Jak rozmnażać portulakę na 3 praktyczne sposoby?

Czy nie chcesz niczego więcej niż nauczyć się rozmnażania portulaki (Portulaca Oleracea)? Jeśli tak, to dzisiaj jest Twój szczęśliwy dzień. Ta pyszna, ale wszechstronna roślina może być uważana za chwast po prostu dlatego, że może rosnąć bez żadnej pomocy, ale oferuje mnóstwo korzyści zdrowotnych!

Krótkie tło historyczne

Początki portulaki sięgają Afryki Północnej i Europy Południowej. Dowody historyczne pokazują, że roślina ta była uprawiana i uprawiana przez rdzennych mieszkańców Afryki Północnej jeszcze zanim Europejczycy postawili stopę na kontynencie. Ostatecznie roślina ta została sprowadzona i uprawiana w rejonie Morza Śródziemnego, Europy i Azji.

Jak rozmnażać portulakę na 3 praktyczne sposoby?

Ciekawe fakty na temat portulaka

Inni mogą pomyśleć, że portulaka to nic innego jak bezużyteczny chwast. Jednak ten roczny sukulent jest również bardzo silną rośliną leczniczą.

Jeśli nie wiesz, ta odżywcza potęga słusznie zasłużyła na swoje miejsce w amerykańskiej popkulturze. Nie zdziw się więc, gdy znajdziesz to superfood w wykwintnej kuchni, a także w restauracjach serwujących dania z farmy.

To bogate źródło witamin, minerałów, a także przeciwutleniaczy. Możesz być zaskoczony tym, że portulaka ma praktycznie siedem razy więcej beta-karotenu niż twoja ulubiona marchewka!

Portulaka zwyczajna może wyglądać jak maleńka jadeitowa roślinka, ale najlepsze w niej jest to, że możesz jeść jej nasiona, łodygi, liście i kwiaty! Co więcej, możesz cieszyć się nim na surowo lub po ugotowaniu!

Jeśli się zastanawiasz, liście portulaki smakują jednocześnie nieco słono, pieprzowo i cytrusowo. W porównaniu do rukoli portulaka jest bardziej soczysta i chrupiąca.

Kwiaty portulaki są małe i każdy ma około pięciu płatków, a także żółte pręciki. W większości przypadków kwitną między sezonem letnim a wczesną jesienią. W tym momencie ich kwiaty zostają zapłodnione i produkują własne nasiona.

Uprawiana dziko portulaka może być bardziej cierpka i mieć intensywny smak. Jednak gdy są uprawiane, są słodsze. Kiedy rosną w strefach odporności USDA od 5 do 10, zwykle rosną bardziej pionowo z większymi liśćmi.

Niestety, nie wszyscy lubią portulakę. W niektórych częściach kraju nie zachęca się do uprawy tej rośliny. W rzeczywistości USDA uważa portulakę za szkodliwy chwast.

Jak propagować portulakę

Większość entuzjastów ogrodnictwa decyduje się na rozmnażanie portulaki z nasion. Możesz jednak wyhodować je z sadzonek lub przeszczepów. Nic dziwnego, te rośliny to takie super rozsiewacze!

Nasiona

Próba znalezienia nasion lub roślin portulaki w lokalnej szkółce może być wyzwaniem. Jednak po zakupie kilku nasion, aby rozpocząć, nigdy nie będziesz musiał ponownie kupować więcej nasion, ponieważ pojedyncza roślina portulaki jest w stanie wyprodukować ponad 50 000 nasion w ciągu swojego życia.

Jeśli planujesz wysiewać nasiona na zewnątrz, upewnij się, że poczekasz, aż minie ostatnie przymrozek, a temperatura gleby osiągnie około 60˚F. Zasiej je na wilgotnej glebie, posypując nasiona i delikatnie je dociskając. Unikaj ich zakrywania, ponieważ muszą być wystawione na działanie promieni słonecznych, aby wykiełkować.

Możesz oczekiwać, że sadzonki wykiełkują po 7 do 10 dniach od ich posadzenia. Jak tylko zobaczysz, że wytwarzają kilka prawdziwych liści, możesz je przerzedzić do około 8 cali od siebie.

Z drugiej strony, jeśli planujesz rozpocząć nasiona w pomieszczeniach, upewnij się, że robisz to co najmniej trzy tygodnie przed ostatnim przymrozkiem, aby upewnić się, że wszelkie ryzyko przymrozków minęło. Gdy wyhodują jeden zestaw prawdziwych liści, możesz je przesadzić. Muszą być zahartowane przez kilka dni, zanim będziesz mógł je zasadzić w przydomowym ogródku.

Zanim je posadzisz, wystawiaj je na słońce przez 1 dodatkową godzinę każdego dnia tygodnia. Jeśli zdecydujesz się umieścić je w osłoniętym miejscu, takim jak patio, upewnij się, że młode sadzonki nie będą wystawiane zbyt długo na słońce.

Sadzonki łodyg

Czy wiesz, że każda łodyga portulaki może stworzyć nową wersję samej siebie? Jeśli zdecydujesz się rozmnażać portulakę z sadzonek łodyg, po prostu użyj ostrego noża lub nożyczek, aby odciąć łodygę od rośliny macierzystej. Najlepiej zachować długość cięcia około 6 cali i pamiętać o pozbyciu się liści z dolnej połowy łodygi.

Następnie możesz użyć ziemi doniczkowej do posadzenia łodygi. Zakop połowę łodygi pod ziemią i umieść ją w miejscu, w którym może uzyskać jasne i pośrednie światło. Upewnij się, że gleba jest wilgotna, ale nie do takiego stopnia, w którym jest podmokła.

Tydzień po ich posadzeniu zaczniesz dostrzegać pierwsze oznaki wzrostu sadzonek. Do tego czasu powinna pozostać wystarczająco stabilna, aby trzymać się mocno w ziemi doniczkowej, gdy delikatnie szarpniesz roślinę. W tym momencie możesz przeszczepić portulakę.

Możesz wyciąć kawałki łodygi, każdy kawałek mierzy około cala. Zakop te łodygi całkowicie na głębokości około 1/4 cala w glebie ogrodowej. Powinieneś być w stanie zobaczyć swoje nowe rośliny wyskakujące w ciągu kilku tygodni.

Przesadzanie

Kiedy przesadzasz portulakę, wystarczy ją wykopać za pomocą kielni. Kiedy już to robisz, upewnij się, że korzenie i łodygi rośliny są przyczepione. Następnie możesz wykopać nowy dołek, który jest około dwa razy większy od bryły korzeniowej rośliny.

Kiedy umieszczasz wyrwaną roślinę w otworze, upewnij się, że nie ustawiłeś jej głębiej niż wcześniej. Następnym krokiem jest użycie brudu do ponownego wypełnienia dziury.

Uprawiaj rośliny w szklarni hobbystycznej!

Teraz, gdy w końcu odkryłeś, jak rozmnażać portulakę za pomocą tych 3 różnych metod, nadszedł czas, abyś rozważył wypróbowanie swoich sił w ogrodnictwie politunelowym. Oprócz ochrony roślin przed niepogodą, niszczącymi owadami i zwierzętami, hobbystyczny tunel foliowy pozwala również przedłużyć okres wegetacji roślin poprzez stworzenie optymalnego środowiska wzrostu. Doświadcz korzyści z uprawy roślin w szklarni hobby!