Jak sadzić nasiona Vinca. Najlepszy przewodnik dwuetapowy

Możesz szybko nauczyć się sadzić nasiona Vinca w dwóch prostych krokach. Nic dziwnego, że coraz więcej ogrodników interesuje się tą wiecznie zieloną rośliną, dlatego musisz nauczyć się różnych metod rozmnażania. A jeśli masz nasiona, nie czuj się onieśmielony, ponieważ stosunkowo łatwo jest zacząć je w ten sposób.

Najlepsze dla regionów o klimacie umiarkowanym, rozważ rozpoczęcie nasion barwinka w tunelu foliowym, aby zagwarantować kiełkowanie. Pamiętaj, że wysiew nasion będzie trudny tylko wtedy, gdy środowisko się zmienia. Jeśli naśladujesz naturalne warunki uprawy vinca za pomocą szklarni, powinieneś z powodzeniem uprawiać zdrowe rośliny.

Jak sadzić nasiona Vinca. Najlepszy przewodnik dwuetapowy

Jak uprawiać nasiona Vinca

Krok 1. Kiełkowanie

Pierwszym krokiem w sadzeniu nasion barwinka jest kiełkowanie samych nasion. Korzystne jest kiełkowanie nasion w pomieszczeniu, a następnie przesadzanie sadzonek na zewnątrz, gdy klimat jest bardziej stabilny. W ten sposób możesz zapewnić, że nasiona wykiełkują, a sadzonki będą wystarczająco energiczne, aby wiosną przesadzić je na zewnątrz.

Możesz użyć dowolnego wysokiej jakości kompostu do sadzonek i wysiać nasiona na powierzchni mieszkania szkółkarskiego. Przed przykryciem kompostem przeznacz odstęp dwóch cali między nasionami i wciśnij je w podłoże. Pamiętaj, że wilgoć jest niezbędna do kiełkowania, więc spryskaj podłoże i utrzymuj wilgotność, aż nasiona wykiełkują.

Możesz również stworzyć wilgotne, ciemne i wilgotne środowisko, przykrywając mieszkanie w pokoju dziecięcym czarną plastikową torbą. Jednak po każdym podlewaniu należy również wymieniać tę osłonę. Oprócz tego ciemnego otoczenia możesz umieścić nasiona na macie grzewczej przed umieszczeniem ich w szklarni.

Krok 2. Konserwacja

Możesz spodziewać się, że nasiona wykiełkują w ciągu dwóch tygodni. Biorąc pod uwagę odpowiednie warunki, mogą rozwijać się nawet w ciągu tygodnia. Gdy nasiona wykiełkują, usuń osłonkę i zmniejsz częstotliwość i ilość dostarczanej wody.

Nie chcesz uszkodzić sadzonek z powodu przypadkowego przelania. Możesz również użyć lampek do uprawy w tunelu foliowym, aby zachęcić do dalszego rozwoju. Tydzień po wykiełkowaniu nawozić rozcieńczoną paszą o niskiej zawartości fosforu, aby wzmocnić również rośliny barwinka.

Po pewnym czasie sadzonki rozrzedzamy w mieszkaniu, aby pozostały tylko najsilniejsze. Po wyrośnięciu zdrowych dojrzałych liści przesadzamy je do pojedynczych doniczek z dobrze przepuszczalną glebą. Nie zapomnij o stopniowej aklimatyzacji swoich roślin vinca przed wyniesieniem ich na zewnątrz, w jasne miejsce z rozproszonym światłem słonecznym i temperaturą w ciągu dnia około 65°F.

Jak przeszczepić Vinca

Wiedza o tym, jak przeszczepić barwinkę, jest przydatna nie tylko do rozmnażania, ale także do utrzymania. Pamiętaj jednak, aby przesadzać vincas tylko wtedy, gdy jest chłodno, aby ich nie stresować. Najlepiej zrobić to wczesną wiosną lub jesienią.

Niektórzy ogrodnicy przycinają również część liści, aby łatwiej było zobaczyć korzenie. Następnie kop wokół rośliny, aby ułatwić podniesienie vinca z ziemi. Upewnij się, że przesadziłeś vinca, aby zapobiec natychmiastowemu wysychaniu korzeni.

Wybierz obszar z częściowym lub pełnym cieniem i posadź w żyznej i dobrze przepuszczalnej glebie. Ustabilizuj swoje rośliny, pakując ziemię wokół korzeni. Na koniec utrzymuj wilgotność gleby i nawóz, aby przyspieszyć wzrost roślin.

Jaka jest różnica między rocznym Vinca a wieloletnim Vinca?

Zrozumiałe jest, że nie jest jasne, jaka jest różnica między rocznym a wieloletnim barwinkiem. Musisz jednak wiedzieć, jak uprawiać te rośliny w zależności od ich idealnych warunków i wymagań. Na początek roczna vinca to doskonałe rośliny rabatowe, które będą się dobrze rozwijać w pełnym słońcu.

Z drugiej strony, wieloletnie vincas również są roślinami rozsiewającymi, ale można je podzielić na Vinca minor i Vinca major. Ten pierwszy najlepiej radzi sobie w półcieniu lub w pełnym cieniu, podczas gdy ten drugi zwykle ginie podczas ekstremalnej zimy. Co więcej, Vinca major ma zwyczaj kopania w porównaniu do Vinca minor, który rośnie tylko do 6 cali.

Rosnąca roczna vinca vs wieloletnia vinca

Jak wspomniano wcześniej, roczne vincas są najlepsze w pełnym słońcu, zwłaszcza gdy zależy nam na optymalnym kwitnieniu. Po założeniu nie musisz martwić się suszą. Są również stosunkowo łatwe w utrzymaniu, dzięki czemu nie trzeba robić żadnych martwych punktów.

Z drugiej strony wieloletnie vincas powinny być w częściowym lub pełnym cieniu. Vinca minor i Vinca major mają podobne wymagania dotyczące kondycji, więc możesz je hodować w tych samych praktykach. Najlepiej jednak przycinać je po zimie, aby usunąć uszkodzone liście.

Wniosek

Dawno minęły czasy, w których powinieneś być zastraszony w zakładaniu roślin za pomocą nasion. Jeśli jesteś szczególnie zainteresowany vinca, wystarczą tylko dwa kroki, aby opanować sadzenie nasion vinca. Możesz wykorzystać apolitunel na swoją korzyść i skutecznie kiełkować energiczne sadzonki do przesadzania.

W końcu kiełkowanie jest prawdopodobnie najważniejszym etapem sadzenia nasion roślin. Kiedy warunki nie są zmienne, a zapewniasz wilgotne i ciepłe środowisko, możesz łatwo zachęcić nasiona vinca do kiełkowania. Następnie sadzonki przerzedzamy i przesadzamy do pojedynczych doniczek z przepuszczalną glebą.

Poczekaj, aż pogoda rozgrzeje się wiosną i zaaklimatyzuj rośliny vinca do przesadzania na zewnątrz. Wybierz jasne miejsce z rozproszonym światłem słonecznym, a młodym roślinom Vinca powinnaś pomóc w szybkim rozwoju. Na koniec utrzymuj wilgotność gleby i zawsze monitoruj swoje rośliny.