Jak rozmnażać petunie. Najlepsze 2 sposoby

Możesz szybko nauczyć się rozmnażania petunii z nasion lub sadzonek i zagwarantować im przetrwanie za pomocą szklarni. Na początek możesz upewnić się, że nasiona wykiełkują, a Twoje rośliny będą wystarczająco zdrowe, aby zapewnić sadzonki, uprawiając je w kontrolowanym środowisku. Tunel foliowy zapewni, że pozostanie w optymalnych temperaturach, aby wspierać wzrost i zdrowie twoich petunii.

Nic dziwnego, że ogrodnicy są zainteresowani ukorzenieniem petunii. W końcu oferują różne kolory i formy, a nawet mają wydłużony okres kwitnienia, aby Twój ogród wyglądał wspaniale. Uprawiane jako letnie rośliny jednoroczne, petunie mogą również tolerować suszę, co zmniejsza prawdopodobieństwo popełnienia błędów w opiece nad nimi.

Jak rozmnażać petunie. Najlepsze 2 sposoby

Najłatwiejsze sposoby rozmnażania petunii

Rozmnażanie petunii jest wartościowym przedsięwzięciem dla ogrodnika, czy to dla osobistej przyjemności, czy jako źródła dochodu. W końcu petunie mogą poprawić wygląd granic, a nawet są użytecznymi roślinami okrywowymi w różnych krajobrazach. Możesz uprawiać je jako rośliny jednoroczne, ale możesz też traktować je jako byliny, jeśli mieszkasz w strefach uprawy od 9 do 11.

Uprawa petunii z nasion

Być może najłatwiejszym sposobem jest ukorzenienie dowolnej rośliny z nasion, szczególnie dla początkujących ogrodników. Ta sama koncepcja dotyczy petunii i możesz zagwarantować sukces, zwłaszcza gdy hodujesz je w pomieszczeniach. Dzieje się tak, ponieważ tunel foliowy chroni nasiona przed wahaniami temperatur i potencjalnie niesprzyjającą pogodą, które mogą uniemożliwić im kiełkowanie i pomyślny wzrost.

Na początek musisz pamiętać, że petunie uwielbiają światło słoneczne. Latem dobrze rozwijają się w upale, dlatego wczesny wysiew nasion, szczególnie w ogrodzie, naraża nas na gnicie lub pociemnienie roślin. Zamiast tego zacznij nasiona w pomieszczeniu na dziesięć tygodni przed planowanym sadzeniem sadzonek.

W zależności od lokalizacji możesz dostosować czas siewu nasion petunii. Ci na północy robią to w pierwszym tygodniu marca, ale możesz to zrobić wcześniej, gdy jesteś na południu. Korzystanie z apolitunelów powinno chronić nasiona i bardzo młode rośliny, aby zapewnić, że będą zdrowe i gotowe do przesadzenia.

Jak siać nasiona petunii

Do nasion petunii można użyć tac do sadzenia lub skorupek jaj. Napełnij je wybraną mieszanką nasion i posyp je na wierzchu. Następnie zwilż rośliny przed przykryciem tacy plastikową folią, aby upewnić się, że gleba pozostaje wilgotna.

Chcesz umieścić tę tacę w jasnym miejscu i nie otrzymywać bezpośredniego światła słonecznego, aby zapobiec uszkodzeniu nasion. Aby zapewnić lepsze zrozumienie, lokalizacja powinna wynosić około 75°F, aby zachęcić do kiełkowania. A następnie, gdy zobaczysz, że nasiona kiełkują, zdejmij pokrywę i umieść tacę o średnicy 6 cali pod lampami w obszarze 65 ° F.

W celu konserwacji nawozić nawozem rozpuszczalnym w wodzie raz na dwa tygodnie i sprawdzać glebę, gdy wysycha, aby wiedzieć, kiedy podlewać. Sadzonki będą gotowe do przesadzenia po rozwinięciu dwóch lub trzech prawdziwych liści.

Uprawa petunii z sadzonek

Istnieją powody, dla których ogrodnicy wolą rozmnażać petunie z sadzonek zamiast z nasion. Na przykład, jeśli używasz hybrydowych odmian petunii, musisz odczekać rok, zanim użyjesz zebranych nasion. Jeśli mieszkasz w północnych Stanach Zjednoczonych, petunie mogą również potrwać do połowy lata, zanim zakwitną i pozwolą na zbieranie nasion.

Nasiona petunii są również trudne w użyciu, ponieważ są małe. Zamiast tego możesz użyć istniejącej rośliny, aby uzyskać sadzonki do ukorzenienia. Ta metoda jest dość prosta, ponieważ rano zbierasz z czubka łodygi petunii.

Sadzonka nie powinna mieć kwiatów ani pąków i nie zapomnij usunąć dolnych liści. Zanurz go w proszku hormonu ukorzeniającego i umieść sadzonkę w wybranej przez siebie mieszance. Pamiętaj, aby zwilżyć podłoże przed odłożeniem cięcia i przytrzymaniem go w miejscu, przesuwając wokół niego ziemię.

Sadzonki będą się dobrze rozwijać w jasnym cieniu, dzięki czemu można przykryć pojemnik plastikową torbą. Upewnij się, że w tym ustawieniu wilgoć nadal wyparuje, a worek nie powinien dotykać cięcia. Utrzymuj wilgoć, usuwając worek każdego ranka i spryskując go co drugi dzień.

Wniosek

Długi okres kwitnienia i przyciągające wzrok piękno petunii sprawiają, że są one jedną z najlepszych roślin do rozmnażania. Ale czy wiesz, jak prawidłowo rozmnażać petunie? Możesz użyć nasion lub sadzonek dla petunii i umieścić je w pomieszczeniu, aby wzmocnić je do późniejszego przesadzenia.

Tunel foliowy jest idealnym środowiskiem do uprawy młodych petunii, ponieważ zapobiega niestabilnym warunkom. Nasiona można wysiewać w marcu lub wcześniej, w zależności od lokalizacji. Biorąc pod uwagę, że temperatury są bezwzględne i są dobrze nawodnione, nasiona petunii powinny pomyślnie kiełkować.

Z drugiej strony możesz wykorzystać swoje zdrowe, istniejące petunie do zbierania sadzonek do rozmnażania. Dla niektórych nasiona mogą być za małe, więc używanie sadzonek jest prostszym sposobem. Rano pokrój, usuń pąki lub kwiaty z cięcia i przykryj pojemnik plastikową torbą.

Podobnie jak w przypadku nasion, wilgotna gleba ma kluczowe znaczenie dla przetrwania młodych roślin. Następnie możesz przygotować się do przesadzania w ogrodzie na świeżym powietrzu.