Jak rozmnażać rośliny cyklamenowe na 2 proste sposoby?

Interesuje Cię jak rozmnażać cyklamen? Rośliny cyklamenowe o jasnych kwiatach. Wielu ogrodników uwielbia hodować cyklameny, ponieważ ich odwrócone płatki wyglądają jak motyle unoszące się nad liśćmi rośliny.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o rozmnażaniu cyklamenów.

Jak rozmnażać rośliny cyklamenowe na 2 proste sposoby?

2 sposoby rozmnażania roślin cyklamenowych

Czy wiesz, że istnieje ponad 20 rodzajów cyklamenów? Wszystkie warianty pochodzą z regionu śródziemnomorskiego, co oznacza, że ​​cyklameny najlepiej rozwijają się na obszarach o łagodnych temperaturach. Podczas rozmnażania cyklamenów należy pamiętać, że jedna metoda rozmnażania może nie działać dla wszystkich cyklamenów.

Istnieją dwa najpopularniejsze gatunki to cyklamen odporny i cyklamen kwiaciarski. Te odporne są najłatwiejsze do rozmnażania przez nasiona bulw podziału. Cyklameny florystyczne są trudniejsze do rozmnażania. Będziesz potrzebować więcej cierpliwości i wiedzy, aby skutecznie ją propagować.

Metoda 1: Rozmnażanie nasion

Aby rozmnażać cyklamen tą metodą, musisz namoczyć nasiona i posadzić je w odpowiednim czasie. Namocz je w wodzie przez około 24 godziny przed posadzeniem w glebie. Jeśli sadzisz je bezpośrednio w glebie, pamiętaj, aby zrobić to w okresie wiosennym, kiedy temperatura gleby wynosi od 45˚F do 55˚F. Możesz spodziewać się, że twoje nasiona zakwitną następnej wiosny.

Z drugiej strony możesz też zacząć sadzić je w pojemnikach w okresie zimowym. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, kwiaty najprawdopodobniej zakwitną w pierwszym roku.

Metoda 2: Propagacja dywizji

W przeciwieństwie do innych roślin, nie powinieneś próbować pozyskiwać ścinków z liści lub łodyg cyklamenów. Zamiast tego lepiej użyć ich bulw, spuchniętych korzeni, które można znaleźć pod ziemią. Tę metodę rozmnażania najlepiej przeprowadzać jesienią, kiedy są gotowe do przesadzenia.

Aby zasadzić bulwy, przygotuj mieszankę doniczkową, wykop głęboki na dwa cale otwór i umieść w nim bulwy. Przykryj je ziemią i spodziewaj się, że korzenie uformują się przed nadejściem sezonu zimowego. Możesz uzupełnić go kolejną dwucalową warstwą ściółki, aby zatrzymać ciepło i chronić rośliny przed zimnem. Nowe pędy pojawią się w następnym sezonie wiosennym.

Propagowanie cyklamenu kwiaciarni

Jak wspomniano, rozmnażanie cyklamenów florystycznych może być trudne. Możesz zacząć je od nasion, ale proces kiełkowania i rezultaty są zwykle nieprzewidywalne. Możesz także spróbować rozmnażania wegetatywnego, ale po pocięciu bulwy mają tendencję do szybkiego gnicia. Najlepiej pozostawić propagację cyklamenu kwiaciarni w rękach ekspertów, którzy mają narzędzia i wiedzę niezbędną do zapewnienia pomyślnej propagacji.

Pielęgnacja roślin cyklamenowych

Jeśli uprawiasz cyklameny na zewnątrz, umieść je w chłodnym i osłoniętym miejscu, które może również zapewnić cień w cieplejszych miesiącach i umiarkowane nasłonecznienie w pozostałych miesiącach. Rośliny te najlepiej rosną, gdy są sadzone w dobrze przepuszczalnej glebie i warstwie lub dwóch lub materii organicznej, takiej jak martwe rośliny, liście i nawóz zwierzęcy. Rośliny te uwielbiają wilgoć, ale gleba nigdy nie powinna być rozmoczona/mokra. Dodatkowo powstrzymaj się od podlewania bulw.

Jeśli planujesz hodować cyklamen w postach, jest kilka rzeczy, które powinieneś wziąć pod uwagę. Muszą być sadzone w wysokiej jakości mieszance doniczkowej i umieszczone w częściowo zacienionym miejscu, gdzie mogą uzyskać kilka godzin porannego słońca. Ważne jest, aby upewnić się, że nie przesadzasz swoich cyklamenów. Wlej wodę do tacki z wodą i pozwól glebie wchłonąć całą wilgoć.

Jeśli planujesz hodować rośliny w pomieszczeniach, najlepiej co wieczór umieszczać je na zewnątrz. Chłodne powietrze w nocy sprawi, że Twoje rośliny będą szczęśliwsze i zdrowsze.

Zastosuj płynną paszę i nawóz o kontrolowanym uwalnianiu, gdy twoje cyklameny wykażą pierwsze oznaki wychodzenia z zimowego spoczynku. Kontynuuj stosowanie płynnej paszy, aż roślina zakończy kwitnienie. Kiedy liście żółkną, nie podlewaj ich tak często. Cyklamen również nie musi być regularnie podlewany, gdy jest uśpiony.

Dlaczego powinieneś sadzić cyklamen w małej szklarni?

Lepiej sadzić cyklamen w mini szklarniach, ale jeśli nadal stoisz na płocie, oto kilka rzeczy, które powinieneś wziąć pod uwagę:

Mini szklarnie mogą chronić Twoje rośliny przed szkodnikami i chorobami

Rośliny cyklamenów są podatne na gnicie korzeni i problemy z grzybami, które są zwykle spowodowane nadmiernym podlewaniem. W roślinach doniczkowych można też spotkać wełnowce. Są również podatne na niektóre choroby, takie jak miękka zgnilizna bakteryjna, więdnięcie fuzariozy, zaraza botrytis, plamistość liści i inne wirusy. Umieszczenie roślin cyklamenowych wewnątrz minitunelowego zmniejsza ryzyko inwazji szkodników i chorób.

Mini szklarnie umożliwiają uprawę roślin w dowolnym momencie

Możesz zacząć sadzić kwiaty niezależnie od pogody na zewnątrz. Trzymanie ich w zamkniętej przestrzeni pozwala kontrolować klimat w pomieszczeniu w oparciu o specyficzne potrzeby twoich roślin. Gdy pogoda się ociepli, możesz przesadzić cyklameny do swojego ogrodu.

Mini szklarnie chronią Twoje rośliny przed złą pogodą

Mróz, lód, ulewny deszcz i silne wiatry mogą w jednej chwili zniszczyć Twoje uprawy. Mini szklarnie mogą chronić je przed nieprzewidywalnymi warunkami atmosferycznymi. Twoje rośliny pozostaną ciepłe i bezpieczne w zamkniętej przestrzeni.

Końcowe przemyślenia na temat propagowania cyklamenu

Cyklameny to piękny dodatek do każdej przestrzeni. Wiedza o tym, jak rozmnażać się cyklameny i ich właściwa pielęgnacja, to klucz do zdrowych kwitnienia. Jeśli jesteś gotowy, aby spędzić czas na sadzeniu i uprawie cyklamenu, pamiętaj o wskazówkach, którymi się podzieliliśmy i możesz iść.