Jak skutecznie hodować fuksje w tunelu foliowym

Jeśli chcesz wiedzieć, jak uprawiać fuksję w szklarni, z przyjemnością uprościsz czynności związane z sadzeniem i pielęgnacją. Fuksja to jedne z najpiękniejszych i najbardziej egzotycznych kwiatów, nic więc dziwnego, że wszyscy są zainteresowani ich uprawą. Ale ponieważ przewidywanie warunków zewnętrznych może być trudne, rośnie również zainteresowanie fuksjami wielotunelowymi.

Czy wiesz, że fuksje można również zimować w nieogrzewanej szklarni? Roślina ta ma do wyboru wiele wytrzymałych odmian, a przy odpowiednim przygotowaniu i zaplanowaniu w szklarni nie powinno być żadnych problemów niezależnie od pory roku. Należy jednak położyć nacisk na strefę sadzenia w twoim stanie, ponieważ fuksja najlepiej sprawdza się w strefach od 6 do 11.

Jak skutecznie hodować fuksje w tunelu foliowym

Jak uprawiać fuksję w szklarni: porady i wskazówki

Sadzenie

Zanim zaczniesz sadzić, musisz wiedzieć, która fuksja będzie najlepsza do ogrodnictwa w tunelu foliowym. Dwa z odpowiednich rodzajów do tuneli foliowych to Fuchsia fulgens i Fuchsia splendens. Te pierwsze wydają kwiaty pomarańczowoczerwone, a stare mają kwiaty szkarłatne i zielone.

Według Clemson Cooperative Extension fuksja najlepiej rozwija się na obszarze, który otrzymuje pośrednie, ale jasne światło słoneczne. Nie pozwól, aby temperatura przekroczyła 76°C, ponieważ zapobiega to kwitnieniu, więc upewnij się, że w tunelu foliowym temperatura wynosi od 60 do 70 stopni Celsjusza w dzień i od 55 do 60 stopni Celsjusza w nocy. Zimne nocne temperatury są niezbędne do wzrostu rośliny wczesną wiosną, kiedy dopiero zaczyna rozwijać pąki.

Do ukorzenionych sadzonek używaj doniczek, które są tak małe, jak 3 cale lub tak duże, jak 10 cali. Podobnie jak inne rośliny, upewnij się, że podłoże jest żyzne, z dobrym drenażem i pH od 6,0 ​​do 6,5. Ukorzenione sadzonki można sadzić wiosną, podczas gdy przesadzanie większych roślin fuksji jest najlepsze w lutym.

Konserwacja

Uszczypnięcie lub kilkukrotne zatrzymanie pędów jest powszechną praktyką w przypadku roślin fuksji. Powoduje to krzaczaste i dobrze rozgałęzione fuksje, więc regularnie sprawdzaj swoją roślinę i zacznij szczypać, gdy zobaczysz trzy zestawy liści.

Ściśnij łodygę nad trzecią parą liści i wyrzuć liście, które opadną, aby uniknąć rozprzestrzeniania się chorób. Możesz stale szczypać po pojawieniu się dwóch zestawów liści na każdej nowej łodydze. Powszechne jest również szczypanie zużytych kwiatów i usuwanie jagód przez cały sezon wegetacyjny, aby zachęcić do zdrowego kwitnienia.

Latem pamiętaj o utrzymaniu wentylacji oraz chłodnym i przewiewnym środowisku w szklarni. W czasach, gdy tunele foliowe nagrzewają się, fuksja będzie się rozwijać w temperaturze od 40 do 45 stopni Celsjusza. A jeśli chodzi o wymagania oświetleniowe, najlepiej jest mieć oświetlenie umiarkowane do słabego.

Karmienie i podlewanie fuksji w tunelu foliowym jest dość proste, gdzie należy podlewać, gdy powierzchnia gleby jest sucha w okresie wegetacji. Pomogłoby, gdybyś przedłużył również okresy między podlewaniem jesienią, aby przygotować się na spoczynek w zimie. Jeśli chodzi o karmienie, podawaj nawóz z fuksji co 2 do 4 tygodni podczas wzrostu, ponieważ te rośliny są ciężkimi roślinami.

Częste problemy z uprawą fuksji w szklarni

Częstymi problemami fuksji wielotunelowych są nienormalne warunki, szkodniki i choroby. Pamiętaj o zalecanych temperaturach, ponieważ w przeciwnym razie pąki nie będą się rozwijać. W przypadku szkodników można spodziewać się ślimaków, nagich ślimaków, mączlików, mszyc, przędziorków, wełnowców, wciornastków, miniarek i łusek.

Powszechnymi chorobami, które można napotkać w ogrodnictwie fuksji w tunelu foliowym, są rdza, szara pleśń, mączniak prawdziwy, czarna zgnilizna korzeni, Phytophthora i Phytium. Dobrą wiadomością jest to, że odmiany są odporne na rdzę, a praktyki takie jak dobra cyrkulacja powietrza, odpowiednie odstępy i warunki sanitarne mogą zapobiegać pleśni. Aby kontrolować choroby, możesz wypróbować fungicydy o szerokim spektrum działania.

Zimowanie fuksji w szklarni

Fantastyczną cechą fuksji jest to, że można je zimować nawet do 3 lat. Możesz nawet zimować fuksje w nieogrzewanej szklarni. Zacznij od zmniejszenia ilości wody w listopadzie i wykonaj cięcia na każdej łodydze powyżej węzła.

Pamiętaj, aby usunąć wszystkie liście z roślin, aby zapobiec chorobom grzybiczym. Gdy skończysz, usuń cal ziemi z wierzchu doniczki i zawiń go papierem. Przykryty garnek umieść poziomo w kartonowym pudełku i zamknij pokrywką.

Umieść to pudełko w strefie tunelu foliowego w temperaturze od 32 do 40°F. Przez zimę utrzymuj glebę jako ledwo wilgotną, bez nadmiernego podlewania. Nadmierne podlewanie jest częstą przyczyną problemów w zimowaniu fuksji.

Gdy pogoda się złagodzi, pozwól roślinie oddychać, otwierając pudełko i drzwi tunelu foliowego, aby zapobiec rozwojowi grzybów. Możesz także potraktować swoją roślinę, aby zabić jaja roztocza żółciowego.

Wniosek

Nawet w nieogrzewanej szklarni można zimować fuksje. Możesz dowiedzieć się, jak uprawiać fuksję w tunelu apolitowym, będąc świadomym swojej strefy uprawy i specyficznych wymagań. I chociaż w fuksji wielotunelowej możliwe są choroby i szkodniki, odpowiednie praktyki szybko pomogą Ci ich uniknąć.

Podobnie jak w przypadku większości kwiatów z tunelu foliowego, sukces twoich fuksji zależy od twojego przygotowania, cierpliwości i wysiłku, aby nauczyć się wskazówek i sztuczek związanych z ogrodnictwem foliowym. Do wyboru jest wiele odmian, więc powinieneś znaleźć najlepiej pasujące do swojej lokalizacji.