Jak rozmnażać rozchodnik. 3 najlepsze metody

Osoby zainteresowane nauką rozmnażania sedum mają do wyboru trzy metody. Wiedza o tym, jak uprawiać rozchodniki, da ci przewagę wśród innych ogrodników, ponieważ nie jesteś ograniczony w sposobie ich rozmnażania. Co więcej, nie czuj się przytłoczony rozpoczynaniem rozchodnika, ponieważ ta roślina jest ogólnie łatwa w uprawie i utrzymaniu.

Chociaż rośliny takie jak rozchodnik nie zmagają się łatwo, pamiętaj, że rośliny rozmnażające się muszą być w stabilnych warunkach. Rozchodniki można rozpocząć w tunelu foliowym, dopóki nie będą wystarczająco duże do przesadzenia. W ten sposób możesz zapewnić, że będą się energicznie rozwijać do przeszczepu.

Jak rozmnażać rozchodnik. 3 najlepsze metody

Jak uprawiać rozchodnik

Metoda nr 1. Nasiona

Czy wiesz, że rozchodnik można zacząć od nasion? Może nie jest to najczęstszy sposób na rozpoczęcie rozchodnika, ale jest to również doskonała umiejętność, aby wiedzieć, jak hodować nasiona rozchodnika. Chociaż ta technika trwa dłużej i wymaga więcej pracy, zawsze możesz użyć nasion z własnych roślin, dzięki czemu Twój ogród będzie bardziej produktywny.

Krok 1. Siew

Najlepszą porą do wysiewu nasion rozchodnika są cztery tygodnie przed ostatnimi wiosennymi przymrozkami. Podobnie jak w przypadku innych nasion roślin, korzystne jest hodowanie nasion w tunelu foliowym, aby zachęcić do kiełkowania. Warunki są stabilne w porównaniu do ogrodu na zewnątrz, więc możesz zagwarantować rozwój nasion.

Użyj garnka z otworami drenażowymi i napełnij wilgotną mieszanką startową jako medium. Nasiona rozchodnika wysiać cienko na powierzchni z odstępem między nimi o centymetry, a następnie ponownie przykryć je podłożem. Następnie spryskaj powierzchnię pojemnika i przykryj przezroczystym plastikiem, aby utrzymać wilgotne środowisko odpowiednie do kiełkowania.

Krok 2. Konserwacja

Wybierz jasne i ciepłe miejsce w tunelu foliowym, aby nasiona miały temperaturę około 65 do 72°F jako konserwację, dopóki nie wykiełkują. Zawsze sprawdzaj również swoje podłoże, ponieważ nie powinno być suche ani rozmoczone. Po wykiełkowaniu nasion w ciągu dwóch do czterech tygodni zdejmij osłonę i wyhoduj sadzonki pod światłami.

Metoda nr 2. Sadzonki

Prostszą metodą rozmnażania rozchodników są sadzonki. Korzystanie z sadzonek jest bardziej gwarantowanym sposobem uzyskania kopii gatunku rozchodnika niż rozpoczynanie tych roślin od nasion. Jest to doskonałe rozwiązanie, jeśli chcesz przewidzieć wynikowe cechy swoich nowych roślin.

Sadzonki łodyg

Masz możliwość użycia cięcia z czubka rośliny. Wybierz zdrową dojrzałą sedum i odetnij 6-calowy odcinek na końcu do ukorzenienia. Po prostu posadź sadzonki łodyg na tacy z wilgotnym piaskiem, ale pamiętaj, aby usunąć dolne liście, ponieważ mogą gnić.

Możesz spodziewać się, że sadzonki z końcówek rozchodnika rozwiną korzenie po dwóch tygodniach. Delikatnie pociągnij roślinę, aby wskazać ukorzenienie, a następnie zastanów się, czy chcesz trzymać ją w tunelu foliowym na zewnątrz, aby uzyskać co najmniej sześć godzin światła słonecznego. Niezależnie od tego utrzymuj wilgotność gleby i chroń rośliny przed ekstremalnymi temperaturami, aby pomóc im się zadomowić.

Sadzonki liści

Oprócz sadzonek łodygi, rozchodniki mogą również zaczynać się od sadzonek liściowych. Wybierz i odetnij zdrowe liście ostrym i sterylnym nożem. Upewnij się, że nadal mają na sobie trochę łodyg, aby łatwiej je ukorzenić.

Możesz również zanurzyć te sadzonki w ukorzeniającym się hormonie przed sadzeniem w pojemniku z wilgotną ziemią doniczkową. Przykryj doniczki plastikiem, aby zachować wilgoć, podobnie jak w przypadku uprawy rozchodnika z nasion. Doświadczeni ogrodnicy zalecają nawet stosowanie poduszki grzewczej, aby przyspieszyć wzrost.

Metoda #3. Podział

Ostateczna metoda rozmnażania polega na podziale. Możesz również wykorzystać podział jako okazję do przesadzenia i utrzymania swoich rozchodników oraz utrzymania porządku w swoim obszarze. Najlepszą porą na to jest wiosna, ale klimat nie powinien być zbyt gorący, aby nie stresować podziałami.

Krok 1. Kopanie

Kopać wokół dojrzałej rośliny, aby ułatwić podniesienie rozchodnika z ziemi. W ten sposób nie ryzykujesz uszkodzenia systemu korzeniowego. Przydatną techniką jest przecinanie ziemi łopatą, aby utrzymać bryłę korzeniową w nienaruszonym stanie.

Krok 2. Przesadzanie

Podziel bryłę korzeniową na kilka części, upewniając się, że każdy kawałek ma wystarczającą ilość pąków do rozwoju. Dywizje powinny mieć również wiele korzeni, aby ułatwić zakładanie. Gdy już masz podziały, przesadź je ponownie na to samo wilgotne podłoże, na którym znajdowały się na tej samej głębokości.

Czy musisz przycinać rozchodnik?

Chociaż nie jest to obowiązkowe, możesz zachować kształt i odstępy roślin, przycinając je. Możesz jednak zdecydować, aby nie zasychać rozchodników po okresie kwitnienia, aby uzyskać dodatkową estetykę w zimie. Otworzy to również możliwość opracowania główek nasiennych do późniejszego rozmnażania.

Wniosek

Rozchodniki są jedną z najlepiej rosnących soczystych bylin. Masz nawet do wyboru trzy metody, jeśli chcesz wiedzieć, jak rozmnażać sedum. A jeśli masz szklarnię, możesz szybko zachęcić do rozwoju i zakorzenienia korzeni w celu szybszego przesadzania.

Rozchodnik można zacząć od nasion, ale ci, którzy chcą zachować specyficzne cechy rośliny, mogą ukorzenić się z sadzonek łodyg lub sadzonek liści. Z drugiej strony, rozchodniki mogą również zaczynać od podziałów, jeśli chcesz przesadzić przepełnione dojrzałe rośliny. Niezależnie od metody, zadbaj o odpowiednią wilgotność gleby i stabilną temperaturę, aby Twoje rozchodniki mogły się rozwijać.