Jak sklonować roślinę Coleus w 3 krokach?

Możesz nauczyć się klonować roślinę Coleus poprzez rozmnażanie z sadzonek. Możesz nawet znacznie uprościć ten proces, jeśli zdecydujesz się na maszynę do klonowania, aby zagwarantować 100% skuteczność sadzonek. Ale niezależnie od tego, czy używasz urządzenia, czy nie, może się również okazać, że korzystanie z apolitunelu jest korzystne, ponieważ pomijasz zmienne warunki zewnętrzne, które mogą wpływać na wzrost sadzonek.

Pociesz się wiedząc, że Uniwersytet Kalifornijski określił coleus jako łatwy w uprawie. Co więcej, najlepszym sposobem rozmnażania tych roślin są sadzonki. Ogrodnicy, którzy chcą zagwarantować klony swoich roślin Coleus, mogą mieć pewność co do swoich umiejętności rozmnażania sadzonek, nawet jeśli są nowicjuszami.

Jak sklonować roślinę Coleus w 3 krokach?

Jak łatwo sklonować roślinę Coleus

Rozmnażanie roślin Coleus z sadzonek

Wszyscy wiemy, że w porównaniu do uprawy roślin z nasion, najlepszym sposobem zagwarantowania kopii rośliny rodzicielskiej są sadzonki. Coleus można hodować z nasion i sadzonek, więc najlepszym sposobem na uzyskanie klonów jest użycie tych ostatnich. To zajmie tylko trzy kroki, a wszystko, czego potrzebujesz, to wysterylizowane i ostre narzędzie do cięcia, woda, pojemnik i hormon ukorzeniający.

Zbieranie sadzonek łodyg

Możesz pobrać wiele sadzonek łodyg z jednej rośliny coleus, dzięki czemu jest to niedrogi i szybki sposób na uzyskanie klonów. Uprawa roślin rodzicielskich do rozmnażania w tunelu foliowym zawsze da ci przewagę, ponieważ możesz zagwarantować, że są zdrowe i wolne od chorób. Przydatną wskazówką przy wyborze roślin rodzicielskich jest sprawdzenie tych z wieloma łodygami odchodzącymi od głównych.

W ten sposób wiesz, że będą wystarczająco energiczne, aby przetrwać usunięcie, a sam proces będzie również wygodniejszy. Po wybraniu rośliny rodzicielskiej wytnij od dwóch do sześciu cali łodygi poniżej węzła, w którym znajdował się pączek lub łodyga. Upewnij się jednak, że cięte gałęzie są wierzchołkowe, co oznacza, że ​​mają pączek na końcu.

Znaczenie łodyg wierzchołkowych polega na tym, że otrzymasz krzaczastą roślinę coleus. Dodatkowo cięcie poniżej węzła pomoże w sukcesie propagacji w ukorzenieniu. Długość łodygi będzie również korzystna dla rośliny, ponieważ będzie bardziej stabilna, gdy później postawisz ją pionowo.

Przygotowywanie sadzonek

Kolejnym krokiem jest przygotowanie sadzonek do sadzenia. Chcesz je przyciąć i usunąć liście z najbardziej dolnej części. Liście, które usuniesz, obejmują ogonki liściowe i przylistki, dzięki czemu pozostaną tylko liście znajdujące się najwyżej.

Niektórzy ogrodnicy również szczypią liście palcami, zamiast je odcinać. Chcesz usunąć wszystkie liście z wyjątkiem tych najwyższych, aby żaden z nich nie został później zanurzony. Po usunięciu liści na ich końce można zastosować hormon ukorzeniający w proszku.

Wspaniałą rzeczą w sadzonkach coleus jest to, że mogą łatwo ukorzenić się nawet bez pomocy hormonu ukorzeniającego. Większość ogrodników wspomniała, że ​​po umieszczeniu w podłożu, takim jak wilgotna ziemia doniczkowa lub wermikulit, sadzonki natychmiast formują korzenie. Jeśli używasz szklarni, możesz również utrzymywać wysoki poziom wilgotności, aby szybciej ukorzenić się.

Jeśli zdecydujesz się na hormon ukorzeniający, pamiętaj o założeniu rękawiczek i masce oraz o higienie używania pojemnika do maczania. Zazwyczaj musisz zanurzyć cięcie w wodzie, zanim włożysz je do proszku. Odetnij nadmiar i powinieneś być gotowy do sadzenia.

Sadzenie

Ostatnim krokiem jest wyhodowanie sadzonek w celu rozwinięcia korzeni przed ich przesadzeniem. Najprostszym sposobem ich ukorzenienia jest umieszczenie łodyg pokrzywy w pojemnikach wypełnionych wodą i umieszczenie w pośrednim świetle. Możesz mieć jedno cięcie na pojemnik lub więcej w jednym.

Jedynym haczykiem jest to, że chcesz zanurzyć węzły, a nie górne liście. Niektórzy ogrodnicy nie czekają na ukorzenienie się w wodzie i natychmiast sadzą sadzonki w pojemniku z lekką i wilgotną mieszanką doniczkową. Tak czy inaczej, utrzymanie wilgoci jest niezbędne do wzrostu sadzonek.

Odrost korzeni może zająć tydzień, a jeśli jesteś zadowolony z ich liczby i grubości, powinieneś być gotowy do przesadzenia. Możesz to zrobić w tunelu foliowym na zewnątrz, o ile używasz żyznej gleby doniczkowej, która jest luźna. Ci, którzy chcą uniknąć niebezpieczeństwa mrozu, ale chcą zachować produktywność, odniosą więcej korzyści, przesadzając w szklarni.

Wniosek

Rozmnażanie to łatwy sposób na tworzenie kopii roślin. Możesz użyć maszyny do klonowania do sadzonek, ale metoda bezmaszynowa i tradycyjna sprawdzi się również, jeśli chcesz wiedzieć, jak sklonować roślinę Coleus. Ponieważ rośliny te są na ogół łatwe w uprawie, można oczekiwać, że rozmnażanie ich z sadzonek będzie bezproblemowe.

Wybierz zdrową roślinę rodzicielską i wytnij 6-calową łodygę poniżej węzła. Coleus może ukorzenić się bez pomocy proszku do ukorzeniania, ale nadal możesz użyć niektórych dla bezpieczeństwa. Następnie przenieś sadzonki do pojemnika z wodą, upewniając się, że zanurzysz węzły, ale nie górne liście.

Możesz także użyć apolytunnelto do przeszczepu lub samemu hodować rośliny rodzicielskie, aby uniknąć niebezpieczeństw w zmiennym klimacie. Ogólnie rzecz biorąc, rozmnażanie z sadzonek to przyjazny dla początkujących sposób klonowania rośliny Coleus.