Jak sadzić nasiona Jaskier w 2 prostych krokach

Nauczysz się sadzić nasiona ranunculus w zaledwie dwóch krokach. Chociaż możesz użyć ich bulw do rozmnażania, dobrze będzie wiedzieć, jak siać nasiona Jaskier. Ci, którzy mieszkają w obszarze takim jak Arkansas, powinni bez problemu uprawiać te rośliny.

Jednak nasiona ranunculus można rozpocząć w szklarni. Pamiętaj, że zakładanie roślin z nasion jest trudniejsze niż w przypadku innych technik, ponieważ zmienne warunki mogą wpływać na ich kiełkowanie. Co więcej, nie zapominaj, że sam ranunculus jest trujący, więc zachowaj ostrożność podczas obchodzenia się z roślinami.

Jak sadzić nasiona Jaskier w 2 prostych krokach

Kompleksowy przewodnik dotyczący sadzenia nasion ranunculus

Krok 1. Siew i kiełkowanie

Możesz użyć apolitunelu, aby rozpocząć nasiona ranunculus, aby zagwarantować kiełkowanie. Ogrodnicy często wysiewają nasiona we wrześniu, ponieważ warunki w tym czasie są idealne do ich kiełkowania. Typowa doniczka startowa z wilgotnym kompostem dobrze sprawdzi się w przypadku nasion ranunculus, ale pamiętaj, że nie musisz przykrywać nasion ziemią.

Zaletą stosowania apolitunelu z początkowymi nasionami jaskieru jest to, że możesz zapewnić światło, aby pobudzić wzrost, ale nie narażać ich na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Możesz użyć lamp fluorescencyjnych nad sadzonkami i dostosować ich odległość od roślin w miarę ich wzrostu. Poza światłem, nie zapomnij o utrzymywaniu wilgotności podłoża i utrzymywaniu tunelu foliowego w temperaturze około 50°F.

Co więcej, chcesz zasiać dużą liczbę nasion Jaskier, ponieważ po miesiącu mają one niski wskaźnik kiełkowania. Wysyp cienką warstwę nasion na mieszankę startową nasion i podlewaj pojemnik, aż ocieknie. Ta metoda nawadniania jest idealna, dopóki rośliny nie osiągną około 3 cali wysokości, a także możesz przykryć pojemnik, aby lepiej chronić wilgoć.

Krok 2. Konserwacja 

Utrzymanie tunelu foliowego zagwarantuje również, że wyhodujesz energiczne rośliny Jaskier do późniejszego przesadzenia na zewnątrz. Ponieważ rośliny te preferują niższe temperatury, chcesz, aby w tunelu foliowym temperatura wynosiła około 70 stopni Celsjusza i była zimniejsza w nocy. Najlepiej też przerzedzić rośliny, aby w każdej doniczce pozostała jedna roślina.

Możesz oczekiwać, że rośliny osiągną idealną wysokość do przesadzania po trzech tygodniach. Sadzonki jaskier można przesadzać do większych pojemników, gdy wyrosną co najmniej sześć liści. Ogrodnicy często przesadzają rośliny wiosną na zewnątrz, ale zanim to zrobią, trzeba poczekać, aż minie niebezpieczeństwo przymrozków.

Ogólnie rzecz biorąc, Jaskier najlepiej sprawdza się w półcieniu i nie radzi sobie dobrze z przeciągami. Nie trzeba się martwić pozostawieniem ich w bezpośrednim świetle słonecznym, a można je sadzić w lekkiej i żyznej glebie. Jednak chcesz mieć pewność, że gleba ma dobry drenaż, aby zapobiec gniciu, więc w razie potrzeby zmień glebę przed sadzeniem.

Hartowanie i przesadzanie

Przed przesadzeniem ranunculus należy je najpierw utwardzić i delikatnie dostosować ich ekspozycję na warunki zewnętrzne. Nadal chcesz je chronić, gdy temperatura jest bardzo niska. Następnie przydziel przestrzeń 8 cali między każdą rośliną i regularnie je podlewaj.

Możesz również co tydzień karmić rośliny nawozem rozpuszczalnym w wodzie, aby jeszcze bardziej zachęcić do zakładania. Po tych ogólnych praktykach możesz użyć organicznej ściółki, aby utrzymać korzenie w chłodzie i zapobiec gniciu. Powtórz mulczowanie późną jesienią na zimę, aby chronić rośliny przed mrozem.

Sadzenie bulw Jaskier

Jak wspomniano wcześniej, bardziej powszechną metodą rozmnażania i rozpoczynania roślin jaskier jest bulw. Podobnie jak w przypadku nasion, można również uprawiać bulwy Jaskier w tunelu foliowym lub w ogrodzie, o ile nie ma ryzyka mrozu, a pogoda jest ciepła. Chcesz również przygotować bulwy, mocząc je w zimnej wodzie przed sadzeniem.

Co więcej, warto zauważyć, że chcesz zapewnić sobie stałą lokalizację dla bulw, ponieważ zwykle nie radzą sobie dobrze z przesadzaniem. Jeśli masz trudne miejsce, zaleca się uprawę w szklarni. Rozłóż bulwy na 6 cali i posadź 3 cale głębokości, a powinny rosnąć w ciągu dwóch do trzech miesięcy.

Rosnący Jaskier

Ogólnie rzecz biorąc, Jaskier jest łatwy w pielęgnacji. Być może największym wyzwaniem, z jakim możesz się zmierzyć, jest zgnilizna korzeni, ale można tego uniknąć dzięki starannemu podlewaniu i utrzymaniu stabilnego środowiska wzrostu. Najlepiej byłoby utrzymywać rośliny nawilżone w kontrolowanej wilgotności, a zgnilizna korzeni nie powinna stanowić problemu.

Co dwa tygodnie można również poprawiać glebę nawozem potasowym w okresie kwitnienia. Pomoże to uzyskać zdrowe kwitnienie i zachować zdrowe rośliny Jaskier. Latem można również opryskiwać środkiem owadobójczym, ponieważ w takich warunkach przędziorki, mszyce i wciornastki mają tendencję do atakowania roślin Jaskier.

Wniosek

Chociaż bardziej lubianą metodą rozmnażania jaskier jest bulw, możesz również zainteresować się ich zasiewem. Umiejętność sadzenia nasion ranunculus może być przydatną umiejętnością i nie należy się jej bać. Możesz skorzystać z tunelu foliowego, zaczynając od domu, dopóki nie uzyskasz energicznych młodych roślin do przesadzenia.

Uprawa jaskier z nasion jest stosunkowo prosta i można ją uprościć do dwóch etapów, czyli wysiewu i utrzymywania nasion w pomieszczeniu do momentu ich przesadzenia. Jaskier nie ma szczególnych rosnących wymagań, ale skorzystają na wilgotnej mieszance i ekspozycji na światło.