Jak rozmnażać kocimiętkę dla początkujących

Łatwo jest nauczyć się rozmnażania kocimiętki przez nasiona, sadzonki i podziały. Ta roślina wieloletnia jest tak łatwa do ukorzenienia jak inne rośliny doniczkowe, takie jak geranium, a przeżywalność rośliny będzie nawet wyższa, jeśli użyjesz szklarni. Na początek, kontrolowane środowisko wewnętrzne powinno wspierać kiełkowanie nasion i hodować zdrowe kocięta, aby zapewnić sadzonki i podziały do ​​rozmnażania.

Kocimiętki to długo kwitnące byliny, które są uwielbiane przez wszystkich ludzi i koty. Dobrze komponują się z innymi pięknymi kwiatami, takimi jak lawenda i róże, tworząc piękny i żywy ogród. Dodatkowo, kocięta są stosunkowo łatwe w uprawie, ponieważ są odporne na szkodniki, choroby i trudne temperatury, które rozwijają się w strefach mrozoodporności od 4 do 8.

Jak rozmnażać kocimiętkę dla początkujących

Najlepszy sposób na rozmnażanie kocimiętki

Możesz rozmnażać kocimiętkę z nasion, sadzonek lub podziałów. Jednak najlepszym sposobem rozmnażania kocimiętki są sadzonki i podziały.

Czy możesz rozmnażać kocimiętkę z nasion?

Nie jest powszechne rozmnażanie kocimiętki z nasion, ponieważ nie jest to niezawodne ze względu na sterylne hybrydy. Nie jest to od razu złe, ponieważ sterylne rośliny oszczędzają kłopotów z pieleniem roślin samosiewnych. Ogrodnicy często używają mieszańców kocimiętki, więc użycie sadzonek lub podział kęp jest jedynym sposobem ich rozmnażania.

Jak rozmnażać kocimiętkę z podziałów i sadzonek?

Przez podział grupowy

Uprawa kocimiętki w tunelu foliowym powinna pomóc w uzyskaniu zdrowych roślin do podziału i sadzonek. W przypadku tych pierwszych chcesz użyć roślin, które mają około trzech lub pięciu lat. W przypadku kociciej doskonałe jest to, że ich system korzeniowy jest zbity, więc wszystkie korzenie wyrastają z jednej korony.

Kępkę należy również założyć wiosną do podziału pod koniec września lub na początku października. Za pomocą ostrego i wysterylizowanego noża weź pionowy przekrój z ugruntowanej kiści. Ugruntowana mięsista korona powinna pozwolić na uzyskanie wielu małych fragmentów.

Należy jednak pamiętać, że każdy podział ma dobry system korzeniowy i kilka młodych pędów lub przynajmniej jedno rozwijające się oczko lub guzek. Następnie upewnij się, że przesadziłeś te kępy natychmiast na tę samą głębokość, na której znajdowały się wcześniej. I tak jak w przypadku rozmnażania się podziałów z każdej rośliny, nie zapomnij dobrze ich podlać, aby się zadomowiły.

Przez sadzonki

Możesz także rozmnażać swoją kocicę z sadzonek. Użyj sadzonek ze zdrowych pędów, które zadomowiły się na wiosnę. Niedługo zaczną formować pąki kwiatowe, ale wczesnym latem można również wziąć od 3 do 6 cali sadzonki iglastego.

Pamiętaj, że roślina, z której pobierasz sadzonki, powinna być dobrze nawodniona, więc dobrze ją podlewaj, zanim rano zbierzesz sadzonki. Ten czas jest idealny, aby rośliny miały wystarczającą ilość wody w swoim systemie. W przypadku samego procesu pamiętaj o użyciu wysterylizowanych i ostrych nożyczek, aby zapobiec uszkodzeniom i zanieczyszczeniu.

Chcesz wyciąć poniżej zestawu liści, gdzie każde cięcie powinno dać trzy zestawy liści. Usuń liście w dolnej części cięcia i odetnij wszelkie pąki kwiatowe. Możesz także przyciąć wszystkie pozostałe liście, aż zostanie ci połowa ich liczby.

Posadź sadzonki od razu w wilgotnym podłożu, takim jak perlit, wermikulit lub mieszanka torfowo-perlitowa. Zrób 6-calowy otwór z 4 calowymi odstępami dla każdego cięcia. Zanurz sadzonkę w ukorzeniającym się hormonie, aby wspomóc jej wzrost i zamknij doniczkę w przezroczystej plastikowej torbie, aby utrzymać wilgoć.

Jak uprawiać kocimiętkę?

Twoje rozmnażanie powinno odnieść sukces, gdy zapewnisz idealne warunki dla swoich sadzonek lub podziałów. Zauważysz, że obie metody wymagają późniejszego podlewania, aby wesprzeć wzrost twoich roślin, a gdy już się zadomowią, mogą tolerować suszę. Wymagają codziennego zamgławiania sadzonek, a podziały nie będą się rozwijać, jeśli gleba jest sucha.

Pamiętaj jednak, że chociaż kocimiętka jest rośliną mało wymagającą w utrzymaniu, nadal lepiej zapewnić jej preferowane warunki wzrostu. Na przykład pojemnik do ukorzeniania kocimiętki najlepiej sprawdza się w obszarze, który nie jest bezpośrednio nasłoneczniony, ale nadal jest jasny. Ogrodnicy zalecają również utrzymywanie temperatury w miejscu między 70 a 75°F, co jest wygodniejsze do osiągnięcia w szklarni.

Jakiej ziemi użyć do kocimiętki? Oczywiście dla kocimiętki najlepsza jest dobrze przepuszczalna i żyzna gleba, a rodzaj gleby będzie zależał od konkretnego gatunku. Możesz również dodać kompost jesienią, ale podobnie jak w przypadku podlewania, kocimiętka może się rozwijać sama po ukorzenieniu.

Ogrodnicy zauważyli, że zbyt częste karmienie kocimiętki będzie sprzyjać lichym liściom. Skoro o tym mowa, możesz także zagłuszyć swoje rośliny, aby uzyskać bujny drugi rozkwit. Ogólnie można oczekiwać, że rośliny zakwitną wczesnym latem i powtarzają się przez cały sezon wegetacyjny.

Wniosek

Kot czy nie, kocimiętka jest niewątpliwie ekscytującą rośliną, którą każdy może szybko pokochać. Jeśli masz już istniejące rośliny, następnym krokiem jest nauczenie się rozmnażania kocimiętki, aby mieć więcej tego jasnego i aromatycznego zioła. Większość mieszańców kocimiętki jest sterylna, więc nie można używać nasion.

Dlatego możesz zamiast tego rozmnażać je za pomocą istniejących już istniejących roślin, dzieląc kępy lub sadzonki. Obie metody są proste, a twoje rośliny powinny dobrze się rozwijać, biorąc pod uwagę, że dobrze je podlewasz i znajdujesz się w środowisku takim jak szklarnia. Gdy młode rośliny są ukorzenione, nie trzeba wykonywać wielu zabiegów konserwacyjnych.