Jak rozmnażać winorośl ziemniaczaną. 2 najlepsze metody

Istnieją dwie metody do wyboru, jeśli jesteś zainteresowany nauką rozmnażania winorośli ziemniaczanej. W tym artykule omówimy, jak zacząć od sadzonek i warstw, aby stworzyć więcej Solanum laxum. Pamiętaj jednak, że możesz również użyć następujących technik do winorośli ze słodkich ziemniaków, która jest również atrakcyjną rośliną jednoroczną, którą możesz dodać do swojego ogrodu.

Możesz rozpocząć sadzonki ziemniaków w szklarni, aby pomóc im szybko ukorzenić się. Pamiętaj, że zakładanie będzie łatwiejsze, jeśli warunki będą kontrolowane i nie ulegają wahaniom. Zagwarantuje to energiczne rośliny do późniejszego przesadzenia.

Jak rozmnażać winorośl ziemniaczaną. 2 najlepsze metody

Jak skutecznie rozmnażać winorośl ziemniaczaną

Metoda nr 1. Sadzonki   

Jak wspomniano wcześniej, rośliny winorośli ziemniaczanej można rozmnażać z sadzonek. Możesz również zastosować tę technikę, jeśli chcesz rozmnażać winorośl ze słodkich ziemniaków. Sam proces nie różni się w przypadku pobierania sadzonek z innych roślin, więc osoby z doświadczeniem w rozmnażaniu sadzonek nie powinny mieć problemów z wytworzeniem roślin z winorośli ziemniaka.

Przygotowanie strony

Najpierw musisz przygotować miejsce lub pojemnik przed pobraniem sadzonek. Pamiętaj, że nie chcesz czekać zbyt długo po pobraniu sadzonek, ponieważ mogą one wyschnąć i ulec uszkodzeniu. Musisz poprawić glebę w swoim ogrodzie, aby stworzyć żyzne i dobrze przepuszczalne środowisko lub napełnić dobrze przepuszczalny pojemnik mchem torfowym i piaskiem jako podłoże do uprawy.

Przygotowanie do cięcia

Następnie możesz wybrać zdrową roślinę rodzicielską do zbioru sadzonek, aby upewnić się, że nie będzie się stresować. Uprawa winorośli ziemniaczanej w stabilnym środowisku, takim jak tunel foliowy, powinna dać zdrowe rośliny rodzicielskie odpowiednie do produkcji sadzonek. Co więcej, sprawdź wybrane sekcje, czy nie zawierają żadnych oznak chorób.

Użyj ostrego i wysterylizowanego narzędzia i wytnij 4-calowy odcinek nad liściem ziemniaków. Przygotuj je do ukorzenienia, usuwając liście z dolnych dwóch trzecich lub dolnej połowy każdego cięcia. Podobnie jak w przypadku ukorzeniania innych roślin, przed sadzeniem zanurz końce sekcji w ukorzeniającym hormonie.

Rootowanie

Do sadzenia można posadzić po jednym sadzonku w pojemniku lub umieścić je w ogrodzie, aby żadne sadzonki nie stykały się ze sobą. Chcesz utrwalić podłoże wokół każdego cięcia, aby je ustabilizować i upewnić się, że żadne liście nie dotykają ziemi. Następnie spryskaj sadzonki winorośli ziemniaków i utrzymuj wilgotność gleby, aby pobudzić rozwój.

Przesadzanie

Gdy zauważysz nowy wzrost, możesz zmniejszyć podlewanie, aby zapobiec gniciu korzeni. Pozostaw ziemię do wyschnięcia przed podlaniem i poczekaj, aż rośliny rozwiną się około 2,5 cm korzeni. Może to potrwać kilka tygodni, a potem możesz przesadzić winorośl ziemniaczaną.

Metoda nr 2. Warstwy

Owijanie

Inną metodą, którą możesz zrobić dla tych ozdobnych winorośli, jest rozmnażanie warstw. Ta technika jest prostsza i większość ogrodników uważa ją za wygodniejszą. Napełnij pojemnik ziemią doniczkową i owiń czubek winorośli wzdłuż wnętrza pojemnika.

Zakopywanie

Upewnij się, że zakopujesz winorośl ziemią, a następnie zabezpiecz ją na miejscu. Kluczowym czynnikiem jest tutaj utrzymanie winorośli pod ziemią, aby pobudzić rozwój korzeni. Ciemność jest niezbędna do tworzenia korzeni, a także do utrzymania stałej wilgotności gleby.

Separacja

Podobnie jak w przypadku rozpoczynania uprawy winorośli ziemniaków z sadzonek, można spodziewać się zakorzenienia korzeni po kilku tygodniach. Następnie możesz poczekać na kilka nowych przyrostów, zanim oddzielisz winorośl od rośliny rodzicielskiej. Należy jednak pamiętać o jej odcięciu, aby uniknąć uszkodzenia rośliny rodzicielskiej i samego rozmnażania.

Dbanie o winorośl ziemniaczaną

Aby mieć pewność, że będziesz produkować zdrowe winorośle, chcesz poznać idealne praktyki pielęgnacyjne roślin. Pnącza ziemniaczane nie radzą sobie dobrze w ekstremalnych temperaturach; dlatego należy je umieścić w tunelu foliowym przed pierwszymi przymrozkami. Co więcej, jasny obszar zapewniający ochronę przed słońcem powinien zapewnić tym roślinom szczęście na dłuższą metę.

Można również zmniejszyć ilość podlewania zimą, ale zachować wilgotność gleby, szczególnie w suchym klimacie. Zwróć uwagę, że winorośl ziemniaczana w pojemnikach będzie również wymagać częstszego podlewania. Możesz użyć nawozu o wysokiej zawartości potasu i przestać karmić na początku jesieni, aby zachęcić do kwitnienia dla samego karmienia.

Ogólnie rzecz biorąc, konserwacja i pielęgnacja winorośli ziemniaczanej jest łatwa, o ile nie wystawisz jej na ekstremalne i wymagające warunki. Z czasem będą wymagały przycinania i przesadzania, aby zapobiec przepełnieniu i pomóc je odmłodzić.

Wniosek

Ozdobne rośliny pnące, takie jak winorośl ziemniaczana i winorośl z batatów, z pewnością nadadzą Twojemu krajobrazowi niepowtarzalny wygląd. Dobrą wiadomością jest to, że nauka rozmnażania samej winorośli ziemniaczanej jest stosunkowo łatwa i niezawodna przy staranności wszystkich metod. Możesz rozpocząć winorośl ziemniaczaną z sadzonek zdrowej rośliny rodzicielskiej i sadzić ją tak samo jak inne rośliny.

Z drugiej strony możesz owinąć czubek winorośli wokół doniczki, a następnie oddzielić tę ukorzenioną część od rośliny macierzystej. Najważniejszą rzeczą tutaj jest umieszczenie rozmnażania w żyznym i dobrze przepuszczalnym miejscu, aby zachęcić do tworzenia korzeni. Możesz również skorzystać z uprawy ich w tunelu foliowym, aby uzyskać energiczne przeszczepy.

Ogólnie rzecz biorąc, konserwacja i pielęgnacja winorośli ziemniaczanej jest łatwa, o ile nie wystawisz jej na ekstremalne i wymagające warunki. Z czasem będą wymagały przycinania i przesadzania, aby zapobiec przepełnieniu i pomóc je odmłodzić.