Jak schłodzić mały tunel foliowy

Masz dość zastanawiania się, jak schłodzić mały tunel foliowy, gdy temperatura wzrasta? Podstawowym celem posiadania szklarni jest ochrona upraw przed ekstremalnym upałem i zimnem, a także niechcianymi szkodnikami. Jednak w miarę jak na zewnątrz dni stają się coraz gorętsze, temperatura wewnątrz tunelu foliowego również może wzrosnąć.

Niekontrolowane może to prowadzić do niskiej jakości plonów i zwiększa podatność roślin na owady i szkodniki. Koniecznie upewnij się, że temperatura wewnątrz tunelu foliowego jest stabilna. Podczas gdy niektóre rośliny mogą przetrwać w gorącym środowisku, inne z pewnością więdną.

Jak schłodzić mały tunel foliowy

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak schłodzić szklarnię.

Jakie są sposoby na ochłodzenie szklarni?

Oczywiście ilość potrzebnego chłodzenia zależy od miejsca zamieszkania. Jeśli mieszkasz w miejscu, w którym latem jest szczególnie gorąco, potrzebujesz solidnego systemu, który pomoże obniżyć temperaturę w szklarni. Ale jeśli mieszkasz w miejscu, gdzie klimat jest chłodniejszy, możesz zrezygnować z prostego systemu wentylacji.

Pasywna wentylacja

Wentylacja pasywna lub naturalna to jedna z najpopularniejszych metod stosowanych w chłodnych szklarniach. Wynika to głównie z faktu, że jest to tania metoda chłodzenia szklarni.

Nie trzeba używać drogiego sprzętu, aby powietrze wewnątrz tunelu foliowego utrzymało temperaturę na pożądanym poziomie. Wszystko, czego potrzebujesz, to otwór wentylacyjny do wciągania i odprowadzania powietrza, aby zachować chłód otoczenia w środku.

Wentylacja naturalna opiera się głównie na naporu wiatru, który wtłacza powietrze do i ze szklarni. Zasadniczo chłodniejsze powietrze wchodzi przez otwory wentylacyjne i zastępuje gorące powietrze.

Z kolei gorące powietrze jest wypychane z tunelu foliowego przez inny otwór wentylacyjny. To skutecznie obniża temperaturę wewnątrz tunelu foliowego o kilka stopni.

Powszechnie stosuje się dwa rodzaje wentylacji pasywnej: wentylację dachową i boczną. Zdaniem ekspertów wentylacja dachowa jest pięciokrotnie skuteczniejsza niż wentylacja ścian bocznych. Ale oba typy mogą być używane w jednym tunelu foliowym, aby zmaksymalizować efekt chłodzenia.

Aktywna wentylacja

Wentylacja aktywna jest droższa niż wentylacja pasywna czy naturalna. Wykorzystuje wentylatory ułatwiające chłodzenie wewnątrz szklarni. Mogą być skonstruowane tak, aby powietrze krążyło wewnątrz szklarni, lub mogą być zainstalowane tak, aby mogły zasysać zimne powietrze i wypychać gorące powietrze na zewnątrz.

Aby uzyskać maksymalny efekt, powietrze powinno być przeciągane przez całą długość tunelu foliowego, aby uniknąć pozostawiania pakietów gorącego powietrza. Aby to zapewnić, zaleca się umieszczenie wentylatorów na wyższej powierzchni szklarni.

Jest to skuteczniejsza metoda niż umieszczanie wentylatorów w dolnej części. Idealnie, w miejscach, gdzie latem są wyższe temperatury, wentylatory powinny być umieszczone co najmniej 10 stóp nad szklarnią.

Aktywna wentylacja jest niezbędna, gdy naturalna wentylacja nie może już kontrolować ciepła wewnątrz szklarni. Należy jednak również pamiętać, że aktywna wentylacja może wymagać wyższych kosztów ogólnych i kosztów utrzymania. Pamiętaj, aby wziąć je pod uwagę przed zainstalowaniem aktywnej wentylacji w szklarni.

Chłodzenie wyparne

Inną metodą chłodzenia szklarni jest chłodzenie wyparne. Jest to bardziej złożone w porównaniu z innymi metodami chłodzenia małych szklarni.

W związku z tym będzie to również wymagało większych kosztów użytkowania i konserwacji. W tej metodzie chłodzenia tunelem foliowym ciepło z powietrza jest wykorzystywane do odparowania wody w roślinach i innych mokrych powierzchniach.

Najpopularniejszym rodzajem stosowanej metody wyparnej jest metoda wentylatora i podkładki. Tutaj system wykorzystuje pompę, która nasącza podkładkę celulozową wodą. Wentylatory umieszczone po przeciwnej stronie przekładek celulozowych wciągają powietrze do środka przez mokre przekładki celulozowe, chłodząc w ten sposób środowisko wewnątrz szklarni. Obniża to temperaturę w szklarni o co najmniej 10ºF do 20ºF.

Wydajność metody chłodzenia wyparnego zależy przede wszystkim od obszaru, w którym się aktualnie znajdujesz. Jednak ten rodzaj procesu sprawdza się najlepiej w obszarach, w których klimat jest suchszy i bardziej wilgotny. Oprócz wentylacji naturalnej można również zastosować chłodzenie wyparne.

Jaka temperatura jest uważana za zbyt wysoką dla szklarni?

W idealnym przypadku temperatura wewnętrzna tunelu foliowego powinna wynosić od 80 do 85 stopni Fahrenheita. Ale powinieneś również wziąć pod uwagę rodzaje roślin, które uprawiasz.

Ogólnie rzecz biorąc, wszystko powyżej 90 stopni Fahrenheita jest uważane za zbyt gorące i może być szkodliwe dla twoich upraw. Mimo że rośliny, takie jak pomidory, nie przetrwają w takim środowisku.

Gdzie należy ustawić szklarnię?

Jeśli mieszkasz gdzieś w Ameryce Północnej, najlepszą orientacją dla apolitunneli jest południe lub południowy wschód, aby rośliny mogły uzyskać jak najwięcej porannego słońca. Możesz również wybrać orientację na wschód, zwłaszcza gdy ekspozycja południowa powoduje, że pojawia się przeszklenie.

Czy mogę umieścić apolitunel w cieniu?

Idealne miejsce dla Twojej szklarni powinno być w pełnym słońcu. Znacznie łatwiej byłoby znaleźć sposób na zapewnienie cienia tunelowi foliowemu, niż oferować go za pomocą światła o dużej intensywności słonecznej. Nie musi to jednak oznaczać, że podejrzana witryna dla Twojego tunelu foliowego nie będzie działać.

Dowiedz się, jak schłodzić mały tunel wielotunelowy, ciesz się większymi zyskami

Teraz, gdy wiesz trochę więcej o tym, jak schłodzić małą szklarnię, możesz spodziewać się lepszych plonów i doskonałej jakości plonów. Jeśli twoje rośliny wykazują jakiekolwiek oznaki stresu cieplnego, takie jak więdnięcie, przypalone liście lub wysychanie liści, ponownie oceń system chłodzenia szklarni, ponieważ może już nie działać lub niektóre części są uszkodzone. Pamiętaj o tych wskazówkach dotyczących chłodzenia tunelu foliowego, aby zapobiec uszkodzeniom roślin w przyszłości.