Jak rozmnażać roczne Vinca. Najlepszy przewodnik

Istnieją dwa sposoby rozmnażania rocznego Vinca i możesz użyć nasion lub sadzonek. Warto jednak wspomnieć o znaczeniu stabilnego środowiska, takiego jak tunel foliowy, dla rozmnażania i startowania roślin. Pamiętaj, że chociaż roczne vincas są stosunkowo łatwe do rozmnażania, rozwój tych roślin jest bardziej gwarantowany, jeśli środowisko jest spójne i zapewnia optymalne warunki wzrostu.

I chociaż roczne vincas są synonimem barwinków, to nie to samo co wieloletnie vincas, vinca minor i vinca major. Należy o tym pamiętać przed ich rozmnażaniem, aby rozróżnić pewne różnice między dwoma typami barwinka.

Jak rozmnażać roczne Vinca. Najlepszy przewodnik

Jak propagować roczne Vinca dla początkujących

Nasiona

Krok 1. Zbieranie nasion

Możesz zbierać roczne strąki nasion vinca, zanim się otworzą, i wtedy kwiaty zaczynają opadać i więdnąć. Z zielonego strąki zmieniają kolor na żółtobrązowy, co oznacza, że ​​można je uszczypnąć. Następnie umieść sadzonki w papierowej torbie przed umieszczeniem ich w ciepłym i suchym miejscu, aby pomóc w wysuszeniu.

Krok 2. Suszenie nasion

Niektórzy ogrodnicy również układają strąki w płytkim, otwartym pojemniku i wystawiają je na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Jeśli wybierzesz pierwszą metodę, doskonałą wskazówką, aby przyspieszyć ten proces, jest codzienne potrząsanie papierową torbą. Gdy strąki wyschną, delikatnie je otwórz, aby zebrać nasiona vinca.

Te maleńkie czarne nasiona powinny być gotowe do przechowywania w papierowej kopercie do czasu sadzenia po przejściu mrozu. Do przechowywania rocznych nasion vinca można użyć tunelu foliowego, aby utrzymać w pomieszczeniach chłodne i suche warunki z odpowiednią wentylacją. To przygotuje nasiona do kiełkowania i pomoże przełamać stan uśpienia.

Krok 3. Sadzenie nasion

Jak wspomniano wcześniej, najlepszy czas na sadzenie rocznych nasion vinca jest po przejściu niebezpieczeństwa mrozu. Roczna vinca nie jest odporna na zimno, więc sadzenie nasion w zimnych warunkach spowoduje awarię. Bezpiecznym zakładem jest użycie nasion apolytunneland na trzy do czterech miesięcy przed datą ostatniego mrozu.

Aby jeszcze bardziej pomóc w kiełkowaniu, delikatnie ułóż wierzch nasion ziemią i przykryj je wilgotną gazetą, aby poddać je całkowitej ciemności. Możesz również dostosować temperaturę tunelu foliowego do 80°F, aby stworzyć optymalne środowisko do kiełkowania.

Nasiona powinny rosnąć w ciągu dwóch do dziewięciu dni, w tym momencie mogą otrzymywać światło słoneczne i pozostawać w temperaturze 75°F.

Sadzenie

Zapewne masz pomysł, jak zacząć vinca z sadzonek. Jak wspomniano wcześniej, roczna barwinka (Catharanthus roseus) lub barwinek Madagaskar to nie to samo co barwinka mniejsza i barwna większa. Barwinek roczny jest łatwiejszy w utrzymaniu bez konieczności martwienia i dobrze sprawdza się jako roślina rabatowa.

Krok 1. Pobieranie sadzonek

Wracając do wykorzystania sadzonek, możesz wybrać roślinę rodzicielską i pobrać sadzonki wczesną jesienią. Pamiętaj, aby wybrać zdrową roślinę rodzicielską o cechach, które lubisz, ponieważ sadzonki tworzą klony, w przeciwieństwie do nasion. Możesz wziąć częściowo dojrzałe sekcje lub pędy o długości około 4 cali.

Krok 2. Przygotowanie sadzonek

Podobnie jak w przypadku rozmnażania innych roślin z sadzonek, należy usunąć dolne liście sadzonek i pozostawić tylko te na górze. Możesz zanurzyć koniec w hormonowym proszku ukorzeniającym przed posadzeniem w lekkim kompoście lub mieszance kompostu z piasku i torfu, aby pomóc w ukorzenieniu. Następnie użyj tunelu foliowego do sadzonek i stwórz bardzo wilgotne i ciepłe środowisko.

Krok 3. Ukorzenianie i przesadzanie

Aby jeszcze bardziej wspomóc sadzonki w zakorzenieniu się i ukorzenieniu, przykryj luźno doniczkę torbą polietylenową i utrzymuj w tunelu foliowym od 72 do 75°F w pewnym cieniu. Następnie możesz pomóc im przyzwyczaić się do delikatnego światła przed przeniesieniem do większych doniczek z podłożem doniczkowym.

Niektórzy ogrodnicy również ukorzeniają sadzonki vinca przez zimę w wodzie, a raz ukorzenione, późną zimą sadzą je w ziemi doniczkowej. Mogą pozostać w pomieszczeniach jako rośliny szkółkarskie przed przesadzeniem na wiosnę na stałe.

Rosna coroczna Vinca

Roczne vinca dobrze sobie radzi w ciepłych porach roku, więc najlepiej sadzić je na stałe tylko wtedy, gdy są w pełnym słońcu, a temperatura w nocy wynosi około 60 stopni Celsjusza. Mogą przetrwać suszę, ale starają się co tydzień moczyć je wodą i nawozić, aby utrzymać kwiaty przez całe lato. Poza tym nie musisz ich zabijać, ponieważ coroczne vincas i tak samooczyszczają się.

Może Ci się również spodobać, że barwinki Madagaskaru są odporne na poważne problemy ze szkodnikami i chorobami. Jednak nadal mogą cierpieć na gnicie, więc upewnij się, że pilnie przestrzegasz praktyk zarządzania, takich jak podlewanie.

Wniosek

Vincas nie ogranicza się do bylin, a jeśli chcesz mieć roślinę rabatową, rozważ roczne vincas lub barwinki Madagaskar. Ale czy łatwo nauczyć się rozmnażać roczne Vinca? Tak, i ogólnie mówiąc, mają mniejsze potrzeby konserwacyjne.

Roczne vincas można rozmnażać przez nasiona i sadzonki, ale obie metody będą wygodniejsze w szklarni. Możesz utrzymać idealne warunki kiełkowania nasion, a ukorzenienie sadzonek jest łatwiejsze w pomieszczeniach, gdzie środowisko jest stałe. Główną zasadą przy każdej metodzie rozmnażania jest unikanie sadzenia podczas ostrej zimy, ponieważ roczne vincas nie są odporne na ten stan.