Czy wiesz, że możesz nauczyć się sadzić storczyki naziemne w zaledwie dwóch krokach? Te storczyki, które wyróżniają się różowymi plamami na kwiatach i dwukolorowymi nakrapianymi liśćmi, są doskonałym dodatkiem do każdego ogrodu. A co najważniejsze, są stosunkowo łatwe w sadzeniu i uprawie.
Możesz je hodować w pojemnikach, ale ponieważ będziesz musiał je przenieść do domu, aby chronić je na zimę, najlepiej zacząć je w szklarni. Tak czy inaczej, możesz sprawdzić datę przymrozków w oparciu o strefę mrozoodporności obszaru i możesz wybrać ochronę tuneli foliowych lub środowisko uprawy storczyków naziemnych. Z ponad 200 gatunkami dostępnymi dla stref od 8 do 10, z pewnością znajdziesz najlepszą orchideę naziemną dla swojej lokalizacji.
Table of Contents
Kompleksowy przewodnik po sadzeniu storczyków naziemnych
Krok 1. Sadzenie
Idealna lokalizacja
Pierwszym krokiem, którego musisz się nauczyć, jest sama technika sadzenia storczyków naziemnych. Aby zagwarantować sukces, wcześniej sprawdź jakość swojego obszaru. Podobnie jak większość roślin, idealna lokalizacja dla storczyków naziemnych jest dobrze drenująca, aby zapobiec nadmiernemu podlewaniu.
Jeśli Twój ogród jest suchy i piaszczysty, upewnij się, że najpierw uzupełniłeś glebę organiczną próchnicą torfową, aby poprawić jej jakość. Można również znaleźć różne źródła podające dwa rodzaje storczyków naziemnych, którymi są Spathoglottis i Epidendrum. Sprawdź roślinę, którą uprawiasz, ponieważ być może będziesz musiał wykonać dodatkowe praktyki, aby ją sadzić.
Warunki wzrostu
Możesz sadzić storczyki naziemne w odległości sześciu cali w ziemi, aby przewidzieć ich rozległy system korzeniowy. Można je jednak mieć również w osobnych doniczkach, zwłaszcza w szklarni. Przede wszystkim warto zauważyć, że należy oddzielić rośliny od głównej grupy, ponieważ storczyki naziemne będą się rozmnażać przez podział.
Storczyki naziemne dobrze rozwijają się w warunkach słabego oświetlenia, ponieważ zbyt duża ilość powoduje czerwone liście i brak kwiatów. Dlatego może być konieczne dodanie kraty, aby je zacienić, a także chronić je przed ulewnym deszczem, jeśli są na zewnątrz. Piękno szklarni polega na tym, że te warunki środowiskowe są łatwiejsze do opanowania i możesz zapewnić jasne, ale pośrednie światło, które kocha Spathoglottis.
Krok 2. Konserwacja
Nawożenie
Po posadzeniu storczyków naziemnych kolejnym krokiem jest pielęgnacja gwarantująca wzrost i kwitnienie. Jak wspomniano wcześniej, przed sadzeniem chcesz zmienić glebę. Możesz użyć kompostu i nawozu, ale niektórzy ogrodnicy dodatkowo spulchniają glebę węglem drzewnym.
Następnie można karmić storczyki nawozem o kontrolowanym uwalnianiu lub nawozem płynnym wczesną wiosną lub późnym latem. Storczyk naziemny, Spathoglottis, ma tendencję do intensywnego odżywiania się, więc nawóz o kontrolowanym uwalnianiu co cztery lub sześć miesięcy powinien zapewnić im zdrowie. Trzymaj się regularnego harmonogramu karmienia storczyków naziemnych, a powinny one kwitnąć bez problemów.
Podlewanie
A co z zapotrzebowaniem na wodę storczyków naziemnych? Częstotliwość będzie się różnić w zależności od lokalizacji, ale ogólna zasada mówi, że woda jest potrzebna tylko wtedy, gdy jest potrzebna. Ogrodnicy zwykle podlewają storczyki gruntowe co pięć, a nawet dwanaście dni.
Nacisk kładziony jest na wysuszenie korzeni pomiędzy podlewaniami, podobnie jak w przypadku podlewania innych storczyków. Możesz sprawdzić górną warstwę podłoża i podlewać tylko wtedy, gdy jest sucha. Powinieneś również sprawdzić liście swoich roślin ze względu na ryzyko zgnilizny, więc zawsze miej pod ręką chusteczkę do ich wysuszenia.
Śmierć
Wreszcie, inna praktyka, której można się spodziewać podczas uprawy storczyków naziemnych, jest martwa. Usuwając łodygi z gotowymi kwiatami, pomożesz roślinie kwitnąć w sposób ciągły. Gdy storczyki przestaną kwitnąć, odetnij łodygę w węźle pod kwiatem lub blisko podłoża młodych roślin.
Warto również zauważyć, że storczyk naziemny Epidendrum czerpie korzyści z obcinania łodyg kwiatowych. Z drugiej strony możesz przyciąć brązowe liście storczyków Spathoglottis. Istnieje wiele różnych rodzajów storczyków naziemnych, więc upewnij się, że znasz ich specyficzne wymagania dotyczące pielęgnacji.
Częste problemy ze storczykami
Oprócz szkodników, takich jak roztocza, storczyki często rozwijają choroby grzybowe, takie jak zarazy, gnicie i plamy. Dobrą wiadomością jest to, że możesz zapobiegać tym stanom, stale sprawdzając storczyki, aby szybko zająć się chorobą. Dodatkowo, twoje praktyki i środowisko wpływają na te choroby.
Ogrodnicy wiedzą, że nadmiar wilgoci i słabe medium odwadniające to dobry przepis na choroby grzybowe, takie jak zgnilizna. Jeśli nie ćwiczysz procedur sanitarnych w ogrodzie z tunelem foliowym, choroby te szybko przeniosą się między rośliny, co utrudni szybki powrót storczyków do zdrowia. Dlatego utrzymuj idealne warunki wilgotności, temperatury, cyrkulacji powietrza, wilgoci i ogólnej czystości.
Wniosek
Zawsze możesz poszerzyć swoją wiedzę w sadzeniu różnych kwiatów, np. orchidei. Na przykład, nie nauczysz się sadzić storczyków naziemnych, aby Twój ogród wyglądał na żywszy? Na początek wybierz miejsce z dobrze przepuszczalną glebą i uzupełnij je kompostem i nawozem.
Obszar powinien być słabo oświetlony, co jest łatwiejsze do kontrolowania w szklarni. Gdy storczyki naziemne rosną, nawozić je wczesną wiosną lub późnym latem, aby pomóc im zakwitnąć. Z drugiej strony podlewanie może odbywać się co pięć dni w zależności od podłoża, aby uniknąć gnicia.
Na koniec zapewnij ciągły kwitnienie, usuwając storczyki, które zakończyły kwitnienie. Przycinaj blisko ziemi w przypadku młodszych roślin lub w węźle pod kwiatem w przypadku bardziej dojrzałych storczyków naziemnych.