Jak rozmnażać oleander. 2 najlepsze metody

Jeśli chcesz wiedzieć, jak rozmnażać oleander, możesz wybrać jedną z dwóch metod. Nie należy czuć się onieśmielony rozpoczynając same rośliny oleandrów, ponieważ powinny one łatwo kiełkować lub ukorzeniać się. Możesz także uprawiać w szklarni, aby zapewnić szybsze zakładanie silnych przeszczepów.

Chociaż sam oleander jest łatwy w pielęgnacji, nadal chcesz stworzyć idealne środowisko do uprawy dla nasion lub sadzonek. Zapewni to kiełkowanie lub rozwój korzeni w porównaniu do zakładania ich na zewnątrz w wymagającym klimacie. Gdy już masz sadzonki lub ukorzenione sadzonki, powinieneś być gotowy do przesadzenia oleandry na zewnątrz.

Jak rozmnażać oleander. 2 najlepsze metody

Jak uprawiać oleander

Metoda nr 1. Nasiona

Zbieranie i przygotowanie nasion

Możesz wykorzystać swoje oleandry po okresie kwitnienia i zbierać strąki nasienne. Należy jednak położyć nacisk na noszenie rękawiczek i prawidłowe obchodzenie się z roślinami podczas zbierania strąków, ponieważ roślina może być toksyczna i drażniąca. A kiedy już masz strąki nasienne, pozwól im wyschnąć, aby same się otworzyły.

Powinieneś otrzymać puszyste nasiona, które musisz pocierać o sitko, aby pozbyć się pierzastych części. To szybszy sposób na zbieranie nasion, ale możesz też sam zbierać puszyste części. Po usunięciu pierzastych części powinieneś być gotowy do wysiewu nasion oleandry.

Siew i kiełkowanie

Najlepszym sposobem na zagwarantowanie sukcesu w uprawie oleandrów z nasion jest założenie ich w pomieszczeniu. Pamiętaj, że temperatury poniżej zera uszkadzają nasiona, więc w regionach, w których panują prawdziwe zimy, lepiej jest siać w tunelu foliowym. Gdy minie niebezpieczeństwo mrozu, możesz przesadzić sadzonki lub zasiać nasiona w ogrodzie.

Aby rozpocząć nasiona oleandera, użyj tacki na nasiona z wilgotnym torfem, a następnie dociśnij je do powierzchni. Nie musisz zakrywać nasion glebą, ale potrzebujesz wilgotnego środowiska, które sprzyja kiełkowaniu. Można to osiągnąć, przykrywając pojemnik plastikową folią i utrzymując temperaturę tunelu foliowego około 68°F.

Korzystne byłoby również użycie świateł do uprawy, aby dalej pomagać nasionom. W tym momencie twoja pielęgnacja będzie spryskiwać podłoże, aby było wilgotne, a twoje nasiona powinny wykiełkować po miesiącu. Następnie możesz zdjąć plastikową osłonę i przesadzić je na zewnątrz, gdy twoje oleandry wyrosną z prawdziwych liści.

Metoda nr 2. Sadzonki

Odbiór i przygotowanie rozkroju

Jeśli chcesz szybciej uzyskać kopie swoich ulubionych roślin oleandrów, możesz rozmnażać je z sadzonek zamiast z nasion. Wybierz zdrową roślinę oleandry i weź nowe końcówki wzrostu w dowolnym momencie sezonu wegetacyjnego, aby szybciej ukorzenić się. Jednak niektórzy ogrodnicy biorą również sadzonki jesienią, ale zamiast zielonego wzrostu uzyskasz te częściowo zdrewniałe, które ukorzenią się wolniej niż zielone drewno.

Weź 6-calowy odcinek pod węzłem liścia, ale nie zapomnij nosić rękawiczek podczas obchodzenia się z roślinami. Przygotuj cięcie do ukorzenienia, usuwając dolne liście, aby upewnić się, że nie zetkną się z glebą i nie spowodują gnicia. Możesz również zanurzyć koniec w ukorzeniającym hormonie przed sadzeniem, aby przyspieszyć rozwój korzeni.

Rootowanie

Umieść sadzonkę w wilgotnej mieszance doniczkowej, a następnie umieść pojemnik w macie grzewczej. Korzystne jest również umieszczenie ich w tunelu foliowym, aby zagwarantować stabilne warunki idealne do ukorzeniania. Aby stworzyć wilgotne środowisko, przykryj doniczkę przezroczystym plastikiem i regularnie sprawdzaj wilgotność podłoża, aż sadzonki zakorzenią się.

Jesienią powinieneś być gotowy do przesadzania na zewnątrz, jeśli użyłeś sadzonek zielonych. Z drugiej strony, sadzonki częściowo zdrewniałe byłyby idealnymi do przesadzania na wiosnę. Te czasy są kluczowe, abyś miał pewność, że oleandry już się ugruntowały, aby przetrwać warunki na zewnątrz.

Wzrost i opieka nad oleandrem

Najważniejsza uwaga

Jak wspomniano wcześniej, podczas obchodzenia się z roślinami oleandrów należy nosić odzież ochronną. Nosić rękawiczki i długie rękawy, aby uniknąć bezpośredniego kontaktu ze skórą. Pamiętaj, że te rośliny są trujące i irytujące, że nawet spalanie ich szczątków jest niebezpieczne, ponieważ wdychanie powstałego dymu jest toksyczne.

Uważaj również na zwierzęta domowe i dzieci, ponieważ spożycie jakiejkolwiek rośliny z tej części jest również śmiertelne.

Lokalizacja

Idealnym miejscem do uprawy oleandrów jest miejsce w pełnym słońcu i na obojętnej, żyznej i dobrze przepuszczalnej glebie. Oprócz rozmnażania, tunel foliowy doskonale nadaje się również do utrzymania roślin oleandrów, ponieważ chroni je przed trudnym klimatem. W końcu mróz uszkodzi rośliny.

Konserwacja

Rośliny oleandrów mogą tolerować suszę, ale jeśli zależy ci na efektownych kwiatach, zadbaj o ich dobre podlewanie. Możesz także od czasu do czasu karmić je zrównoważonym nawozem, aby uzyskać dodatkowe wzmocnienia. Wreszcie, podobnie jak większość krzewów, oleandry skorzystają na przycinaniu, zwłaszcza gdy zobaczysz wiele uszkodzonych części lub jeśli rośliny przerastają obszar.

Wniosek

Przy odpowiednim bezpieczeństwie w obsłudze nie należy bać się pracy z roślinami oleandrów. Masz do wyboru dwie metody, aby nauczyć się rozmnażania oleandra. Sieją nasiona i ukorzeniają sadzonki.

Możesz wykonać dowolną technikę w tunelu foliowym, aby warunki były stabilne. Powinno to zagwarantować kiełkowanie lub rozwój korzeni, co powinno pomóc w uzyskaniu ustalonych przeszczepów. Później utrzymanie oleandra jest płynne.