Jak sadzić nasiona lotosu: 5 praktycznych wskazówek, które musisz wiedzieć

Chcesz wiedzieć, jak sadzić nasiona lotosu? Kwiaty lotosu mogą wydawać się egzotyczne i trudne w uprawie, ale w rzeczywistości kwitną na mrozoodpornych obszarach Stanów Zjednoczonych.

5 praktycznych wskazówek dotyczących sadzenia nasion lotosu

Jeśli chcesz sadzić nasiona lotosu, oto kilka wskazówek, o których musisz pamiętać:

Wskazówka 1: Najlepszy czas na sadzenie nasion lotosu

Najlepszą porą na sadzenie nasion lotosu jest wczesne lato, około pierwszego lub drugiego tygodnia maja. Twoje rośliny będą miały więcej czasu na dojrzewanie i przetrwanie w mroźne zimowe miesiące. Ale jeśli na początku maja pogoda nadal jest zbyt chłodna, możesz zacząć sadzić lotos w pomieszczeniu lub w tunelu poliamidowym, aż pogoda stanie się wystarczająco przyjazna.

Wskazówka 2: potrzebują pełnego słońca

Upewnij się, że twoje rośliny lotosu są umieszczone w pełnym słońcu przez co najmniej sześć godzin. Gwarantuje to, że z powodzeniem zakwitną.

Wskazówka 3: Wertykuluj nasiona

Musisz wertykulować nasiona, ponieważ w przeciwnym razie twoja roślina lotosu nie będzie się rozmnażać. Oto sposób: przytrzymaj nasiona lotosu na miejscu i użyj metalowego pilnika, aby pozbyć się brązowego nalotu. Po złożeniu nasion powinieneś być w stanie zobaczyć nasiono w kolorze kremowym. Uważaj, aby nie spiłować dalej nasion, ponieważ może to uszkodzić miąższ pod nim i spowodować, że nasiono zgnije i nie kiełkuje.

Wskazówka 4: Umieść nasiona w pojemniku

Wrzuć ziarno do pojemnika z wodą. Jeśli zauważysz, że woda staje się mętna, wymień ją na świeżą, czystą wodę. Nigdy nie nawozić nasion lotosu, ponieważ może to spowodować gnicie.

Zauważysz, kiedy zacznie się kiełkowanie, ponieważ z nasion wyrośnie pęd i utworzy liść monety. Gdy to nastąpi, przenieś nasiono z pędem do doniczki z jedną częścią gliny i jedną częścią gliny. Umieść pęd kilka cali nad ziemią.

Nie martw się, jeśli ziarno unosi się na wodzie, ponieważ w końcu zatonie i utworzy korzenie w glebie. Możesz również delikatnie umieścić morze w glebie, ale uważaj, aby nie złamać pędu i przyczepionych do niego liści.

Wskazówka 5: Nawozić

Możesz nawozić swoje rośliny lotosu co trzy tygodnie przez cały sezon wegetacyjny, gdy liście monety wyrosną z wody i staną się liśćmi powietrznymi.

 

Wskazówki, jak dbać o roślinę lotosu

Po założeniu rośliny lotosu z nasion, następnym krokiem jest wiedzieć, jak o nią dbać. Oto kilka wskazówek, które powinieneś wiedzieć o pielęgnacji roślin lotosu:

Temperatura wody powinna wynosić około 70 stopni F dla roślin lotosu

Twoje rośliny lotosu będą rosły tylko wtedy, gdy temperatura wody i powietrza wynosi 70 stopni F. Możesz oczekiwać, że twoje kwiaty zakwitną w wodzie po trzech do czterech tygodniach w temperaturze 80 stopni F. Pamiętaj, aby sprawdzić temperaturę wody i powietrza Co dwa dni. Jeśli mieszkasz na obszarach o zmiennym klimacie, możesz hodować rośliny lotosu w kontrolowanym środowisku, takim jak szklarnia.

Rośliny lotosu wolą być wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych

Rośliny te najlepiej rosną w pełnym słońcu przez co najmniej pięć do sześciu godzin dziennie. W przypadku kwiatów lotosu na częściowo zacienionych obszarach usuń liście lub inne materiały, które blokują promienie słoneczne.

Przycina zwiędłe, pożółkłe i uszkodzone liście

Aby zachować jego wygląd, przycinaj rośliny. Nie usuwaj kwiatów i łodyg liści poniżej poziomu wody, ponieważ rośliny wykorzystują je jako tlen. Pamiętaj, że rośliny lotosu są inwazyjne, więc jeśli chcesz, możesz również usunąć nowy wzrost. Ale najlepszym sposobem na zatrzymanie wzrostu jest zgłoszenie tego wiosną.

Nawozić swój lotos za pomocą zakładek do stawu

Tabletki do stawu to nawóz specyficzny dla roślin wodnych. Zwykle można rozpocząć nawożenie, gdy na bulwach rozwinie się co najmniej sześć liści. Pamiętaj, aby nie umieszczać nawozu bezpośrednio na roślinie, ponieważ wyrządza więcej szkody niż pożytku.

Ilość nawozu, jakiej potrzebuje Twoja roślina, zależy od jej wielkości. Na przykład małe odmiany zazwyczaj potrzebują dwóch tabletek, podczas gdy większe mogą potrzebować od trzech do czterech. Przestań nawozić w połowie lipca, aby przygotować roślinę do spoczynku.

Korzyści z używania tunelu semipropolitynowego dla Twoich roślin

Istnieje kilka powodów, dla których powinieneś spróbować użyć szklarni semipro, a oto niektóre z nich:

Szklarnie świetnie nadają się do wysiewu nasion przed przesadzeniem ich do ogrodu. Zamknięta przestrzeń zapewnia Twoim roślinom ciepło i ochronę, których potrzebują do zdrowego wzrostu.

Szklarnie również świetnie chronią przed szkodnikami. Możesz zmniejszyć ryzyko inwazji szkodników, uprawiając rośliny w tunelu foliowym, dodając pułapki i ekrany.

Szklarnie chronią Twoje rośliny przed złą pogodą. Hodowanie ich w zamkniętej przestrzeni chroni je przed ulewnym deszczem, silnymi wiatrami, burzami itp.

Końcowe przemyślenia na temat sadzenia nasion lotosu

Pamiętaj, że nasiona lotosu są inwazyjne, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak prawidłowo sadzić nasiona lotosu i jak o nie dbać. Na szczęście pielęgnacja roślin lotosu jest łatwa – pamiętaj tylko, aby umieścić je w nasłonecznionym miejscu i raz na jakiś czas nawozić.