Jak sadzić lilię wielkanocną

Umiejętność sadzenia lilii wielkanocnej może być satysfakcjonująca, biorąc pod uwagę atrakcyjne kwiaty i świeży zapach, które wzbudziły podziw wielu osób.

Wiosną często można spotkać lilie wielkanocne. Ich czysty naturalny zapach i białe kwiaty w kształcie trąbek symbolizują nowy początek. To jeden z najlepszych sposobów na wniesienie świeżości sezonu do domu i ogrodu.

Jak sadzić lilię wielkanocną

Właściwy sposób uprawy lilii wielkanocnych

Nawet kupując lilię wielkanocną w sklepie ogrodniczym, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Szukaj wysokich, najlepiej podwajając wysokość pojemnika. Liście powinny być zabarwione na głęboką zieleń, bez oznak choroby lub więdnięcia.

Idealne warunki do uprawy lilii wielkanocnych

Dopóki nie użyjesz ciężkiej gliny, każda odmiana gleby ogrodowej może pomóc Twojej wielkanocnej lilii we wzroście. Podłoże musi być również stale wilgotne. Dlatego stosuj kompost, a nawet mech torfowy, aby uzyskać idealną wilgotność gleby.

Powinieneś podlewać je i otaczającą je ziemię, nie czekając, aż roślina całkowicie się odwodni i widocznie uschnie. Jednak nie należy jej też podlewać, ponieważ zbyt duża ilość wilgoci może spowodować powstanie korzenia cebuli.

Zaleca się zacienienie gleby i korzeni lilii wielkanocnych. Możesz to zrobić, dodając ściółkę. Ewentualnie pomocne może być również otaczanie ich płytko zakorzenionymi roślinami.

Oprócz gleby, należy wziąć pod uwagę pewne względy dotyczące lokalizacji. Wybierz obszar, który może pomieścić prawdopodobną maksymalną wysokość lilii wielkanocnych, która wynosi metr. Możesz umieścić go w pomieszczeniu lub na zewnątrz.

Upewnij się jednak, że lokalizacja ma dostęp do porannego słońca, a także popołudniowego cienia. Jeśli znajdujesz się w pomieszczeniu, umieść go obok lub w pobliżu okna, które może zapewnić wystarczającą ilość światła do podtrzymania życia, ale nie za dużo, i nie pozwól, aby padały na niego bezpośrednie promienie słoneczne.

Idealna temperatura dla obszaru sadzenia mieści się w zakresie od 65 do 75 stopni F. Z drugiej strony utrzymuj około 55 do 60 stopni F w nocy. Upewnij się, że temperatura jest równa, zwłaszcza jeśli hodujesz je w swoim domu.

Jak sadzić lilię wielkanocną

Mimo, że lilie wielkanocne uprawia się zwykle wiosną, nie należy sadzić zaraz po rozpoczęciu sezonu. Najpierw musisz upewnić się, że temperatura nie jest zbyt niska. Jeśli przetrwają chłodniejsze dni sezonu, możesz cieszyć się nimi do końca jesieni.

Następnie wybierz lokalizację w oparciu o wspomniane wcześniej idealne warunki. Jeśli otaczają go inne rośliny, powinien istnieć co najmniej promień przestrzeni od 12 do 18 cali.

Jeśli przesadzasz je z pojemnika do ogrodu na zewnątrz, upewnij się, że głębokość jest spójna lub przynajmniej tylko kilka centymetrów niższa niż w doniczce. Najlepiej byłoby, gdyby miał około trzech cali głębokości.

Pamiętaj, aby je również nawilżyć i przyciąć. Możesz nawet dodać nawozy, zwłaszcza gdy wiosna dopiero się zaczęła, a temperatura jest jeszcze trochę niska. W takich momentach stosuj ściółkę, aby cebulki były bezpieczne przed zamarzaniem.

Należy jednak pamiętać, że nie powinno się nakładać zbyt dużej ilości ściółki. Kilka centymetrów powinno wystarczyć. Unikaj również umieszczania ich w pobliżu łodyg, ale zamiast tego na korzeniach. Chociaż są korzystne, mogą powodować gnicie.

Dlaczego warto sadzić lilię wielkanocną w szklarni?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad uprawą roślin w mini szklarni? Jeśli nie brałeś pod uwagę tej opcji, oto kilka powodów, dla których powinieneś:

Uprawiaj więcej roślin

Minitunel umożliwia uprawę większej liczby roślin, nawet tych, które nie pochodzą z Twojego regionu. Możesz zmienić środowisko wzrostu w tunelu foliowym, aby pasowało do roślin, które uprawiasz. Stałe ciepło i wilgotność pozwalają sadzić rośliny o każdej porze roku – nawet egzotyczne!

Przedłuż sezon wegetacyjny

Jedną z głównych zalet wielu ogrodników jest to, że szklarnie mogą przedłużyć okres wegetacji rośliny. Nie musisz się martwić ekstremalnymi zmianami temperatury, ponieważ ciepło słoneczne jest uwięzione w szklarni, utrzymując rośliny w cieple.

Chroń swoje rośliny przed złą pogodą

Zła pogoda potrafi zniszczyć nawet najsilniejszy i zadbany ogród zewnętrzny. Silne wiatry, ulewne deszcze, burze i zamieć mogą uszkodzić Twoje odsłonięte rośliny. Jednak hodowanie ich w apolitunelu zapewnia warstwę ochronną przed niepogodą.

Ochrona przed szkodnikami i większymi zwierzętami

Kolejną zaletą utrzymywania roślin w tunelu poliamidowym jest to, że jest ona bezpieczna przed szkodnikami i większymi zwierzętami, które mogą zniszczyć twoje rośliny. Możesz trzymać z dala jelenie, wiewiórki, krety i inne gryzonie. Możesz nawet zwiększyć swoją ochronę, ustawiając pułapki i dodając ekrany do szklarni.

Końcowe przemyślenia na temat sadzenia lilii wielkanocnej

Ogólnie rzecz biorąc, wszystko, co musisz zrobić, to postępować we właściwy sposób, jak sadzić lilię wielkanocną w warunkach, w których najlepiej rosną. Konserwacja jest równie ważna, więc pamiętaj, aby nie pominąć tej części.