Robienie notatek o tym, jak nawozić pelargonie, ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia pięknych boomów, więc zaznaczaj w swoim kalendarzu, aby robić to co dwa tygodnie w sezonie wegetacyjnym. Nawożenie geranium pomoże zapobiec karłowatości lub żółknięciu roślin, czyniąc je jedną z roślin jednorocznych, które dobrze radzą sobie z karmieniem. Dlatego też idealne jest wprowadzenie do gleby czterech cali materii organicznej podczas sadzenia.
University of Massachusetts Amherst zaleca nawet stałe nawożenie. Mając na uwadze te fakty i zalecenia dotyczące karmienia, powinieneś mieć kwitnące i piękne pelargonie zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Jednak zawsze możesz grać bezpiecznie i korzystać z tunelu foliowego, jeśli ukorzeniasz pelargonie.
Pamiętaj, że te rośliny dobrze zareagują na te techniki, jeśli znajdą się w idealnym środowisku z preferowanymi warunkami.
Table of Contents
Jak nawozić pelargonie: co wziąć pod uwagę
Czas
Clemson University zaleca nawożenie nowych rabat kwiatowych oraz w okresie wegetacji. Jak wspomniano wcześniej, University of Massachusetts Amherst powiedział również o korzyściach płynących z ciągłego nawożenia. Ale jakie są konkretne terminy dla tych przypadków?
Nawóz można stosować w rabatach zaraz po sadzeniu lub wczesną wiosną. A w okresie wegetacji pelargonie dobrze zareagują karmieniem co dwa tygodnie lub cztery do sześciu tygodni, gdy aktywnie rosną. Możesz również karmić pelargonie na zewnątrz, gdy w twoim obszarze występują ulewne deszcze, ponieważ w tych warunkach azot może wypłukiwać.
Wręcz przeciwnie, nie musisz od razu nawozić nowych pelargonii. Zamiast tego należy karmić, gdy się osiedlą i rób to co cztery tygodnie wiosną i latem. Możesz również nawozić pelargonie domowe jesienią i zimą co osiem tygodni, ale uśpione rośliny nie będą wymagały karmienia.
Kiedy nie należy nawozić pelargonii? Na początek uważaj, aby nie przenawozić roślin, zwłaszcza pelargonii na wolnym powietrzu. Mogą przestać kwitnąć i mogą potrzebować trochę czasu na odpoczynek przy samej wodzie.
Rodzaj nawozu
Nie wystarczy zaznaczyć w kalendarzu zalecane terminy nawożenia pelargonii. Na przykład typowy nawóz na nowe rabaty to nawóz 10-20-10 na 100 stóp kwadratowych. W okresie wegetacji, kiedy są aktywne, wystarczy nawóz rozpuszczalny w wodzie o połowie mocy.
Możesz następnie użyć tego samego nawozu do dalszego karmienia. Trzymanie się tych zaleceń zapobiegnie przenawożeniu i problemom z substancjami odżywczymi, które mogą negatywnie wpłynąć na pelargonie. Następnie warunki jako wskazówka, jakiego nawozu użyć, aby uniknąć wad.
Na przykład w porze deszczowej spodziewane jest wypłukiwanie azotu. Mając to na uwadze, możesz upewnić się, że zaspokoisz zapotrzebowanie na azot pelargonii na świeżym powietrzu, karmiąc je suchym nawozem 5-10-5. Z drugiej strony pelargonie domowe w doniczkach będą miały inne wymagania nawozowe niż te wymienione.
Pelargonie doniczkowe wykorzystują mieszankę gleby, piasku i torfu jako medium i będą wymagały nawożenia po dwóch do trzech miesiącach. W tym momencie możesz użyć dwóch łyżek 20-20-20 rozpuszczalnego w wodzie nawozu na jeden galon wody. Mówiąc o nawozie rozpuszczalnym w wodzie, jest to również najlepszy rodzaj do stałego karmienia od 200 do 250 ppm azotu.
Aplikacja
Kiedy poznasz czas i rodzaje nawozu, które dobrze współpracują z pelargoniami, właściwa aplikacja będzie ostatnim kluczowym czynnikiem sukcesu. Na przykład ciągłe nawożenie zapobiega problemom z substancjami odżywczymi, ale przenawożenie spowoduje również problemy z kwitnieniem i wzrostem. Jak uniknąć tych problemów?
Jeśli używasz nawozu rozpuszczalnego w wodzie, możesz założyć, że musisz zapewnić odpowiednią ilość wody i drenażu. W ten sposób woda może spływać przez podłoże lub glebę za każdym razem, gdy podlewasz pelargonie i zapobiegać gromadzeniu się soli. Pamiętaj, że podłoże o wysokiej zawartości soli wpłynie negatywnie na każdą roślinę.
Można temu również zapobiec w tunelu foliowym, stosując podwadnianie, gdy karmisz płynem od 150 do 200 ppm azotu. Możesz wtedy wygodnie monitorować pH i poziom soli w pożywce. Gdy pelargonie przejdą zimą w stan spoczynku, przestań je karmić, aby zapobiec wysychaniu korzeni.
Co więcej, unikaj nawożenia pelargonii na zewnątrz, gdy jest gorąco, ponieważ nawóz może wysuszyć i spalić rośliny. Wreszcie, użyj nawozu w połowie pierwotnej dawki, gdy wykonujesz drugą aplikację po sadzeniu pelargonii na świeżym powietrzu.
Oznaki niedoborów składników odżywczych w pelargoniach
Najczęstsze objawy niedoboru azotu to opóźnienie wzrostu, zahamowanie wzrostu i żółte liście. Jest to prawdopodobne, gdy ogrodnik nie zastosuje dobrze rozłożonego dodatku na glebę, ponieważ ulegnie on rozkładowi po zastosowaniu i pozbawi glebę azotu. Wręcz przeciwnie, roślina może mieć czerwono-fioletowe dolne liście, słabe łodygi i łodygi, co prowadzi do martwicy i śmierci, jeśli potrzebuje potasu.
Wniosek
Pelargonie to jedna z tych roślin, które dobrze reagują na karmienie. Ale aby uniknąć problemów z niedoborami i przekarmianiem, musisz wiedzieć, jak prawidłowo nawozić pelargonie. Zacznij od poznania terminu, rodzaju nawozu i prawidłowego stosowania.
Ogólnie rzecz biorąc, można zastosować nawóz na glebę pelargonii na wolnym powietrzu po posadzeniu. Z drugiej strony, pelargonie domowe należy nawozić dopiero po tym, jak się zadomowią. Następnie karmić co dwa tygodnie, gdy rośliny aktywnie rosną, stosując nawóz rozpuszczalny w wodzie.
I chociaż pelargonie czerpią korzyści z ciągłego nawożenia, aby uniknąć niedoborów, upewnij się, że odpowiednio je podlewasz. To usunie nadmiar soli i zapobiegnie późniejszym problemom we wzroście.