Jak rozproszyć światło w tunelu foliowym?

Umiejętność rozpraszania światła w szklarni jest niezbędna, a do wyboru masz trzy proste metody. Wszyscy wiemy, jak ważne jest stosowanie światła do uprawy w szklarni, ale ogrodnicy czasami przeoczają, jak światło rozprasza się w pomieszczeniu. Czy wiesz, że rośliny działają lepiej w świetle rozproszonym niż w świetle bezpośrednim?

Możesz pomyśleć, że samo światło nie potrzebuje pomocy, aby dobrze się rozprowadzać, ale efekty dobrze rozproszonego światła przyniosą korzyści twoim uprawom w sposób, który znacząco ukazuje różnicę. Na przykład badanie wykazało wyższy współczynnik fotosyntezy, co skutkuje lepszym wzrostem i plonem wśród roślin. Równomierne rozprowadzanie światła pomaga również w utrzymaniu odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach, gdy z zewnątrz występuje duże napromieniowanie.

Jak rozproszyć światło w tunelu foliowym?

Jak rozproszyć światło: 3 najlepsze metody dla szklarni

Metoda nr 1. Korzystanie z filmów

Pierwszą i prawdopodobnie najczęstszą metodą skutecznego rozpraszania światła jest zastosowanie folii na szklarni. Na rynku dostępnych jest wiele opcji, które obejmują produkty białe i matowe. Niektóre folie oferują wiele warstw dla światła bezpośredniego, rozproszonego i załamanego, jeśli chcesz czegoś trwałego i lepiej przystosowanego do warunków środowiskowych.

Wybierając folię do rozpraszania światła, wygodniej byłoby zastosować folię dopasowującą się, aby nie narażać się na powszechny problem z rozsyłem światła w okresie zimowym. Pamiętaj, że nie chcesz blokować bezpośredniego światła słonecznego, zwłaszcza w zimie, a podstawowy biały film nie sprawdzi się w tym przypadku. Zamiast tego wybierz filmy, które będą się modyfikować w zależności od warunków oświetleniowych.

Metoda nr 2. Korzystanie z okładek

Oprócz folii można zastosować również pokrowce na szklarnię, takie jak szkło, akryl, poliwęglan. Niezależnie od tego, głównym celem jest zapewnienie wysokiej przepuszczalności światła i zamglenia w pomieszczeniach. Warto zauważyć, że osłony tuneli foliowych mają materiały, które mają zmienne właściwości, więc możesz znaleźć jedną osłonę, która oferuje wiele zdolności przepuszczania światła.

Szkło generalnie zapewnia najwyższą przepuszczalność światła, podczas gdy poliwęglan i polietylen zapewniają wysokie wartości zamglenia. Niektóre byłyby osłoną jednowarstwową, ale są też panele nadmuchiwane i dwuścienne. Możesz znaleźć szorstkie, nakrapiane lub przyciemnione powierzchnie, ale najważniejsze jest wybranie materiału, który będzie dobrze przepuszczał światło w słoneczne i pochmurne dni, a jednocześnie spełni wymagania dotyczące światła.

Metoda #3. Korzystanie z powłok

Wreszcie, możesz zdecydować się na powłoki, jeśli potrzebujesz półtrwałego rozwiązania do rozpraszania światła. Doskonałym tego przykładem jest bielenie lub stosowanie czasowych powłok dyfuzyjnych na tunelu foliowym na wiosnę. Można go wtedy usunąć jesienią, więc potencjalną wadą tej opcji jest praca w zamian za tańsze rozwiązanie dotyczące rozsyłu światła.

Możliwe jest również zastosowanie powłok na istniejącej osłonie i poprawienie rozpraszania światła. Na przykład niektóre okulary mają powłokę antyrefleksyjną, która pomaga zwiększyć przepuszczalność światła. Jeśli się nad tym zastanowić, zacienienie szklarni za pomocą powłok działa jako opcja rozpraszania światła.

Dlaczego rozpraszanie światła w tunelu foliowym jest ważne?

Lepsza temperatura bez blokowania potrzeb oświetleniowych roślin

Wiele badań dowiodło, że rozproszone światło w tunelu foliowym jest korzystne i korzystne. Po pierwsze, rozpraszanie światła wpadającego do tunelu foliowego zmniejsza jego intensywność, dzięki czemu jest mniej szkodliwe dla upraw. Ale ponieważ nie zacieniasz roślin, nadal będą spełniały wymagania dotyczące oświetlenia, aby przeprowadzić fotosyntezę bez wyzwań związanych z temperaturą.

Zauważysz również, że nie ma tuneli foliowych, w których niektóre uprawy wyglądają na słabe lub zmagające się z problemami. Dzieje się tak, ponieważ równomiernie rozpraszanie światła w pomieszczeniu zapobiega powstawaniu gorących i zimnych punktów. Uzyskasz stałą jakość swoich upraw, ponieważ nie będą walczyć z temperaturą.

Zwiększony wzrost dzięki wydajnej fotosyntezie

Efektywność fotosyntezy roślin doprowadzi również do lepszego tempa wzrostu i skrócenia czasu uprawy. Jeśli światło dobrze rozprowadzi się w pomieszczeniu, dotrze do wszystkich roślin nawet pod grubymi baldachimami. Niektórzy hodowcy tuneli foliowych zauważają, jak szybko stają się ich cykle produkcyjne z dyfuzją światła ze względu na zwiększone tempo wzrostu.

Szybkość fotosyntezy w tunelach foliowych zawsze będzie optymalna, o ile utrzymasz w ryzach czynniki ograniczające. Jednym z nich jest światło, ale powinno ono również dobrze rozpraszać się w pomieszczeniach, aby zapobiec uszkodzeniom upraw. Jeśli rośliny dobrze przeprowadzają fotosyntezę, powinny rosnąć bez wad i skracać oczekiwany czas na zbiory lub ich sprzedaż.

Lepsza adaptacja do klimatu

Najważniejszą zaletą uprawy roślin w tunelu foliowym jest zapewnienie roślinom idealnego środowiska niezależnie od klimatu. Wspaniałą rzeczą przy rozpraszaniu światła jest to, że można również dostosować się do warunków zewnętrznych. Zamiast blokować tylko światło, możesz zapewnić optymalną transmisję światła zimą.

Jak wspomniano wcześniej, niektóre folie foliowe mają być trwałe i dostosowywać się do warunków przez cały rok. Twoje rośliny nie muszą cierpieć z powodu stresu w określonych porach roku, a Twój cykl produkcyjny również się nie zatrzyma.

Wniosek

Nie tylko dostarczanie światła, ale także jego dystrybucja jest równie ważna dla produkcji w tunelu foliowym. Ale czy łatwo jest nauczyć się rozpraszać światło? Istnieją trzy główne metody i wszystkie z nich są stosunkowo proste.

Możesz nakładać folie, osłony lub powłoki na swoją szklarnię. Wybór spośród tych opcji zależy od klimatu i potrzeb upraw. Głównym trendem jest tutaj rozprowadzanie światła w pomieszczeniach, aby poprawić fotosyntezę i temperaturę bez zmniejszania wymagań i potrzeb roślin.