Jak skutecznie dbać o wiosenny kaktus?

Podczas nauki pielęgnacji wiosennego kaktusa należy wziąć pod uwagę trzy kwestie. Ale najpierw zidentyfikuj, czym jest wiosenny kaktus. Ogrodnicy często mylą się z wiosennym kaktusem, kaktusem bożonarodzeniowym, kaktusem wielkanocnym i kaktusem na Święto Dziękczynienia. Aby to wyjaśnić, wiosenny kaktus jest również znany jako kaktus wielkanocny lub Rhipsalidopsis gaertnerrii, przypisywany kwitnieniu wiosną w okolicach Wielkanocy.

Ogólnie rzecz biorąc, wiosenny kaktus jest łatwy w pielęgnacji i jest nawet popularną rośliną doniczkową. Mając to na uwadze, możesz założyć, że łatwiej będzie Ci utrzymać i zarządzać tą rośliną w szklarni. Niezależnie od tego, jak łatwe jest o nie dbanie, uprawa roślin w pomieszczeniach zawsze da ci przewagę dzięki stabilnym warunkom, które możesz dostosować do specyficznych potrzeb rośliny.

Jak skutecznie dbać o wiosenny kaktus?

Jak dbać o wiosenny kaktus dla początkujących

Idealna lokalizacja

Światło

Według University of Arkansas System wiosenny kaktus jest łatwy w uprawie. Jednak wszyscy wiemy, jak duży wpływ ma lokalizacja na jakąkolwiek roślinę. Możesz zdecydować się na wyhodowanie wiosennego kaktusa w tunelu foliowym, ponieważ możesz zapewnić jasne światło bez szkody dla bezpośredniego światła słonecznego na zewnątrz.

Tunel foliowy może również chronić roślinę przed ekstremalnymi temperaturami i wiatrami, które mogą ją uszkodzić. Ale jeśli masz w domu wiosenny kaktus, upewnij się, że znajduje się on w odległości około 5 stóp od okna, aby zapobiec uszkodzeniom spowodowanym przez światło słoneczne. Co więcej, sprawdź jego lokalizację i uważaj na przeciągi i otwory wentylacyjne.

Wilgotność

Ze względu na stan samego środowiska wiosenny kaktus będzie dobrze się rozwijał w wysokiej wilgotności. Możesz to łatwo wyregulować w szklarni, ale w pomieszczeniu możesz również umieścić go w łazience lub kuchni, ponieważ te miejsca są wilgotne.

Temperatura

Wreszcie, wiosenny kaktus będzie się dobrze rozwijał i kwitł w ciepłych temperaturach i nocnych temperaturach między 45 a 55°F. Możesz również stworzyć swoją mieszankę dla ich podłoża, używając specjalnej mieszanki kaktusów i soczystych z kompostem i kokosem, aby stworzyć bogate, ale porowate środowisko.

Konserwacja

Podlewanie

Podobnie jak inne kaktusy, wiosenny kaktus nie poradzi sobie z nadmiernym podlewaniem. Przed podlaniem roślin należy najpierw sprawdzić, czy podłoże jest suche. Gdy powierzchnia wyschnie, użyj letniej wody i pozwól jej spłynąć z pojemnika.

Ogólna zasada dotycząca wiosennych kaktusów mówi, że podłoże nigdy nie jest całkowicie suche lub rozmoczone.

Karmienie

Jeśli chodzi o karmienie, możesz użyć rozpuszczalnego w wodzie nawozu 10-10-10 dla wiosennych kaktusów. Karm je, gdy nie kwitną, najlepiej raz w miesiącu. Ogrodnicy zalecają nawożenie wiosną aż do połowy lata, kiedy kaktus przestanie kwitnąć.

Częste problemy wiosennych kaktusów

Ogólnie rzecz biorąc, będziesz zadowolony, że wiosenny kaktus nie jest podatny na poważne problemy. Uważaj jednak na szkodniki, takie jak przędziorki, wełnowce i łuski. Łatwo im zapobiegać i je zwalczyć, o ile monitorujesz rośliny i odpowiednio wcześnie stosujesz odpowiednie środki.

Jak większość kaktusów, powszechnym problemem, którego można łatwo uniknąć w kaktusach wiosennych, jest zgnilizna korzeni. Jak wspomniano wcześniej, wiosenny kaktus nigdy nie jest idealny, aby znajdował się w podmokłej glebie. Upewnij się, że podlewasz tylko wtedy, gdy jest to konieczne i używaj dobrze przepuszczającej i napowietrzającej gleby i pojemnika.

Pielęgnacja zimowa i przesadzanie

Jak pielęgnować wiosennego kaktusa zimą? W tym okresie od grudnia do marca rośliny muszą wejść w stan uśpienia. Możesz zachęcić do spoczynku, zmniejszając podlewanie i wstrzymując karmienie.

Co więcej, przenieś rośliny w ciemne miejsce od zachodu słońca do wschodu słońca, w temperaturze od 55 do 68 ° F w nocy. Po pewnym czasie może być również konieczne przesadzenie wiosennego kaktusa. Roślina może przerosnąć doniczkę około trzech lat, więc upewnij się, że przesadzisz ją w wygodniejszym miejscu, gdy przestanie kwitnąć.

Proszę wybrać nowy pojemnik o rozmiar większy niż poprzedni i napełnić go mieszanką kaktusów.

Jak rozmnażać wiosenny kaktus

Najczęstszym sposobem rozmnażania wiosennych kaktusów jest pobieranie sadzonek liści. Ta metoda jest prosta, ponieważ można je sadzić bezpośrednio. Możesz jednak podzielić kaktus wiosenny, jeśli twoja roślina jest wystarczająco dojrzała.

Rozpoczynając wiosenny kaktus z sadzonek liści, należy na końcu usunąć całe sekcje liścia (tj. łodygę z dwoma lub trzema segmentami) i pozostawić je na tydzień do wyschnięcia. Następnie możesz użyć mieszanki soczystej i kaktusowej, aby ukorzenić te sekcje o głębokości pół cala przed przesadzeniem ich po miesiącu. W tym momencie powinny być dobrze ugruntowane, aby przetrwać w nowym pojemniku, ale upewnij się, że nie pozwolisz, aby ich średnia wyschła.

Wniosek

Nie jest tajemnicą, że ci, którzy chcą rośliny, powinni rozważyć kaktusy i sukulenty. Umiejętność pielęgnacji wiosennego kaktusa przyniesie Ci coś satysfakcjonującego wiosną, w okolicach Wielkanocy. Ogólnie rzecz biorąc, wiosenne kaktusy są stosunkowo łatwe w utrzymaniu i można je mieć w domu.

Tunel foliowy zapewnia kontrolę za pomocą światła, temperatury i wilgotności. W przeciwnym razie wybierz miejsce w domu, które jest jasne, ciepłe i wilgotne. Po zabezpieczeniu miejsca nakarm kaktus po zakończeniu kwitnienia i podlewaj tylko wtedy, gdy podłoże jest suche.

Typowych problemów wiosennych kaktusów można łatwo uniknąć dzięki odpowiednim praktykom, więc nie powinieneś czuć się przytłoczony tą rośliną. Kiedy nadejdzie zima, zachęcaj swoją roślinę do przejścia w stan uśpienia. A po kilku latach można ją przesadzić do większej doniczki lub rozważyć rozmnażanie sadzonek liści lub podział.