Jak sadzić cebulki lilii wielkanocnej. 3-stopniowy przewodnik

Możesz szybko nauczyć się sadzić cebulki lilii wielkanocnej w trzech prostych krokach. Jest to przydatna umiejętność dla każdego ogrodnika ze względu na to, jak długo te rośliny mogą przetrwać przy odpowiedniej pielęgnacji. Mówiąc o tym, prawdopodobnie masz przewagę, jeśli masz apolitunel do sadzenia cebulek lilii wielkanocnych.

Pamiętaj, że przy zakładaniu każdej rośliny niezbędne są stabilne i idealne warunki, które pomogą im się rozwijać. Komercyjni hodowcy są nawet znajomi utrzymywania lilii wielkanocnych w szklarni. Ogólnie rzecz biorąc, mimo że lilie wielkanocne pochodzą z Japonii, nie bój się dodawać ich do swojego ogrodu, niezależnie od regionu, ponieważ możesz naśladować ich środowisko uprawy za pomocą szklarni.

Jak sadzić cebulki lilii wielkanocnej. 3-stopniowy przewodnik

Jak wyhodować lilię wielkanocną z cebulek

Krok 1. Przygotowanie

Pierwszym krokiem w sadzeniu lilii wielkanocnych z cebul jest przygotowanie samej witryny. Bardziej niż w przypadku zimujących cebulek, warto również hodować cebulki lilii wielkanocnej w szklarni, zwłaszcza gdy w Twojej lokalizacji nie jest wystarczająco ciepło, aby wspierać ich wzrost. Pamiętaj, że cebulki będą dobrze rosły gdzieś przy pełnym słońcu i nie ujemnych temperaturach.

Krok 2. Sadzenie

Najlepszy czas na hodowlę lilii wielkanocnych to czas, gdy minie niebezpieczeństwo mrozu, jeśli nie masz szklarni. W przeciwnym razie pozwól liliom przejść w stan uśpienia i posadź cebulki jesienią. Po zabraniu cebulek z doniczki, chcesz przesadzić je w ziemi na podobnej głębokości lub około 3 cali na dokładkę.

Każda cebula powinna mieć między nimi odstęp 12 cali, aby przewidzieć ich wzrost, a następnie można nasycić ziemię po posadzeniu.

Krok 3. Konserwacja

Ostatnim krokiem do sadzenia cebulek lilii wielkanocnych jest pielęgnacja, aby zapewnić ich rozwój. Roślina ma zazwyczaj brązowe łodygi i liście, więc lepiej przyciąć je na poziomie gruntu. Będziesz także musiał mulczować rośliny, aby utrzymać wilgoć i chłodną strefę korzeniową.

Ściółkowanie jest również kluczowe, zwłaszcza gdy sadzisz na zewnątrz, ponieważ chroni to cebulki po zamarznięciu gleby. Następnie utrzymuj wilgotność gleby i możesz lekko nawozić, aby wzmocnić lilie wielkanocne. Ogrodnicy często żywią się wiosną nawozem o powolnym uwalnianiu, ale pamiętaj o instrukcjach na etykiecie, aby uniknąć spalenia roślin.

Dbanie o lilie wielkanocne

Możesz oczekiwać, że Twoje lilie wielkanocne zakwitną latem, ale często kwitną tylko jesienią. Niezależnie od tego, musisz upewnić się, że spełniasz ich potrzeby i wymagania, aby uniknąć wad. Na przykład chcesz utrzymać wilgotność gleby bez pozostawiania roślin w stojącej wodzie.

Dlatego najlepszym sposobem na podlewanie lilii wielkanocnych jest moczenie wokół cebulek i pozostawienie ich do wyschnięcia między podlewaniem. Możesz także mulczować, aby pomóc w zatrzymywaniu wilgoci i zapobieganiu wzrostowi chwastów. Jeśli chodzi o pielęgnację, możesz nawozić w środku lata.

Warto również podkreślić przycinanie liści do poziomu gruntu, gdy żółkną i wysychają. Nie ulegaj jednak pokusie usuwania ich po okresie kwitnienia, aby Twoje rośliny mogły nadal odżywiać cebulki. Na koniec pamiętaj o swojej czystości i staranności w praktykach, aby uniknąć problemów, takich jak gnicie i mszyce.

Pielęgnacja lilii wielkanocnych w doniczkach

Jeśli masz lilie wielkanocne w doniczkach w domu, możesz je przedłużyć, usuwając pylniki. Możesz także odciąć zamierające kwiaty u podstawy, aby pomóc roślinie skupić się na pojawiających się pąkach. Co więcej, można założyć, że utrzymanie wilgotności gleby i temperatury pomoże w dłuższej żywotności lilii doniczkowych.

Co zrobić z liliami wielkanocnymi po kwitnieniu

Ogólnie rzecz biorąc, nie można trzymać lilii wielkanocnych jako rośliny doniczkowej po więdnięciu kwiatów. Możesz jednak uprawiać go na zewnątrz, aby zachęcić do ponownego kwitnienia. Pamiętaj o trzech krokach omówionych wcześniej i poluzuj system korzeniowy rośliny po wyjęciu z pojemnika.

Po posadzeniu przykryj cebulę ziemią i zapewnij jej wodę i nawóz, aby mogła się rozwijać w ogrodzie. Będą to również twoje praktyki przez cały sezon, dopóki nie zobaczysz obumierających liści. Gdy to nastąpi, możesz spodziewać się nowych pędów, które mogą pojawić się w połowie roku lub w przyszłym roku.

Zimowa pielęgnacja lilii wielkanocnych

Ponieważ lilie wielkanocne nie są odporne na zimę, musisz pamiętać o kilku sztuczkach podczas ich zimowania. Możesz je w tunelu foliowym zacząć ściółkować jesienią. Najlepiej jednak jesienią wykopać cebulki i przechowywać je w szklarni.

Możesz również ustawić swoje rośliny na zewnątrz, jeśli jesteś w strefie 8, ale te w strefie 9 mogą umieścić w tunelu foliowym od 40 do 45 ° F i trzymać rośliny w pomieszczeniach przez sześć tygodni. Zapewni to cebulkom zimną chłód w kontrolowanym tempie i przygotuje je do następnego sezonu kwitnienia.

Wniosek

Uprawa roślin z cebulek jest stosunkowo łatwa, o ile znasz ich wymagania. Na przykład osoby zainteresowane nauką sadzenia cebulek lilii wielkanocnej muszą zrozumieć tylko trzy kroki, aby zagwarantować wspaniały wygląd lilii w dalszej części sezonu. Zacznij od wybrania idealnej lokalizacji i upewnienia się, że niebezpieczeństwo mrozu minęło przed sadzeniem.

Posadź cebulki na tej samej głębokości, co w doniczce, zachowując między nimi odpowiednie odstępy. Następnie możesz utrzymać lilie wielkanocne, przycinając je, gdy rozwiną brązowe liście. Musisz także mulczować, aby chronić rośliny, jeśli uprawiasz je na zewnątrz.