Jak sadzić oleandry. 3 kroki dla początkujących

Jeśli chcesz wiedzieć, jak sadzić oleandry, naucz się trzech poniższych kroków, aby zapewnić zdrowe rośliny. Te duże kwitnące krzewy tolerują garstkę trudnych warunków po ich zaistnieniu. To sprawia, że ​​oleandry są doskonałym dodatkiem do Twojego ogrodu, szczególnie dla początkujących hodowców.

Co więcej, nie daj się zastraszyć, gdy sam zaczniesz oleandry, ponieważ nie jest to drobiazgowe z wymaganiami. Możesz również rozważyć uprawę w pomieszczeniu, aby zapewnić szybsze założenie, niezależnie od pogody na zewnątrz. W ten sposób możesz mieć energiczne oleandry gotowe do przesadzenia, gdy warunki na zewnątrz są optymalne.

Jak sadzić oleandry. 3 kroki dla początkujących

Kompleksowy przewodnik po sadzeniu oleandrów

Krok 1. Przygotowanie

Pierwszym krokiem w uprawie oleandrów jest przygotowanie. Pamiętaj, że oleander jest trującą rośliną, więc musisz być ostrożny w obchodzeniu się z nim. Noś długie rękawy, rękawiczki i okulary, aby uniknąć kontaktu z nim i uważaj na zwierzęta i dzieci w okolicy.

Gdy już się przygotujesz, następną rzeczą do sprawdzenia jest to, gdzie posadzisz oleandry. Możesz rozważyć uprawę w tunelu foliowym, jeśli gleba nie nadaje się jeszcze do uprawy lub jeśli klimat się zmienia. Oleandry przystosowują się stosunkowo dobrze, ale lokalizacja powinna być idealna na początek, aby wspierać nowo sadzone oleandry.

Wybierz obszar z pełnym słońcem, aby wspierać zdrowe kwitnienie i sadzić w glebie o neutralnym pH, aby uniknąć problemów. Jednak czuj się swobodnie, że te rośliny mogą dobrze się rozwijać w glebie z solą lub ciężką teksturą, niezależnie od tego. Na koniec zapewnij odpowiednią przestrzeń i dobrze osuszający teren, aby przewidywać i zapobiegać potencjalnym rosnącym problemom i chorobom.

Krok 2. Sadzenie

Najlepszą porą na sadzenie oleandrów jest wczesna wiosna. Możesz jednak uprawiać również jesienią lub o dowolnej porze roku, jeśli nie ma mrozu lub jeśli masz szklarnię. Wybierz pochmurny dzień, aby rośliny nie były zestresowane bezpośrednim upałem i światłem słonecznym ani nie zostały uszkodzone i wysuszone przez wiatr.

Ci, którzy zaczęli uprawiać oleandry w pomieszczeniach, w pojemnikach, muszą wykonać otwór o średnicy dwukrotnie większej od bryły korzeniowej lub doniczki. Zapewnij odstęp sześciu stóp od siebie i uważaj, aby przypadkowo nie uszkodzić korzeni. Możesz również wesprzeć roślinę, dokładając paliki i zapewniając odpowiednią wodę dla nowo zasadzonych oleandrów, tworząc wzniesienie służące jako zbiornik.

Krok 3. Konserwacja

Jak wspomniano wcześniej, musisz chronić swoje oleandry przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi, aż w pełni się ustabilizują. Dodanie niewielkiego wzniesienia będzie również działać jako rezerwuar, który zapewni im nawodnienie. Jednak nie zapomnij o dokładnym podlewaniu bez bezpośredniego działania na liście, aby uniknąć chorób.

Nigdy nie podlewaj oleandrów, zwłaszcza gdy pada deszcz lub gdy miesiące są chłodne, ponieważ może to prowadzić do chorób korzeni. Z drugiej strony możesz przyspieszyć wzrost i kwitnienie oleandrów, dostarczając nawóz i materiał organiczny, który może również poprawić jakość gleby. Należy jednak pamiętać o etykiecie i dostosować mieszankę do innych czynników, takich jak gleba i używane pojemniki.

Jak propagować oleander

Nasiona

Możesz rozmnażać oleandry z nasion, ale ważne jest, aby obchodzić się z nimi ostrożnie, ponieważ mogą podrażniać skórę. Po okresie kwitnienia zbierz strąki nasienne i pozwól im wyschnąć, aby odsłonić puszyste nasiona. Możesz usunąć te pierzaste części, pocierając nasiona o sito, aż uzyskasz brązowe nasiona.

Rozpocznij nasiona w pomieszczeniu, aby zapewnić kiełkowanie, zwłaszcza jeśli mieszkasz w zimnym miejscu. Zasiej je na tacce na nasiona z wilgotnym torfem, a następnie przykryj plastikiem, aby stworzyć wilgotne środowisko. Umieść je pod lampami do uprawy i w razie potrzeby utrzymuj wilgotny torf.

Możesz oczekiwać, że nasiona wykiełkują po miesiącu lub trzech, a następnie możesz zdjąć osłonkę. Poczekaj, aż na wiosnę minie niebezpieczeństwo mrozu i przesadź je na zewnątrz. Sadzonki powinny uformować prawdziwe liście i można je sadzić bezpośrednio na grządce na zewnątrz lub w większych doniczkach w pomieszczeniu.

Sadzenie

Szybszym sposobem rozmnażania oleandrów jest pobranie sadzonek łodyg w zdrowych, dojrzałych roślinach. Możesz to zrobić przez cały sezon wegetacyjny i zabrać sekcje zielonego drewna poniżej węzła liścia. Cięcie o średnicy 6 cali powinno wystarczyć, ale pamiętaj, aby usunąć wszystkie dolne liście, aby uniknąć gnicia w kontakcie z glebą.

Niektórzy ogrodnicy nacinają nawet dolną część, aby zwiększyć powierzchnię i zachęcić do szybszego rozwoju korzeni. Zanurz koniec w ukorzeniającym się hormonie i umieść sadzonkę w doniczce z kompostem. Podobnie jak kiełkujące nasiona, możesz przykryć doniczkę plastikiem, aby obszar był wilgotny i wilgotny.

Następnie można przesadzić je jesienią, jeśli sadzonki zrobisz wiosną, lub wiosną, jeśli zbierzesz częściowo zdrewniałe sadzonki jesienią. Postępuj zgodnie z omówionymi instrukcjami dotyczącymi sadzenia oleandrów, aby mieć pewność, że będą się dobrze rozwijać. Co ważniejsze, noś odzież ochronną, aby uniknąć kontaktu z roślinami.

Wniosek

Nie musisz czuć się onieśmielony, obchodząc się i uprawiając oleandry, stosując odpowiednie środki ostrożności i techniki. Po wybraniu metody rozmnażania musisz wiedzieć, jak prawidłowo sadzić oleandry, aby mieć pewność, że będą się dobrze rozwijać. Często zaczyna się je w pomieszczeniu, a następnie rośnie wczesną wiosną w pochmurny dzień.

Podczas sadzenia oleandrów należy zapewnić odpowiednią odległość i głębokość gleby. Możesz także postawić i dodać wzgórza, aby uzyskać wsparcie i źródło wody, aby pomóc im się rozwijać. Utrzymuj rośliny nawodnione bez nadmiernego podlewania i karmij nawozem i materiałem organicznym, aby przyspieszyć ich wzrost i kwitnienie.