Jak sadzić słońce w 3 prostych krokach

Możesz uprościć naukę sadzenia cieśniny słonecznej do rozmnażania, sadzenia i pielęgnacji. Sunpatiens lub Impatiens x hybrida to piękna roślina jednoroczna, którą można wykorzystać jako roślina okrywowa i nie tylko. Japońska firma nasienna Sakata opracowała tę hybrydę z tradycyjnego niecierpka i sokolnika, większego typu niecierpka, który dobrze toleruje ciepło.

Ogrodnicy uwielbiają wynikające z tego właściwości łagodzących słońce, które sprawiają, że rośliny te są godne uprawy. Sunpatiens są odporne w strefach 10a do 11a i tolerują trudne warunki, co sprawia, że ​​są łatwe w utrzymaniu. Możesz jednak uprawiać wysokiej jakości osoby nasłonecznione i nie doświadczać żadnych wad w ich rozwoju, jeśli używasz szklarni.

Jak sadzić słońce w 3 prostych krokach

Na przykład zakładanie większości roślin w szklarni to pewny sposób na przetrwanie tego wrażliwego okresu.

Jak sadzić słońce dla początkujących

Propagacja

Możesz rozmnażać słońce z nasion lub sadzonek łodyg, ale większość ogrodników woli używać sadzonek. Możesz zapewnić zdrową roślinę rodzicielską dla tych sadzonek, uprawiając cieśniny słoneczne w szklarni. Możesz jednak kupić je z zaufanych źródeł, jeśli dopiero zaczynasz.

Sadzenie

Podobnie jak w przypadku rozmnażania sadzonek innych roślin kwitnących, chcesz używać zdrowych roślin rodzicielskich. Wybierz te, które mają cechy, które chcesz sklonować. W końcu najważniejszą przewagą rozmnażania z sadzonek nad nasionami jest to, że otrzymasz z nimi dokładną kopię rośliny rodzicielskiej.

Wytnij 3-calową nie kwitnącą łodygę poniżej węzła, pozostawiając dwie na samej łodydze. Możesz promować ukorzenianie, zanurzając koniec w ukorzeniającym hormonie przed włożeniem go do doniczki lub tacy do sadzenia. Pamiętaj, że podłoże powinno być wilgotne, a następnie umieść pojemnik w miejscu z dala od bezpośredniego światła słonecznego, ale nadal jasnym.

Możesz także ukorzenić sadzonki w pojemniku z wodą. Usuń dolne liście sadzonki i zanurz je w wodzie, zanurzając pierwsze kilka węzłów. Wymień wodę, aby była czysta, a następnie możesz przenieść sadzonki, gdy zostaną ukorzenione.

Nasiona

Możesz pozwolić, aby niektóre z twoich kwiatów zasiały się, a następnie zasiać je następnej wiosny. Jednak sunpatiens nie produkuje dużo, a cechy uzyskanej rośliny nie będą przewidywalne, jak w przypadku sadzonek. Mimo to rozmnażanie nasłonecznienia z nasion jest opłacalne.

Najlepszym sposobem na ukorzenienie niecierpka z nasion jest indoor na sześć do ośmiu tygodni przed datą ostatniego mrozu w twoim stanie. Następnie utwardź sadzonki przed przesadzeniem ich na zewnątrz, aby zapobiec wstrząsom i stresowi.

Sadzenie

Wydział Rolnictwa Uniwersytetu w Arkansas poleca łóżka słoneczne do łóżek i tarasów ze względu na ich wielkość. Przydatną wskazówką, aby uzyskać wysokie rośliny, jest sadzenie ich w odległości 12 cali. Z drugiej strony umieść je dalej w odległości około 2 stóp, a uzyskasz krótsze patie słoneczne.

Chcesz również przygotować dobrze przepuszczalną i wilgotną glebę, spulchniając ją i dodając nawóz o powolnym działaniu, aby wesprzeć rośliny przed sadzeniem późną wiosną. W ten sposób słońce przygotowało się na nadchodzące temperatury. Wybierając lokalizację, wybierz obszar, który może zapewniać słońce przez ponad pół dnia, najlepiej 6 godzin.

Pamiętaj, że słońce jest tolerancyjne, a jeśli zaczynasz od nasion, światło jest niezbędne do kiełkowania. Stany takie jak Floryda, gdzie pogoda jest gorąca i wilgotna, stanowią doskonałe miejsce do uprawy dla osób niesłonowanych. Dlatego też na Florydzie można być produktywnym przez cały rok.

Troska

University of Florida chwali hybrydy sunpatiens, ponieważ są łatwe w uprawie i pielęgnacji. Kładą jednak nacisk na zapotrzebowanie roślin na wodę i codziennie sprawdzają wilgotność. Jeśli mieszkasz w okolicy, w której występują fale upałów, powinieneś spodziewać się częstszego podlewania.

W szklarni można utrzymać stałą wilgotność, stosując nawadnianie kroplowe. Ta metoda wykazała swoją skuteczność w upalne dni w Missisipi każdego lata. Niezapewnienie zapotrzebowania na wodę dla osób przebywających na słońcu może powodować więdnięcie.

A co z karmieniem słonecznych osób? Rośliny te będą nadal kwitły bez nawożenia, ale zawsze możesz je podać, aby wzmocnić kwitnienie. Najlepiej, jeśli chcesz utrzymać regularne pączkowanie nowych kwiatów, aby zastąpić te zwiędłe, a nawet nawozy rozpuszczalne w wodzie pomogą Twoim słonecznym przeżyć całe lato.

W porównaniu z innymi roślinami kwitnącymi, istotną zaletą sunpatiens jest to, że nie mogą rozwijać się u nich mączniak rzekomy. Dlatego dbanie o nie i dbanie o środowisko nie jest takie trudne. Mimo to nie zaniedbuj komfortowych warunków uprawy dla osób niepełnosprawnych, takich jak temperatura od 32 do 117°F.

Wniosek

Rośliny hybrydowe posiadają doskonałe właściwości, zarówno pod względem estetyki, jak i funkcjonalności. Dlatego wiedza o tym, jak sadzić sunpatiens, hybrydę niecierpka firmy Sakata, warto dodać do swojego ogrodniczego arsenału. Zacznij od wyboru metody rozmnażania, naucz się prawidłowego sadzenia i o czym należy pamiętać przy pielęgnacji słonecznej.

Nasłonecznienie można rozpocząć od nasion lub sadzonek, przy czym te drugie są wygodniejsze i bardziej niezawodne, jeśli chcesz sklonować określone rośliny. Następnie posadź je strategicznie, aby uzyskać idealną wysokość. Miejsce powinno zapewniać słońce i należy konsekwentnie je podlewać.

W pielęgnacji słonecznych są stosunkowo łatwe i niewybredne. Ta hybryda jest odporna na mączniaka rzekomego i może tolerować gorące i wilgotne obszary. Dodatkowo, jeśli w Twojej okolicy występują trudne warunki, możesz rozważyć hodowlę osób na słońce w tunelu foliowym.