Jak rozmnażać poinsecje. 2 najlepsze sposoby

Możesz nauczyć się rozmnażać poinsecje poprzez nasiona i sadzonki. I podobnie jak w przypadku innych roślin, korzystne może być założenie tych roślin w szklarni. W ten sposób możesz mieć pewność, że młode rośliny będą się rozwijać bez wad dzięki stałym warunkom w pomieszczeniach.

Co więcej, uprawa w tunelu foliowym gwarantuje jakość poinsecji. Nauka rozmnażania i pielęgnacji poinsecji jest na ogół łatwa, więc dlaczego nie stworzyć większej liczby roślin i cieszyć się różnorodnymi kolorami tych kwiatów? Dawno minęły czasy, w których trzeba było kupić te kwiaty, ponieważ można się nimi cieszyć w różnych porach roku, nie tylko w święta.

Jak rozmnażać poinsecje. 2 najlepsze sposoby

Kompleksowy przewodnik dotyczący rozmnażania poinsecji

Nasiona

Chociaż nie jest to zgodne z oczekiwaniami, możesz zacząć od nasion. Dla niektórych proces ten może być nieco onieśmielający, ale właściwe zrozumienie metod powinno pomóc w pomyślnym ukorzenieniu tych roślin. Co więcej, możesz sam je zapylić, aby zaplanować, kiedy zbierać nasiona.

Krok 1. Kolekcja nasion

Możesz kupić nasiona poinsecji, ale możesz też zbierać je ze swoich istniejących roślin. Wypatruj strąków nasion na szypułkach swoich kwiatów, gdy poinsecje zaczną blaknąć. Te strąki zaczynają się zielone i możesz zacząć je zbierać, gdy staną się brązowe.

Podobnie jak w przypadku innych nasion, chcesz je najpierw wysuszyć w papierowej torbie. Zamkniętą torebkę umieść w suchym miejscu, a po kilku tygodniach możesz zacząć zbierać nasiona. W większości przypadków nie potrzebujesz narzędzi do otwierania strąków i możesz po prostu użyć rąk.

Należy jednak pamiętać, że nasiona poinsecji wymagają procedur, aby kiełkować. Jeśli znasz stratyfikację nasion, jest to proces, który musisz wykonać na nasionach, aby przerwać stan uśpienia. Umieść je w lodówce na około trzy miesiące i powinieneś być gotowy do sadzenia.

Krok 2. Sadzenie

Po stratyfikacji zauważysz, jak łatwiej będzie przebić strąki i usunąć nasiona. Nie ma unikalnych metod wysiewu nasion poinsecji. Jednak łatwiej będzie Ci je hodować w tunelu foliowym, ponieważ warunki wewnętrzne nie zmieniają się.

Zasiej nasiona pod ziemią około 1,5 cala i utrzymuj wilgotność. Możesz użyć jednego nasiona poinsecji na doniczkę. Umieść je w ciepłym, ale nie nasłonecznionym miejscu, a sadzonki powinny pojawić się po dwóch tygodniach.

Sadzenie

Być może dla niektórych ogrodników wygodniejszym sposobem rozmnażania poinsecji jest użycie sadzonek. Uprawa poinsecji z sadzonek to szybszy sposób na tworzenie kopii roślin. Proces ten nie wymaga żadnych zabiegów przygotowawczych i zagwarantuje klony wybranej przez Ciebie rośliny rodzicielskiej.

Krok 1. Przygotuj sadzonki

Podobnie jak w przypadku innych roślin, chcesz użyć zdrowej rośliny rodzicielskiej jako źródła. Upewnij się, że jest wolny od wszelkich chorób, w tym łodygi, którą wytniesz. 6-calowe cięcie powinno wystarczyć i możesz to zrobić wczesnym latem, kiedy zauważysz nowe narośla na roślinach.

Przygotuj sadzonki, usuwając dolne liście, pozostawiając je na górze. Zanurz każde cięcie w ukorzeniającym się hormonie, aby pomóc w zadomowieniu się. Do pożywki można użyć dowolnej sterylnej mieszanki doniczkowej i włożyć do niej sadzonkę.

Krok 2. Sadzenie

Możesz również użyć tunelu foliowego do ukorzeniania sadzonek, ponieważ łatwiej jest zarządzać warunkami wewnętrznymi. Kluczem do dalszej pomocy w ukorzenieniu jest przykrycie pojemnika plastikową torbą bez dotykania cięcia. Stworzy to wilgotne środowisko i ułatwi utrzymanie wilgoci.

Umieść sadzonki w ciepłym miejscu, ale z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Codziennie sprawdzaj sadzonki, czy podłoże wymaga podlewania. Z biegiem czasu możesz zdecydować, czy chcesz przesadzić sadzonki na zewnątrz.

Możesz je również trzymać przez jakiś czas w tunelu foliowym, jeśli warunki na zewnątrz nadal nie są idealne. Na zewnątrz można przesadzać sadzonki jesienią. Upewnij się, że najpierw je zaaklimatyzujesz, aby zapobiec stresowi związanemu z przeszczepem.

Wszelkie ekstremalne temperatury będą szkodliwe dla poinsecji, które dopiero się osiedlają.

Podlewanie i nawożenie poinsecji

Podobnie jak w przypadku innych roślin, utrzymuj wilgotność gleby, ale bez ryzyka przelania poinsecji. Możesz podlewać, gdy powierzchnia wydaje się sucha, ale nie czekaj zbyt długo, ponieważ rośliny mogą więdnąć.

Jako nawóz możesz zacząć karmić poinsecje, gdy pokażą nowe łodygi i liście. Wystarczy nawóz uniwersalny, ale pamiętaj, aby go rozcieńczyć. Nawożenie co cztery tygodnie jest idealne dla utrzymania i zdrowia roślin.

Wniosek

Nie jest tajemnicą, że widok poinsecji wprowadza każdego w świąteczny nastrój. Ale niezależnie od pory roku nauka rozmnażania poinsecji może być przydatną umiejętnością tworzenia piękniejszych kwiatów do ogrodu. Możesz je zasiać z nasion lub użyć sadzonek z istniejącej rośliny poinsecji.

Uprawiając poinsecję z nasion, możesz kupić lub zebrać niektóre ze swoich roślin, gdy ich kwiaty więdną. Przechowuj strąki do suszenia i rozwarstwiaj je, aby zagwarantować kiełkowanie. Z drugiej strony pobieranie sadzonek jest proste.

Wybierz zdrową roślinę rodzicielską i pokrój około 6 cali łodygi. Usuń dolne liście i przed sadzeniem zanurz sadzonkę w ukorzeniającym hormonie. Przykryj garnek plastikową torbą, aby stworzyć wilgotne środowisko.

W obu metodach można zastosować apolitunel, aby zagwarantować założenie. Poinsecje są wrażliwe na niskie temperatury, więc przed przesadzeniem na zewnątrz koniecznie sprawdź swój kalendarz.