmi, żyłkami liści i łodygami, ponieważ łuski mają tendencję do owijania się w tych obszarach.

Użyj roztworu ciepłej wody i łagodnego mydła bez amoniaku. Ponownie, konieczne jest użycie delikatnych składników, aby uniknąć uszkodzenia storczyków. Możesz stosować ten zabieg co drugi dzień przez okres jednego miesiąca, a następnie izolować porażone rośliny przez kolejne dwa tygodnie, jeśli podejrzewasz, że nie ma już owadów.

#3. Olej ogrodniczy

Jeśli dwie pierwsze metody zawiodą, być może będziesz musiał użyć oleju ogrodniczego lub środków owadobójczych w celu poważniejszego porażenia. Pamiętaj, że z olejem ogrodniczym zadziała tylko wtedy, gdy dokładnie nałożysz go na roślinę. Bądź hojny w stosowaniu go na górnej i dolnej stronie liści, podstawie rośliny i pochwach, aby zapewnić kontakt ze wszystkimi owadami łuskimi.

To, co frustruje w skali, to to, że jeśli niektóre owady przeżyją, infestacja może się powtórzyć. Warto również zauważyć, że rośliny pokryte olejem należy trzymać z dala od bezpośredniego źródła ciepła lub światła, aby uniknąć ich spalenia. Dodatkowo nie zapomnij sprawdzić wskazówek na etykiecie swojego oleju ogrodniczego.

#4. Insektycydy

Ostateczną metodą na pozbycie się kamienia są insektycydy. Kiedy poprzednie trzy techniki nie zlikwidowały owadów, musisz sprawdzić środki owadobójcze, które są bezpieczne dla orchidei. Zrozumiałe jest, że ogrodnicy lubią trzymać się z dala od chemikaliów tak bardzo, jak to możliwe, ale zdarzają się przypadki, w których infestacja jest trudna do kontrolowania.

Sprawdź produkty, które są bezpieczne dla roślin ozdobnych i nie bój się profesjonalnej pomocy. Podobnie jak olej ogrodniczy, przestrzeganie i sprawdzanie wskazówek dotyczących chemikaliów jest koniecznością dla bezpieczeństwa wszystkich. Chcesz też spryskać roślinę na zewnątrz, ale jeśli nie, możesz użyć plastikowej torby na roślinie jako tarczy.

Bardziej niż same rośliny, istnieje duże prawdopodobieństwo, że korzenie również wymagają leczenia. Jest to widoczne w przypadku dużych inwazji, więc pamiętaj, aby uwolnić roślinę z pojemnika i podłoża. Być może będziesz musiał spryskać korzenie środkami owadobójczymi przed przesadzeniem roślin w nowym pojemniku z nowym podłożem.

Jak zapobiegać osadzaniu się kamienia na storczykach

Jednym z najlepszych sposobów zapobiegania inwazji kamienia jest posiadanie miejsca do przechowywania nowych storczyków. Chcesz poddać je kwarantannie na dwa tygodnie przed wprowadzeniem ich do istniejących zakładów. Zawsze lepiej jest zapobiegać, więc nie panikuj, jeśli zobaczysz jakieś łuski.

Zajęcie się nimi na wczesnym etapie ułatwiłoby opanowanie inwazji. Jeśli widziałeś owady, ustal odstępy między roślinami, aby zapobiec przenoszeniu się kamienia. I jak wspomniano wcześniej, pozostaw potraktowane rośliny na dwa tygodnie przed ponownym wprowadzeniem ich do ogrodu.

Oprócz warunków sanitarnych i kwarantanny możesz również wprowadzić pożyteczne owady, takie jak osy i biedronki. Polują na owady łuskowate, a osy są nawet w stanie wcześnie zabić jaja łuskowe.

Oznaki skali na roślinach

Aby jak najszybciej usunąć kamień, uważaj na znaki ostrzegawcze na roślinach. Możesz zauważyć opadanie i żółknięcie liści, a sama roślina usycha lub nie chce rosnąć. Inwazja łusek pozostawia również czarny grzyb na łodygach i liściach, które mogą wyglądać jak lepki sok.

Wniosek

Można bezpiecznie założyć, że szkodniki to koszmar każdego ogrodnika. Kiedy zauważysz szaro-białe owady na swoich kwiatach, być może będziesz musiał wykorzystać swoją wiedzę, jak pozbyć się łusek ze storczyków. Pierwszą opcją byłby alkohol i umycie zarażonych roślin mydłem i wodą.

Jeśli nie ma poprawy, musisz uciekać się do stosowania olejów ogrodniczych i pestycydów. Pamiętaj, aby postępować zgodnie z etykietą tych produktów, aby uniknąć uszkodzenia storczyków. Dodatkowo sprawdź, które z nich są bezpieczne dla storczyków, aby zapobiec problemom.